Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Broušení ve velkém stylu
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Broušení ve velkém stylu

I při velkoformátových dílech je broušení první volbou pro jisté dosažení požadované kvality v závěrečném, vše určujícím pracovním kroku.


Vertikální velkorozměrové obráběcí centrum VTG od ELHA a pro obrábění velkoformátových dílů kombinuje operace broušení, soustružení a vrtání.

(Zdroj: ELHA-Maschinenbau)

Díky broušení získává díl svou definitivní podobu a přidanou hodnotu, a kdo tudíž vsadí na nesprávný stroj, riskuje na konci řetězce přidané hodnoty obrovské škody.
Samotné broušení ale v mnoha případech nestačí: Vysoce precizní znaky, vztahující se k broušené ploše, se musí – v tom samém upnutí – frézovat, vrtat a z ekonomických důvodů soustružit. Řešením je kombinace vícero obráběcích procesů v jednom stroji.
VTG obsahuje již v základní verzi dvě jednotky: jednu pro broušení (podle potřeby doplněnou o funkcionalitu soustružení) a druhou pro soustružení a vrtání.

(Zdroj: ELHA-Maschinenbau)

Důležité je stanovení priorit

Co je hlavním úkolem a co jsou vedlejší požadavky? Dosáhnout při výsledném návrhu stroje ekonomického a efektivního kompromisu dokáže pouze ten, kdo rozlišuje mezi hlavním požadavkem, který vede k výraznému navýšení hodnoty u koncového produktu, a mezi dalšími požadavky, jež je prostě při tom třeba také zrealizovat.
Zodpovězení těchto otázek má vždy bezprostřední vliv na charakteristiky stroje, mezi něž patří provedení lože stroje (provedení litinové, formou svařence nebo polymerbetonové, pasivní/aktivní kompenzace prohnutí). Dále typ hlavního vřetena (upínače nástrojů, automatické vyvažování, detekce třísky na dosedací ploše vřetena) a také typ vedení (lineární vedení s valivými ložisky, anebo hydrostatické). Neméně důležité je i provedení pohonu – nepřímý přes pastorek a ozubený hřeben/ozubené kolo, nebo přímý lineární pohon (ELHA SDD). Zapomenout nelze ani na použité měřicí systémy či na chlazení – vnitřní a vnější, tlak a množství, temperování a přípravu chladicí kapaliny. A v neposlední řadě sem patří i způsob výměny nástrojů, včetně jejich počtu, hlídání a přídavné zařízení, jako je orovnávač.


Pohon stolu SDD (Segment Direct Drive), který firma Elha sama vyvinula podle principu magnetické lanovky, slouží jako tajná zbraň v kontextu vysoce přesného obrábění velkoformátových dílů s velkou přidanou hodnotou.

(Zdroj: ELHA-Maschinenbau)

Vše v jednom

ELHA -Maschinenbau se této výzvě postavila a integrovala víceré obráběcí procesy – podle priorit stanovených zákazníkem – do jednoho vertikálního obráběcího centra. Toto jedno řešení, navržené na klíč podle zadání, umožní zákazníkovi docílit maximálních benefitů ohledně dosažitelné kvality, požadované produktivity a flexibility.

V daném případě se jedná o kruhovité díly s velikostí mezi Ø 2 500 mm a Ø 8 000 mm, které se obrábějí na stroji ELHA VTG. Na pravé pracovní jednotce probíhají operace soustružení a vrtání, a levá pracovní jednotka se využívá k broušení. Jako doplňkovou funkci je možné používat brusnou jednotku i pro provedení soustružnických operací.

Hlavním fokusem stroje ELHA VTG je ale jednoznačně broušení kruhových těles.


Pohled na konstrukci pohonu Elha SDD (Segment Direct Drive). K vidění je seřazení motorových segmentů na vytváření magnetického pole pro symetrický, rovnoměrný a hlavně beznárazový přenos sily do otočného stolu.

(Zdroj: ELHA-Maschinenbau)

Tajná zbraň

Jako „tajnou zbraň“ pro precizní broušení kruhových těles nasazuje Elha koncept pohonu stolu, který firma sama vyvinula, tzv. „SDD“ – Segment Direct Drive. Tento pohon funguje na podobném principu jako magnetická lanovka, kdy trvalé magnety namontované na stolu následují otočné magnetické pole. Výsledkem je naprosto symetrický, rovnoměrný, a hlavně beznárazový přenos síly do otočného stolu. S přesností polohy ±1“ úhlové vteřiny, vysokým zrychlením, vysokým krouticím momentem a vysokou tuhostí je možné tento stůl používat stejně vhodně pro vysoce precizní i dynamické procesy polohování a interpolace.

Základní struktura systému pro automatickou výměnu nástrojů pro soustružnické nástroje. Provedení jako diskový zásobník pro 24 nástrojů, výměna nástrojů formou pick-up.
(Zdroj: ELHA-Maschinenbau)

Zmíněné vlastnosti stolu mají mimořádně pozitivní vliv jak na operaci vrtání, tak i na broušení. V tomto případě je použitý magnetický upínač, který společně s ELHA SDD představuje pro broušení perfektní řešení upínání a obrábění.

Vedle inovativního konceptu pohonu stolu, frekvenčně analyzované architektury stroje – sestávající z kombinace polymerbetonu a nastavitelného ocelového svařence – a použití hydrostatických vedení ve všech osách garantuje ELHA -Maschinenbau uživateli perfektní stroj pro plnění jeho zadání.

Konstrukce portálové struktury zabezpečuje díky FEM výpočtům optimální technologické vlastnosti.

(Zdroj: ELHA-Maschinenbau)


 

Diana Duffeková

Další články

Inovace
Materiály konstrukční kovové
Nástroje pro obrábění / řezné materiály
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: