Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Bohatá paleta strojů
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Bohatá paleta strojů

Společnost Mazak na veletrhu EMO oslavila sté výročí svého založení a předvedla dosud největší expozici s nejvyšším počtem strojů a automatizačních řešení. Celkem představila návštěvníkům dvacet sedm typů strojů, které předváděly reálné obráběcí operace, a šestnáct integrovaných automatizačních řešení. Světovou premiéru mělo sedm nových strojů a dva další měly svou premiéru evropskou. Ústředním bodem expozice byla integrovaná automatizace a její jednotlivá řešení u různých typů strojů. Redakce našeho časopisu dostala pozvání k prohlídce expozice a následnému společenskému setkání za účasti nejvyšších představitelů společnosti Yamazaki Mazak Corporation.

V expozici, která se rozkládala na ploše 3 000 metrů čtverečních, mě uvítal branch manager Petr Šimáček a postupně mi ukázal všechny novinky, které společnost Mazak v roce oslav 100. výročí založení firmy do Hannoveru přivezla. Začali jsme u novinek v 5osém obrábění a jako první jsme si prohlédli Variaxis C-600 Ai. Byl vyvinut v Japonsku a na trh je uváděn za velmi atraktivní cenu, aby poskytoval vysoce výkonné a nákladově efektivní řešení pro široký rozsah sektorů, včetně leteckého a automobilového trhu. Tento kompaktní stroj pro obrábění obrobků až do hmotnosti 500 kg byl navržen s vysoce tuhou konstrukcí a vysokorychlostním posuvem, který zkracuje trvání cyklu. Uživatelům je umožněno nakonfigurovat C-600 tak, aby odpovídal jejich konkrétní aplikaci. Lze vybrat ze čtyř tytů vřeten či zvolit z několika variant nástrojových zásobníků – standardně je k dispozici zásobník pro 30 nástrojů, ale jsou možné i varianty pro 60, 90 a 120 nástrojů. Kromě vynikajícího přístupu obsluhy a ergonomie nabízí také snadnou integraci s řadou automatizačních řešení, jako jsou systém výměníku pro více palet Multi Pallet Pool (MPP) či víceúrovňové systémy Palletech. Dále jsou k dispozici volitelné doplňky, jako boční nakládací dveře a příprava na rozhraní hydraulického a pneumatického příslušenství. Integrace automatizace je dále vylepšena díky řídicímu systému Smooth Ai, jehož prostřednictvím lze jednoduše vytvářet programy s využitím prvků umělé inteligence, což zrychluje programování a zvyšuje přesnost. Tento systém je dále rozšiřitelný pro programování robotických zařízení.


Brand manager Petr Šimáček a aplikační inženýr Olaf Schuchardt před vysoce flexibilní automatizační buňkou pro bezobslužnou výrobu 
(Foto: Gabriela Jedličková)

 

Dalším obráběcím centrem, u kterého jsme se zastavili, byl vertikální 5osý Variaxis CV5-500, který byl vyvinut ve Velké Británii speciálně pro evropský trh. S rozměry 2 300 mm x 2 790 mm tento všestranný stroj minimalizuje potřebný zástavbový prostor a je vhodný pro ty společnosti a pracovní dílny, které s 5osým obráběním začínají. Zásobník nástrojů je standardně dodáván s kapacitou 30 nástrojů a možným rozšířením na 48. Boční nakládací dvířka do zásobníku jsou standardem, který umožňuje výměnu nástrojů i v automatickém cyklu. Nový stroj je vybaven řídicím systémem iSmoothX , speciální 5osou verzí technologie Smooth.

 

Víceúčelové stroje posilují v automatizaci

Mazak na veletrh EMO 2019 přivezl i novou řadu multifunkčních strojů Integrex i-H, která aktualizuje mimořádně úspěšnou řadu Integrex i. Menší Integrex i-200H ST i větší i-450H ST představují nový standard v kompaktní třídě pro více úloh. Jejich nový design je navržen s ohledem na splnění rostoucích požadavků na automatizaci a bezobslužné obrábění. Nové modely jsou navrženy s plochou přední stranou, bočním oknem a zásobníkem nástrojů v zadní části. To poskytuje lepší přístup manipulačního robota do přední části stroje při zachování vynikající dostupnosti i pro operátora. Zásobník na 38 nástrojů může být volitelně rozšířen i na nástroje 74, 112, 157 a 277. Oba modely jsou vybaveny vysoce tuhou osou B, která díky konstrukci válečkového převodu s vačkou umožňuje současné plynulé obrábění v 5 osách s otočením o 240°, a novým kompaktním frézovacím vřetenem o rychlosti 12 000 ot.min-1, aby se maximalizovala kapacita v pracovním prostoru. Integrex i-450H ST byl na veletrh EMO integrován do vysoce flexibilní automatizační buňky pro bezobslužnou výrobu složitých a rozmanitých obrobků se začleněným robotem pro nakládání a vykládání obrobků. Stroje Mazak mohou být také integrovány s automatizačními systémy jiných výrobců, včetně robotické obsluhy a podavače tyčového materiálu.Probíhající stavba lopatek aditivní metodou ve vystaveném stroji Integrex-300 S AM a vedle finální obrobek s dostavbou. 
(Foto: Gabriela Jedličková)


Nový vysoce výkonný hybridní multifunkční stroj Integrex e-1250V / 8S AG s pokročilými schopnostmi řezání ozubených kol byl na veletrhu neustále v obležení návštěvníků. (Foto: Yamazaki Mazak a Gabriela Jedličková)


Nový Integrex i-450H ST je jedním z řady víceúčelových strojů se zvýšenou schopností uspokojit rostoucí trend automatizace. (Foto: Yamazaki Mazak)


Pětiosé vertikální obráběcí centrum Yamazaki Mazak Variaxis C-600 slavilo svůj světový debut na veletrhu EMO 2019. (Foto: Yamazaki Mazak)

Hybridní multifunkční stroje

Na stánku byly k vidění čtyři nové hybridní víceúčelové stroje v černé barvě. Kombinují technologie obrábění buď s laserovým nanášením kovů, frikčním svařováním, nebo řešeními pro výrobou ozubení. Jsou schopny provádět předběžné a následné obrábění, redukují počet operací na jedno upnutí tak, aby se dokončil díl v jedné operaci, což nabízí uživatelům stroje úplnou kontrolu nad jejich procesem, aby se zlepšila výroba a výkon produktu.
 

V kategorii strojů pro výrobu ozubení označených zkratkou AG, znamenající Auto Gear, jde o dva nové stroje Integrex AG – i-500S AG a e-1250V/8S AG –, které kombinují vysokorychlostní obrábění ozubených kol a měření ve stroji. Speciálním hardwarem, jedinečným softwarem a metrologií produkují vysoce přesná ozubená kola srovnatelná s konvenčním CNC obráběním.
 

Také v kategorii aditivních technologií přinesl Mazak dvě novinky, které kombinují duální technologie řezání kovů s laserovým nanášením kovů nebo svařováním třením. Všechny procesy, počínaje obráběním až po 3D aditivní výrobní technologie, jsou obsaženy v jednom stroji. Jde o nový hybridní multifunkční stroj Integrex-300 S AM, který je vybaven laserem o výkonu 2 kW. Laserový paprsek současně taví základní materiál a kovový prášek, který je dodáván koaxiálně kolem středu trysky. To umožňuje stroji vyrobit plně metalurgickou vazbu s různými druhy kovů. Druhý stroj – Integrex VTC-760C FSW – spojuje technologie svařování třením a řezání kovů. Je vybaven zásobníkem hlavy FSW a speciálně navrženou vřetenovou hlavou, ktera umožňuje rychle a snadno přecházet z konvenčního řezání kovů na svařování třením.

Smooth technologie

Mazak dále na veletrhu představil novinky v softwarové řadě Mazatrol Smooth Ai a Mazatrol Twins a nové funkce nástroje Smooth Tool Management. Posílil spolupráci s klíčovými výrobci robotů, jako jsou Fanuc, Yaskawa, Mitsubishi či Kuka, a ti umožnili přímé ovládání robotů prostřednictvím softwaru Smooth Ai, který používá umělou inteligenci. Nastavení robotů lze nyní provádět přímo z panelu stroje a roboty tak mohou být ovládány operátorem bez jejich specifické znalosti. Cenný čas ušetří uživatelé obráběcích strojů také díky spolupráci mezi Mazakem a klíčovými poskytovateli CAD/CAM programů.
 

Mazatrol Twins je řada digitálních twinningových softwarů, které vytvářejí synchronizovanou digitální repliku (Factory Twin) stroje v prostředí kancelářského programování. Toto virtuální dvojče disponuje prostřednictvím ovládacích prvků Smooth Ai plynulým tokem dat o parametrech nastavení, o nástrojích, modelech, přípravcích. Díky obousměrné synchronizací dat zrcadlí aktuální nastavení stroje. Také tyto pokroky jsou prováděny díky spolupráci společnosti Mazak a jejích a spolupracujících partnerů.

 


 Na veletrhu byly novým řízením Mazatrol Smooth Ai vybaveny tři nové stroje. (Foto: Yamazaki Mazak)

 

Gabriela Jedlčková, Hannover

gabriela.jedlickova@mmspektum.com

Další články

Průmysl 4.0
3D technologie
Novinky z veletrhů a výstav
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: