Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Broušení vysekávacích desek
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Broušení vysekávacích desek

Společnost Erich Grau ze Sersheimu, renomovaný výrobce dílů akomponentů pro nejrůznější obory,může díky moderním automatům pro vysekávání a progresivní technologii od výrobce brusek Okamoto vyrábět např. plechové pakety pro elektromotory z na mikrometry přesných vysekávaných dílů z pásů elektroplechu.

Výrobci přístrojů, strojů a vozidel vždy mají možnost do svých výrobků zabudovávat komponenty různé kvality, což výrazněovlivňuje cenu, ale také životnost a spolehlivost takto vybavených výrobků. S elektromotory, transformátory a generátory, které jsou vybaveny komponenty společnosti Grau, jsou výrobci v bezpečí. Tyto produkty lze najít všude tam, kde v popředí odpovědných rozhodnutí orientovaných na to, aby firma uspěla v konkurenci, stojí kvalita a hospodárnost.

V moderním závodě pro vysekávání elektroplechů v Sersheimu vyrábí rodinný podnik už od roku 1952. Jeho plošné a ohýbané vysekávané díly zejéna z elektroplechu, případně z pásu oceli lisovaného za studena neboz korozivzdorné oceli  jsou určeny pro elektrotechnický průmysl, letectví a kosmonautiku, strojírenství i klimatizační techniku. Důležitým faktorem pro dosažení precizních výrobků je kompetentní a motivovaný tým a moderní technologie.Příkladem je nová dvousloupková rovinná bruska ACC-208CH-iQ japonského výrobce Okamoto, určená k použití ve výrobě nástrojů. Pomocí tohoto vysoce přesného zařízení brousí společnost Erich Grau rovné desky z oceli i desky s vložkami z tvrdého kovu, které představují základní komponenty vysekávacích nástrojů společnosti Grau. Přesně potom běží pásy z elektroplechu o tloušťce 0,2 až 0,5 mm, z nichž se vysekávají speciální tvary definované vysekávacím nástrojem. Tyto vysekávané díly se dodávají jako volně skladné plechy, plechy svařované, nýtované nebo lisované do paketů. Rychloběžné vysekávací automaty, jež se k výrobě používají, fungují v třísměnném provozu s až 700 zdvihy za minutu a jsou optimalizované k použití s postupovými nástroji s řeznými částmi ztvrdých kovů. Desky těchto nástrojů musejí být v první řadě velmi přesně paralelně vybroušené, aby se vysekávací nástroje uzavíraly rovně a aby vytvářely požadované tvary s maximální přesností opakování a tybylo poté možné skládat na sebe bez jakéhokoliv přesahu.

Proto se při výrobě nástrojů společnost Erich Grau spoléhá z velké části na brusnou technologii Okamoto, jež splňuje vysoké požadavky na přesnost. Nová dvoustopková bruska přesně plní požadavky na přísné tolerance. Robustní konstrukce je vyrobena ze speciální robustní litiny. Díky své 15 tun těžké koncepci je stroj ACC-CHiQ téměř necitlivý k mechanickým poruchám a vibracím. Hnací výkon motoru je s 22 kW přibližně třikrát vyšší, než je tomu u podobných standardních sloupkových strojů. Doba orovnávání se díky hydraulickému nadhlavovémuorovnávači pro hrubý cyklus a následnému orovnávání v dokončovacím cyklu pomocí zabudovaného tříbodového stolního orovnávače výrazně zkrátila. Uživatelsky koncipovaný software iQzjednodušuje zadávání dat pomocí dotykové obrazovky. Také doba seřizování je kratší.

Všechna vedení brusky jsou koncipována na maximální přesnost a tichý chod. Příčná vedení je možné nastavit mechanicky a lze je vždy v případě potřeby jednoduše seřídit. Naměřené hodnoty linearity dosahují 0,8 µm na délce 900 mm.
Obr. Pomocí dvousloupkové rovinné brusky Okamoto ACC-208CH-iQ brousí společnost Erich Grau rovné desky z oceli s vložkami z tvrdého kovu i bez nich.
Obr. Vysekané plechy se pomocí tzv. „vysekávacího paketovacího nopu“ zpracovávají do paketů.

Eva Buzková

Eva.buzkova@mmspektrum.com

Další články

Obráběcí stroje a technologie
Technologie tváření, slévárenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: