Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> BZD_Zmizí peníze úplně?
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

BZD_Zmizí peníze úplně?

Na letošním ekonomickém fóru v Davosu se s velkým zájmem, i když s protichůdnými ohlasy, setkalo vystoupení Johna Cryana, generálního ředitele Deutsche Bank, který prohlásil, že za deset let nebudou pravděpodobně existovat drobné peníze, protože mince jsou velmi neefektivní. Všichni budou platit kartami nebo chytrými telefony a bankovními převody.

Špinavé peníze

Rozpoznat špinavé peníze od čistých, samozřejmě myšleno vzhledem ke způsobu jejich získání, je obtížné. Finanční prostředky vygenerované z nekalých obchodů totiž kriminálníci „perou“ nejrůznějšími způsoby.

Ale i ty čisté peníze jsou mnohem špinavější, než se dosud myslelo. „Peněženka, jež má teplotu lidského těla, funguje jako Petriho miska,“ vysvětlují vědci z New York University v projektu „Dirty Money Project“, proč se bankovky stávají zdrojem nákaz a epidemií. Peníze prý ve většině případů nepáchnou, ale obsahují asi 3 000 typů bakterií.

Také výroba peněz, ať už mincí nebo bankovek, stojí enormní sumy. Další náklady vznikají při jejich distribuci a nakonec likvidaci. Ale největší nevýhodou peněz je riziko jejich ztráty.

To jsou hlavní důvody, proč tradiční způsob platby z ruky do ruky nahrazují ve stále větší míře elektronické technologie. I když některé možnosti nám dnes ještě připadají jako hudba budoucnosti, jisté je, že přípravy už začaly.

Podle statistiky šéfa Sdružení pro bankovní karty Romana Kotlána, zaplatili lidé u nás kartami loni 447 miliard korun – o 19 % více než o rok dřív. Počet transakcí stoupl o 21 procent, každý majitel karty ji loni použil v průměru 51krát, o rok dříve byl průměrný počet použití karty 43. Největší rozmach zažívají platby bezkontaktními kartami. V relativním podílu bezkontaktních plateb jsme první na světě.

Platby v autobusech

Pracovníci společnosti MasterCard a Koordinátor Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje (KIDSOK) zavedli nedávno zajímavou technologickou novinku v odbavení cestujících. Na 14 autobusových linkách spojujících město Jeseník s přilehlými obcemi je nyní možné nejen ve vozidle platit jednotlivé jízdné bezkontaktní platební kartou, nýbrž si i přiřadit k této kartě časový kupon. Na projektu se dále podílejí Arriva Morava, Česká spořitelna, Global Payments Europe, Ingenico Group a Telmax, generální dodavatel projektu.

Elektronické odbavení přináší cestujícím řadu výhod. Navíc mohou vše realizovat se svojí stávající bezkontaktní platební kartou. Cestující si zaregistruje kartu v kanceláři či na webu dopravce, následně si k registrované kartě přiřadí časový kupon. Nákupy časových kuponů lze rovněž provést v e-shopu nebo v předprodeji v kanceláři. Pro další nákupy kupónů již využívá pouze e-shop dopravce. Návštěva prodejního místa je poté vyžadována jenom při prokazování nároku na slevu, například u žákovských jízdenek. „Rodič tak může ze své karty zaplatit jízdné celé rodině, stačí jen, aby děti měly registrované vlastní platební karty, třeba předplacené, a k těmto kartám pak rodič přiřadí časový kupon,“ doplnil Jaroslav Tomík, ředitel KIDSOK.

Na Jesenicku měsíčně cestuje autobusy více než 200 000 lidí, celý kraj má okolo 635 000 obyvatel. „Potenciál pro rozšíření těchto služeb je proto veliký,“ vysvětluje Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard pro ČR, SR a Rakousko. „Pro naši společnost jsou projekty v dopravě jednou z priorit. Již jsme realizovali bezkontaktní nákupy jízdenek i v jiných krajích, ale toto je úplně poprvé, kdy je možné přiřadit k běžné platební kartě i časový kupon.“

Češi jsou ve využívání bezkontaktních karet na špičce celosvětově. „Věříme proto, že využití bezkontaktní platební karty jako nosiče časového kuponu je správným krokem, jak dále využít platební kartu. Díky tokenizaci čísla karty jsme společně se společností Telmax vytvořili systém, jenž přináší cestujícím snadné odbavení a zároveň splňuje veškeré požadavky kladené na bezpečnost řešení,“ dodal Miroslav Crha, generální ředitel Global Payments Europe.

Dodejme, že tzv. tokenizace v praxi znamená, že při provádění bezkontaktní platby se nepřenášejí detaily o platební kartě, ale pouze bezpečnostní token, který je vytvořen přímo pro konkrétní zařízení, konkrétní obchodníky a konkrétní účely plateb.

Elektronické odbavení cestujícího probíhá řádově v několika sekundách. Při prokazování slevy jízdného se při přiložení karty objeví řidiči na obrazovce fotografie cestujícího, podle které jej autorizuje,“doplnil Miroslav Slavík, obchodní ředitel společnosti Telmax.

Arriva má na Jesenicku 50 autobusů vybavených terminálem pro platbu kartou.„Je to vůbec první region v zemi, který přešel na tuto novou technologii tak masivně,“ uzavřel prezentaci generální ředitel Arriva Daniel Adamka. „Před rokem jsme začali nabízet platby kartou na dálkové lince Jeseník – Praha, za tu dobu už je využilo několik tisíc cestujících. Chci, aby se tato technologie dál rozšiřovala, jak jen to půjde – pípnout kartou u řidiče je mnohem snazší než lovit drobné. Platit kartou v autobuse bude brzy běžné stejně jako v supermarketu.“

Pozadu nezůstávají ani jiné kraje. Společnost MasterCard a Bus Line, třetí největší dopravce v České republice zaměřující se na autobusovou dopravu, společně spustily možnost placení za jednotlivé jízdné pomocí bezkontaktních platebních karet přímo v autobusech. Na projektu se rovněž podílejí ČSOB a EM Test.
Novinka je k dispozici na 10 linkách a v rámci MHD Litoměřice. Mezi vybrané linky patří například spoje Praha – Harrachov, Liberec – Hradec Králové – Brno, Jablonec nad Nisou – Praha či Praha – Litoměřice. Cestující u řidiče postupuje obvyklým způsobem – nahlásí svoji cílovou stanici a poté zaplatí tak, že přiloží svoji bezkontaktní platební kartu k terminálu. Celkem bude čtečkami vybaveno 70 autobusů.

Takto se platí v autobusech na Jesenicku...


... a takto v Litoměřicích.


 

Bez kontaktu v oblibě

Evropané si stále častěji volí při placení bezkontaktní technologie. Celkový počet bezkontaktních transakcí kartami MasterCard a Maestro přesáhl v roce 2015 jednu miliardu, což je meziročně 150% nárůst. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2015 bylo v Evropě průměrně 13 % transakcí provedeno bezkontaktně. Česká republika (77 %) patří v tomto ohledu mezi špičku nejen v Evropě, ale na celém světě.

V Evropě najdeme již více než deset zemí, z nichž se každá může chlubit více než 5 miliony bezkontaktních karet či jiných zařízení. Globálně jsou bezkontaktní karty přijímány v 74 zemích, nedávno se přidaly Estonsko a Island.

Nová data odhalují, že počet karet, mobilních telefonů nebo jiných zařízení vhodných pro tento typ plateb stoupl o 121 % v porovnání s rokem 2014.

Tak jak roste množství a obliba mobilních telefonů, zvyšuje se i počet plateb uskutečněných právě pomocí chytrých telefonů. Není proto divu, že se o tom hodně mluvilo i na letošním Mobile World Congressu v Barceloně.

Podle jejího průzkumu, který společnost MasterCard prezentovala na kongresu, spotřebitelé v roce 2015 více než zdvojnásobili poptávku po digitálních platbách. Tento vývoj odráží celosvětový trend, kdy spotřebitelé během jednoho roku více než zdvojnásobili u bank a u obchodníků poptávku po možnostech placení mobilními technologiemi. V roce 2015 mělo na tento způsob platby pozitivní nebo neutrální názor 95 % spotřebitelů. „Čím větší možnosti výběru, tím větší zájem mají spotřebitelé o nové generaci plateb,“ říká Marcy Cohen, viceprezidentka pro digitální komunikaci, MasterCard.

V roce 2015 se prý nejvíce debatovalo o zrušení hesla a jeho nahrazení biometrií ve spojitosti s placením pomocí otisků prstů nebo rozpoznáním obličeje (selfiePay).
U britských čerpacích stanic patřících pod Shell mohou motoristé platit za načepované pohonné hmoty mobilem, přes takzvaný QR kód. Po natankování paliva bude účet zaslán zákazníkovi přímo do mobilu, kde ho jednoduchým odkliknutím zaplatí. Ani přitom tedy nemusí opustit vozidlo. Aplikaci akceptuje již více než 8 000 britských obchodů a restaurací a využívají ji miliony lidí.

Ve švýcarském obchodním domě Migros se dá platit mobilem přes takzvaný QR kód.

Nejlepší je to bez karty

Odborníci stále častěji hovoří i o úplné náhradě platební karty. Na veletrhu se objevily zprávy o projektech, které chtějí umožnit výběr peněz z bankomatu bez karty pomocí aplikace uložené v mobilním telefonu. První zkoušky už probíhají v Rakousku.

Nebo se nová funkce umístí do chytrých hodinek. Když nebude karta zapotřebí, nebude ani předmětem zájmu zlodějů.

Platební nástroj by mohl být nahrazen čipem, který bude mít majitel někde umístěn. Například by byl ukryt v oblečení nebo ve šperku na krku. Ale ani tato místa nejsou stoprocentně bezpečná. Pak se zdá optimálnější mít implantován čip pod kůží. Ten by navíc obsahoval nejen přístup k bankovnímu kontu, ale celou řadu dalších důležitých funkcí.

Japonská firma Fujitsu představila v Barceloně svůj systém, který prý platební karty učiní úplně zbytečnými. Klient si nechá v bance sejmout otisk dlaně, který mu nevydá žádnou kartu. Odpadá tak obava z její ztráty nebo z toho, že zákazník zapomene PIN. Stačí, když klient místo placení přiloží ruku na obrazovku platebního terminálu, který ji naskenuje a porovná se vzorem uloženým v bance. V Japonsku už probíhají první testy tohoto nového systému, který se také zkouší u několika bankomatů.Autorizace karty selfíčkem...

.. a naskenováním dlaně

 

Způsoby platby se tedy modernizují, ale nejlepší bude, až se socialistická utopie stane skutečností – až peníze zmizí, protože nebudou zapotřebí, a každý dostane zdarma vše podle svých potřeb. To je jen krásná iluze čili falešná představa, takže se jejího uskutečnění nedožijeme.

Karel Sedláček

karel.sedlacek@mmspektrum.com

Další články

Inovace
Zajímavosti ve vědě a technice
Informační technologie/E-business

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: