Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Chytré chlazení s menším množstvím chladiva
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Chytré chlazení s menším množstvím chladiva

Firma Rittal svou novou řadou chillerů Blue e s rozsahem chladicího výkonu od 11 do 25 kW významně zdokonalila svou nabídku technologie chlazení pro obráběcí stroje a rozváděče. Tím, že nová řada chillerů používá o 40 % menší náplň chladiva, stává se významným příspěvkem k ochraně životního prostředí. Uživatelé zároveň profitují z přesné regulace teploty, zjednodušeného provozu a instalace, jakož i z nových bezpečnostních funkcí. K dispozici jsou rovněž předkonfigurované sady volitelného příslušenství.

Jedním ze základních požadavků na plynulý provoz v mnoha průmyslových výrobních procesech je cirkulační chlazení kapalin pomocí chillerů. Například rozváděče a zejména obráběcí stroje musejí mít pro přesné obrábění kovů přesnou regulaci teploty. Kromě toho jsou požadována řešení, která se snadno obsluhují a instalují a nabízejí maximální bezpečnost. Uživatelé také již nejsou ochotni a připraveni přijmout dlouhé dodací lhůty. Technická řešení na míru musejí být standardně obratem dostupná. A konečně se zákazníci stále více zaměřují na udržitelnost a šetrnost k životnímu prostředí.

Chlazení šetrné k životnímu prostředí

Díky vyvinutí nového chilleru Blue e může společnost Rittal nabídnout balíček vyspělých řešení, který splňuje všechny tyto potřeby. Stejně jako chillery Blue e+ s výkony 1,5 až 6 kW jsou nové chillery k dispozici v robustním průmyslovém standardu IP 44 ve čtyřech výkonových třídách od 11 do 25 kW a ve dvou velikostech skříně 660 x 1 265 x 1 315 mm a 760 x 1265 x 1 515 mm (š x v x h). Tím doplňují řadu chillerů Blue e+ s nižšími výkony. Díky použití technologie mikrokanálků a výsledné velmi vysoké účinnosti lamel výměníků tepla (extrudovaný hliníkový profil s malými kanály s průměrem kolem 1 mm) vyžadují zařízení o 40 % chladiva méně než dříve. A vzhledem k tomu, že výměníky tepla jsou vyrobeny ze 100% hliníku, nemůže dojít ke galvanické korozi.

Regulace podle potřeby

Ventilátor a kompresor jsou řízeny centrálně pomocí digitálního regulátoru. Tímto způsobem lze přesně regulovat teplotu chladicího média: standardně je hystereze ±2 K; jako možnost je však také možné přesné řízení (hot gas bypass) ±0,25 K. Tím se zabrání kolísání teploty, které způsobuje nepřesnosti obráběného obrobku, čímž je zajištěna stabilní kvalita.


O 40 % menší náplň chladiva činí z nových chillerů Blue e důležitý příspěvek k ochraně životního prostředí.

Jednoduché použití

Vícejazyčný průmyslový dotykový displej na přední straně chilleru a inteligentní komunikační rozhraní umožňují snadné ovládání i analýzu. Parametrizace zařízení se stejně jako čtení datových a systémových zpráv provádí zřetelně a rychle a zobrazuje se prostým textem. Chybová hlášení mají odstupňované priority a jsou zobrazována ve třech úrovních eskalace (poznámka, chyba a údržba).

Rychlé uvedení do provozu

Chillery Blue e jsou v rámci dodávky připraveny k připojení a mohou být rychle uvedeny do provozu systémem plug-and-play. Jeřábová oka umožňují snadnou přepravu stejně jako podstavec, který je vhodný pro přepravu vysokozdvižným vozíkem. Jednotné připojení vody, nastavitelný bypass (obtokový ventil) a ideální přístup ke všem komponentům usnadňují montérům a servisním pracovníkům práci s těmito chillery.


Nové chillery Blue e s vylepšenou technologií chlazení se uplatní při chlazení obráběcích strojů a rozváděčů.

Promyšlená bezpečnost

Integrovaný obtokový ventil zajišťuje konstantní cirkulaci chladicí vody, když je spotřebič uzavřen a čerpadlo běží. To chrání čerpadlo chladicí kapaliny před přetížením. Ventil je přednastaven pro použité čerpadlo a pro provoz 50 Hz, ale lze jej nastavit i pro provoz 60 Hz. Systém monitorování hladiny v nádrži zajišťuje maximální spolehlivost a lepší dostupnost. K dispozici jsou také volitelné průtokové spínače, které vyvolají alarm, pokud je průtok příliš nízký. Tím lze včas rozpoznat hydraulické chyby, jako je znečištění a zablokování systému.

Rychlá dostupnost volitelné výbavy

Jako doplňkovou službu společnost Rittal nabízí předem nakonfigurované možnosti rychle dostupného volitelného vybavení, které nabízejí vhodné řešení pro téměř všechny požadavky. Například pro systémy s více obvody jsou k dispozici čerpadla s vyšším výkonem (4 a 6 bar). V případě potřeby lze použít přesnou regulaci výkonu (hot gas bypass) ke zlepšení přesnosti regulace z ±2 K na ±0,25 K. Kromě toho mohou být chillery Blue e připraveny pro chladné prostředí až do –20 °C stejně jako pro laserové aplikace nebo mohou být vybaveny vodou chlazeným kondenzátorem, ohřevem či speciální povrchovou úpravou.

Rittal Czech

revilakova.h@rittal.cz

www.rittal.cz
 

Další články

Elektrotechnika a regulace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: