Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Budoucnost začíná dnes, Cortana a její sestřenice
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Budoucnost začíná dnes, Cortana a její sestřenice

Ještě před několika desetiletími si autoři vědeckotechnické literatury představovali, že roboti budou stále aktivnější a lidé pasivnější. Stroje převezmou kontrolu nad světem. A umělá inteligence měla v románech a filmech podobu monstra.

Od té doby vědeckotechnický vývoj značně pokročil. Člověk není pasivní, ale naopak aktivní a kreativní. Vytvořil robota, který je stále menší a menší a dokáže věci stále větší a větší. Pojmenování robot se dokonce nyní zkracuje jen na bot a vejde se na čip. Zmenšil se a tím vyvolává i menší strach. Naopak, vzbuzuje větší naděje.

Promluv si s počítačem

Microsoft spatřuje svou budoucnost v informačních technologiích, potvrdil jednoznačně šéf koncernu Satya Nadella minulý měsíc na konferenci Build 2016. Je to každoroční setkání tisíců vývojářů, kteří vytvářejí pro systémy Microsoft nejrůznější aplikace. A v příštích letech budou pracovat na „botech“ čili anglicky bots.
Základem bude přímá komunikace se systémem. Každý takový program může být zásobován daty přes identifikátor řeči, který se u Microsoftu jmenuje Cortana.

Už před dvěma lety na obdobné konferenci představil viceprezident korporace Joe Belfiore tehdy nový software. Záměrně jej tak oficiálně pojmenovali, aby připomínal úspěšnou počítačovou hru. Na této umělé inteligenci pracovali vývojáři od roku 2008. Cortana dnes mluví sedmi jazyky.

S Cortanou přišel Microsoft relativně pozdě. Zatímco Apple a Google své mobilní operační systémy už vybavily podobnými digitálními nabídkami, nebylo u Windows Phone nic podobného k dispozici.

S Cortanou, jež své informace získávala z internetu nejprve pomocí vyhledávače Bing a pak obsluhovala chytrý telefon podle hlasových pointů, předvedl Microsoft značný pokrok. S Windows 10 získala Cortana oficiální přístup na PC a od té doby je k dispozici obrovské obci uživatelů.

Ale její kariéra je teprve na začátku. Možnosti hlasové asistentky jsou ještě stále silně omezeny.

Na letošní konferenci však představili vedoucí pracovníci koncernu atraktivní novinky. Především je to propojení aplikací a služeb. Dále se pracuje na zlepšení komunikace člověka a stroje. Marcus Ash z vývojového týmu Cortana vysvětlil sledované cíle: „Chceme hovor s Cortanou natolik zjednodušit, aby byl tak prostý, jako je rozhovor člověka s člověkem.“

Díky hlasovým povelům odpadá únavné manuální vkládání informací nebo pohyb myší. Bots budou pracovat převážně automaticky, protože nebudou muset zpracovávat aktuální slovní pokyny. Budou totiž pracovat intuitivně, budou vycházet z dřívějších aktivit a zvyklostí uživatele.

Jak by to mohlo vypadat prakticky? Uživatel například oznámí svému počítači termín plánovaného setkání abiturientů. Bot mu okamžitě nabídne vhodný sál, hotel v blízkosti, zanese termín do kalendáře, objedná letenku nebo lístek na autobus a ukáže dokonce ještě telefonní číslo tety Růženy, která bydlí nedaleko a kterou uživatel neviděl 30 let.

Všechny tyto služby jsou možné samozřejmě už dnes. Rozdíl budoucích aplikací proti těm dnešním spočívá v tom, že budou moci být aktivovány hlasem. Slovní pokyny vstoupí do systému automaticky, zatímco dnes musí uživatel provést jednotlivé úkony sám – objednat sál, přenocování, jízdenku a vyhledat telefonní číslo starší příbuzné.
Microsoft spatřuje v „rozpoznávači“ řeči nejdůležitější krok na cestě k budoucnosti. Proto bude program Cortana s pomocí externích vývojářů přebudován a v červenci by měl být integrován do Windows 10, který mezitím – podle firemních údajů – používá asi 270 milionů lidí.

Skype mezi prvními

Skype je softwarová společnost, založená v roce 2003, která se během necelých deseti let své existence stala jedním ze světových lídrů v oblastí komunikačního softwaru. Jejím cílem je odbourat hranice v komunikaci napříč celým světem. Je oblíbená, protože nabízí služby messagingu, videopřenosů a hlasových hovorů, a to zcela zdarma.

V roce 2011 se stal Skype divizí společnosti Microsoft, a tak není divu, že nyní přichází mezi prvními s chatrobotem.

Společnost Skype představila svým vybraným uživatelům v preview verzi nového klienta, který umožňuje využití softwaru postaveného na konverzačních robotech. Funkci tzv. umělé inteligence v rámci aplikace Skype už mohou testovat uživatelé v Austrálii, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Indii, Novém Zélandě, Spojených státech a Singapuru. Prozatím je technologie bots k dispozici pouze pro služby chatu. V blízké budoucnosti se však počítá také s jejím rozšířením na audio- a videohovory.

Skype uvedl v život v uplynulých dnech tři aktualizace, které se týkají technologie bots. Jednak jde o nového klienta pro Windows, Android, iPhone a iPad, který umožňuje využívání Skype Bots. Dále je to také „preview“ verze Skype Bots, které jsou zpřístupněny uživatelům z několika vybraných zemí světa. Právě od nich očekávají vývojáři ve Skypu zpětnou vazbu, kterou promítnou do finální podoby produktu. V neposlední řadě byl představen také program skype.com/developer, jenž umožňuje vytvoření vlastních individuálních bots.

V souvislosti s těmito kroky představila společnost Microsoft na konferenci Build 2016 funkci asistentky Cortany integrované do Skype chatu. Ta je schopna proaktivně vyhledávat informace, spravovat uživatelův kalendář a komunikovat s ostatními bots, které jsou pro uživatele relevantní.

Skype byl v době svého vzniku naprosto přelomovým počinem v oblasti komunikačních technologií. Tím chceme zůstat i do budoucna. Je proto logické, že právě nyní představujeme nová technologická řešení, která jsou v mnoha ohledech opět revoluční,“ říká Tomáš Vocetka, ředitel Skype Česká republika.

Chatbotová horečka

Silicon Valley zasáhla chatbotová horečka. Software, který nám pomůže při cestování a nabízí řadu dalších služeb, skýtá zcela nové možnosti i podvodníkům.
Kdekdo vyvíjí chatovací roboty.

Také Facebook nezůstal pozadu, jak ukázala jeho výroční konference F8, která se konala také minulý měsíc. Mark Zuckerberg se na ní pochlubil, že prostřednictvím Messengeru a aplikace WhatsApp se odešle 60 miliard zpráv denně. To je třikrát více než počet běžných SMS zpráv. Jeho služba Messenger pro krátká sdělení získala už 900 milionů uživatelů, což je o 200 milionů víc než vloni, a proto se dále rozvíjí.

Například experimentuje s asistentem M, což je svého druhu recepční, který uživateli zprostředkuje všechny možné služby – od rezervace stolu v restauraci po plánování dovolené. Ovšem kromě softwaru pracují v pozadí také lidé. Kolik úloh plní robot a kolik člověk, koncern zatím neprozradil. Jen připustil, že stroj dělá velké pokroky.
Mark Zuckerberg vidí v chatbotech náhradu za zákaznické linky a jeho Facebook oznámil projekt bots for Messenger. Mezi prvními testovanými službami zařadil rozvoz květin 1-800-Flowers. Stačí robotovi říci „Dovez Janě orchidej“, a ten zadání splní. Díky Facebooku bude s největší pravděpodobností znát jak její příjmení, tak adresu. Jinou zajímavou možnost využití ukázala televizní stanice CNN, jež chce doručovat denní zpravodajství ve zkrácené podobě jednotlivým uživatelům podle jejich zaměření. A široké pole působnosti se otevírá v reklamě a zásilkové samoobsluze. Nevýhodou byl zatím pomalý způsob platby, ale to se brzy vyřeší.

Facebook na konferenci F8 pro své vývojáře také oznámil zkušební testování spolupráce s výrobci dronů a malých kamer.

A kde vidí Mark Zuckerberg budoucnost Facebooku? Spíše než samotná sociální síť budou hrát zásadní roli virtuální realita a vývoj umělé inteligence a technologií pro připojení rozvojových zemí k internetu.

Hlas jeho pána

Už dnes se v rámci projektu chytrých domů díky digitalizaci mohou mnohé domácnosti řídit podle hlasu svého pána. Základem jsou funkce smartphonů. Jejich výrobci ruku v ruce s mobilními operátory a producenty domácích spotřebičů začínají nasazovat technologie využívající hlasové povely.

Za všechny můžeme namátkou jmenovat Philips, který instaluje osvětlovací systémy Hue v aplikaci automatizace domácnosti. Předpokladem je kromě instalace odpovídajících lamp LED také malý přístroj nazývaný „Bridge 2.0“, který obstarává spojení s internetem a domácí sítí WLAN. K tomu využívá hlasovou asistentku jménem Siri.

Uživatel vydá například pokyn: „Siri, ztlum žárovky na 30 %“, nebo „Siri, zhasni v ložnici“. Zvláště praktické jsou různé světelné scénáře, podle nichž se svítí v různých místnostech v různých barvách nebo v různých časových intervalech. Při zadání povelu „Osvětlení jako v kině“ se světlo v místnosti sníží v závislosti na intenzitě světla vyzařovaného televizorem.

Pro řízení provozu domácnosti je důležitá Echo. To je obchodní název malé krabičky, kterou stačí umístit kdekoliv v domě, ale tak, aby na ni uživatel mohl mluvit.
Zatím jen anglicky, ale další jazykové mutace na sebe nenechají dlouho čekat.

Nejprve je třeba chytrého pomocníka oslovit: „Alexa“! To je jednak slušnost a jednak kód, jímž se zařízení aktivuje. A potom je už možné se zeptat, třeba jaké se dnes čeká počasí. Zařízení analyzuje současně měřené meteorologické údaje, propojí je s předpovědí počasí a sdělí výsledek. Nebo se vysloví přání hudebního doprovodu ke snídani a Alexa vybere, zeslabí nebo zesílí či přeladí.

Zkrátka, zní hudba budoucnosti

Vše, co je myslitelné, i když se zdá nemožné, bude vynalezeno. Technologie není otázka možností, jen otázka času. Jak si nevzpomenout v této souvislosti na legendárního zakladatele Microsoftu Billa Gatese, který v roce 1981 pronesl legendární větu: „Paměti s kapacitou víc než 640 kilobytů nebudou nikdy zapotřebí.“ Aktuální iPhone od firmy Apple má sám pracovní paměť 2 097 152 kB.

Závažná úloha čeká roboty – musejí mít schopnost samy se učit. Tento princip se také už dnes využívá, jak Microsoft prezentoval svým pokusem s chatujícím robotem jménem Tay. Jak to bývá, chybička se vloudila a Tay se při nasazení v internetové síti učil špatná slova od špatných lidí a kvůli rasistickým projevům musel být po prvním dni vypnut. Nyní se samozřejmě intenzivně pracuje na jeho vylepšení.

Jak dalece je umělá inteligence schopna se učit, ukázal například Googles AplhaGo – robot, který zvítězil na mistrovství světa v asijské hře go.

Karel Sedláček

Karel.sedlacek@mmspektrum.com


Další články

Inovace
Zajímavosti ve vědě a technice
Informační technologie/E-business

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: