Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Budoucnost textilního průmyslu
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Budoucnost textilního průmyslu

Přední světoví odborníci ze světa technologií na zpracování textilu a pružných materiálů se ve dnech 14.–17. května sejdou v německém Frankfurtu. Jako tradičně bude i letos cílem jejich cesty veletrh Texprocess.

Komplexní charakter dodají letošnímu ročníku veletrhu témata, jež se věnují automatizaci, individualizaci či samotnému přizpůsobení a udržitelnosti. Budoucnost textilního průmyslu se totiž stále více zaměřuje na využívání moderních technologií, a sleduje tak trend inovací, který je patrný i v jiných průmyslových oblastech.
V dnešní době je již například běžné zajistit si prostřednictvím příslušné chytré mobilní aplikace oblíbený design na tričko. Tyto aplikace jsou navrženy tak, aby přes ně bylo možné posílat jakékoli designy a motivy, které pak výrobce natiskne ať už na volnočasové tričko, či tréninkový komplet. Od myšlenky k realizaci však vedla poměrně dlouhá cesta.


Budoucnost textilního průmyslu se totiž stále více zaměřuje na využívání moderních technologií.

Pozadu nezůstane ani doprovodný program, který i letos představí Texprocess Forum.

Mikropodniky pro flexibilitu

Dnes jsou podobné technologie doménou především tzv. „mikropodniků“ s jejich mikroprocesy. Ty jsou založené na síťových a integrovaných postupech, které textilní zpracování flexibilně urychlují a jsou také více lokálně udržitelné. 


Inovacemi a novými technologiemi bude veletrh doslova hýřit.

Mikropodnikům bude na veletrhu věnována hala 4.1, ve které nový digitální textilní produkt představí tři výrobní linky – jednu pro výrobu oděvů, další pro 3D pletené boty a poslední pro zpracování technického textilu, zejména pro automobilový a nábytkářský průmysl.

Oddělení vývoje v oděvním průmyslu se stále více věnují rozmanitosti zákazníků, jakožto výchozímu bodu pro individualizovanou a perfektní výrobu oblečení. Ta musí být ve spojení s dokončovacím oddělením. Pro finální kontext výrobní linky mikropodniku je to klíčovým prvkem.

Textil (nejen) pro budoucnost

V rámci veletrhu bude také představena novinka ve 3D pletení. Od 3D návrhu k realizaci produktu stačí pouhých 18 minut, což přímo na veletrhu digitální textilní mikroprocesy dokážou. Takzvaná „3D-knitting Line“ demonstruje proces od 3D modelu ke geometricky přesnému pletacímu vzoru, který vytvoří software založený na datovém souboru 3D, včetně specifikace konečných dat pletení a následné výroby 3D prototypu.

Pozornost bude věnována také platformě Průmyslu 4.0, která představí třetí výrobní linku společnosti „Digital Textile Micro-Factory“. Ta spočívá v automatizovaném zpracování technických textilií přizpůsobených individuálnímu zákazníkovi a dovede nás až k hotovému výrobku. K vidění bude inkoustový tisk na zakázku a síťové stroje s integrovanými senzory, které jsou propojeny systémem sběrnic. Tato část expozice je výrazně orientována na budoucnost.

Roboty i 3D textil

K vidění zde budou například robotická ramena, jež rozdělují řezané předměty, či třeba položky, které mají být šité a jsou automaticky přiváděny do šicích stanic. Pokud chcete sledovat průběh každé objednávky v jednotlivých etapách, postačí vám k tomu jednoduše automatické ID. Displej také dokáže zobrazit, jak určité kreativní nápady z Cloudu mohou být začleněny do výroby technických produktů.

Inovacemi a novými technologiemi bude veletrh doslova hýřit. Pozadu nezůstane ani doprovodný program, který i letos představí Texprocess Forum. Můžete jej navštívit v hale 4.1 a stát se součástí diskuzí s předními experty z oboru.

A samozřejmě i letos se bude udělovat Texprocess Inovation Award 2019. Tato cena se každoročně uděluje těm vystavovatelům, kteří si zaslouží označení „inovativní“. Vychází ze špičkového vývoje, který podporuje nové a nekonvenční myšlenky a vize, a je udělována za vynikající vývoj, technologie a metody zpracování textilií a dalších pružných materiálů.

Messe Frankfurt

hana.janisova@mmspektrum.com

Další články

Novinky z veletrhů a výstav
Exportní příležitosti

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: