Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> České stroje v předvečer výstavy EMO Hannover
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

České stroje v předvečer výstavy EMO Hannover

Světovým trhům dneška dominují informační technologie, ovšem skutečným základem technického a ekonomického pokroku zůstává i na počátku 21. století strojírenství, poskytující výchozí oporu i těm nejvyspělejším technologiím.

Bez strojírenství by prostě neexistovala ani takzvaná nová ekonomika. A srdcem celého složitého strojírenského komplexu, odrážejícím výsledky a úroveň tohoto odvětví, jsou obráběcí a tvářecí stroje na kov. Tento typ strojů je ve všech strojírenských odvětvích průmyslu jedním z limitujících faktorů úrovně jejich schopnosti produkovat kvalitní, přesné a konkurenčně schopné výrobky.

Postupný růst

S výjimkou malého zaváhání způsobeného v letech 1999 a 2000 na severoamerických a evropských trzích roste produkce i export českých výrobců obráběcích a tvářecích strojů velkými skoky v nepřetržité řadě již od roku 1994. Rozhodující podíl na tomto úspěšném vývoji v posledních letech mají výrobci sdružení ve Svazu výrobců a dodavatelů strojírenské techniky, kteří produkují cca 90 % z celkové výroby tohoto sektoru v České republice.

Hannoverské EMO 2001

K dalšímu zvyšování exportu výrazně přispívá prezentace českých producentů na veletrzích a výstavách v zahraničí. Naši výrobci se v letošním roce zaměřují v této oblasti především na největší přehlídku obráběcí a tvářecí techniky, výstavu EMO v Hannoveru, která se bude konat od 12. do 19. září. Veletrhy EMO mají v této branži dominantní postavení a umožňují přímé konfrontace nejvyspělejších strojírenských produktů a zároveň nejperspektivnějších vývojových trendů. Jsou pořádány v dvouletých cyklech pod gescí Evropského výboru pro spolupráci v průmyslu obráběcích strojů CECIMO. Ten tvoří národní organizace průmyslu obráběcích strojů z 15 zemí a zastupuje všechny významné producenty z citovaných oboru v západní Evropě.
Od roku 1996 je členem CECIMO (zatím jako jediná středoevropská země) také Česká republika. Přímým organizátorem EMO 2001 bude německý svaz výrobců VDW. Ve 25 halách na největším výstavišti světa by se na ploše přes 190 000 m2 mělo představit více než 2200 vystavovatelů z 38 zemí. Největší zastoupení bude mít na zářijovém veletrhu EMO tradičně Německo (955 firem) a dále pak italští a švýcarští producenti obráběcích a tvářecích strojů. Poměrně velké expozice vytvoří v Hannoveru také Španělé, Francouzi, Angličané, Japonci, Tchajwanci a další země.
Je potěšitelné, že mezi nimi nebude chybět ani česká strojírenská elita. Z České republiky je přihlášeno 19 vystavovatelů, kteří objednali více než 1600 m2 výstavní plochy, z toho 16 členských podniků Svazu. Největší expozice plánuje Tajmac-ZPS, a. s., Zlín, TOS Kuřim-OS, a. s., Kovosvit, a. s., Sezimovo Ústí, TOS Varnsdorf, a. s., TOSHULIN, a. s., TOS Čelákovice, a .s., a Erwin Junker.
Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, vědomo si důležitostí výstav EMO zejména z pohledu podpory dalšího zvyšování exportu, zařadilo EMO 2001 mezi akce s oficiální účastí ČR, s finanční podporou státu. Partnerem českých vystavovatelů jak na technickou realizaci, tak na doprovodnou propagaci je brněnská firma MESSAG Time, a. s.

Malé poohlédnutí

Při příležitosti výstav EMO dochází tradičně k bilancování a hodnocení stavu světové produkce a výsledků jejího rozdělení na vývoz, dovoz a domácí spotřebu obráběcích a tvářecích strojů. Až do roku 1999, kdy i v odvětví obráběcích a tvářecích strojů nastoupila celosvětová recese, rostla od půlky devadesátých let výroba českých firem meziročně o 18 až 35 %. V exportu se tento nárůst promítl do meziročních vzestupů o 24 až 27 %. V důsledku recese došlo v letech 1999 a 2000 k poklesu meziroční produkce o cca 7 - 10 %.
Ztráty v uplynulých dvou letech nicméně nezaznamenaly zdaleka všechny členské podniky Svazu, některé firmy i v tak špatných letech dokázaly svou produkci výrazně zvýšit. Hlavními partnery jsou pro české strojírenské podniky tohoto oboru zákazníci ze zemí Evropské unie a severoamerického kontinentu. Podíváme-li se blíže na největší objemy dodávek pro vývoz za loňský rok, stojí na prvním místě Německo s
3460 miliony korun, za ním Itálie s 905 miliony, Bělorusko s 884 miliony (díky významné zakázce pro běloruskou automobilku BELAZ), dále pak USA s 642 miliony a Rakousko s 429 miliony korun. Německo je i naším největším dovozním partnerem s objemem loňského importu v hodnotě 5814 milionů korun, dále pak následuje Švýcarsko, Itálie, Velká Británie a Japonsko.
Ve výrobě obráběcích a tvářecích strojů Česká republika postoupila v posledních letech na 14. příčku ve světovém měřítku, a dokonce až na 7. příčku v evropském měřítku. Rozhodující podíl na celkové výrobě, až 90 % české produkce obráběcích a tvářecích strojů, mají přitom třískové obráběcí stroje, určené především pro nejnáročnější klientelu - automobilový průmysl, výrobce informační techniky a spotřební průmysl.
Pokud jde o vývoj uvedeného oboru v letošním roce, předběžné výsledky z prvého pololetí signalizují, že po uvedeném propadu dochází ke zvýšení investiční aktivity u nás i ve světě a očekáváme opět obnovení meziročního růstu produkce o 5 až 8 %.

Další články

Novinky z veletrhů a výstav
Technologie tváření, slévárenství
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: