Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> CIMT Peking, Část 2. Win Together
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

CIMT Peking, Část 2. Win Together

Podtitul veletrhu CIMT 2019 byl: 融合共赢 智造未来. Musíte uznat, že motto veletrhu je v této pro nás exotické podobě zahaleno značným tajemstvím. Dáte-li větu do automatického překladače, výsledná myšlenka zní: fúze a výhra. Jednoduchá slova, divný obsah - tento způsob nalezení významu věty opravdu není žádná výhra. Proto se o nápravu "ztráty v překladu" pokusíme v druhém vstupu z veletrhu, ve kterém se tentokrát podíváme i za technikou.

Něco navíc...
Snímky, které se nevešly do tohoto článku, si můžete prohlédnout v galerii.

Povídání o CIMT 2019 začneme jedním „ale“. Fúze a výhra – i při hledání sebeskrytějšího významu překladu si nemyslím, že se za tímto sloganem byla skrývá skutečnost, že řada evropských firem vyrábějící obráběcí stroje již není plně v rukou Evropanů. Týká se to samozřejmě i např. amerických firem. Poznámka pro připomenutí, u firmy IBM, divize stolních počítačů a notebooků (a pevných disků) to možná začalo, a „nikdo“ se nad tím nepozastavoval. Nyní, po 15 letech, jsou na výrazně menší mezikontinentální transakce nasazovány dozorčí komise, státní orgány či se přijímají zákony. Otevřenost ke globalizaci evidentně není vždy bezvýhradná.

Vraťme se na chvíli ke statistikám, které zazněly na tiskové konferenci čínské oborové asociaci CMTBA. K textu přiložené grafy ukazují typy strojů, které se do Číny dovezly v roce 2018. Vyjádřeno v amerických dolarech. Struktura importu a exportu výrobní techniky je ze sloupcových grafů zřejmá, stejně tak diametrální je rozdíl typu stojů, které byly vyvezeny a dovezeny. Související statistiky – země, ze kterých se do Číny nejvíce dováží výrobní technika (Japonsko, Německo, Tchaj-wan), a naopak kam Čína výrobní stroje vyváží (USA Indie, Vietnam), jsou uvedeny v předchozím vstupu z CIMT (viz www.mmspektrum.com/190654). Poslední údaje zde uvedené, které dokreslují čínský trh výrobní techniky, jsou údaje o počtu vyrobených kusů. V Číně bylo v roce 2018 vyrobeno 488 610 kusů strojů nazývaných souhrnně stroje pro třískové obrábění. Z toho bylo 190 642 kusů strojů s NC řízením. V případě tvářecích strojů to bylo celkem 230 012 kusů, z toho 22 653 strojů s NC řízením. Pokud sami sebe uklidníme, že např. v případě tvářecích strojů statistiky nezahrnují i takové „sofistikované“ zařízení, jakými jsou stolní pákové nůžky, pak se jedná o úctyhodná čísla. Znovu podotýkám, že se jedná o stroje vyrobené v jednom roce. V předchozích letech byly počty přibližně stejné, v letech 2013 až 2015 dokonce o cca 20 % vyšší.

Pro zvětšení klikněte na graf.

Přejděme k výrobní technice. Tzv. velká pětka – firmy Jier, Dalian Machine Tool Group (DMTG), Shenyang Machine Tool (SMTCL), Beijing No. 1 Machine Tool Plant (BYJC) a Shaanxi Qinchuan Machine Tool&Tool Group (QMT&T), byly umístěny vždy na vstupu do východních hal. A tak v západní hale firma DMG Mori „stála“ proti QMT&T, italská Pama proti BYJC, americký Haas proti Jier.

Firma Jier se dlouhodobě „neobtěžuje“ na veletrh přivézt nějaký tvářecí stroj. Vždy se omezí na fyzické modely linek postupového tváření plechů. A není se čemu divit. Realizované délky těchto děl dosahují stovek metrů. Firma rovněž vyrábí obráběcí stroje. Letos představila portálový stroj, který frézoval velikou formu pro karosérie automobilů. Možné hlavy, které lze na stroj doplnit, byly součástí expozice.


Nabídka frézovacích hlav firmy Jier

 

Portálový obráběcí stroj vystavovala rovněž firma BYJC. Rám stroje byl o něco menší, obráběný dílec byl výrazně menší, zato stroj byl velký tím, že získal zlatou veletržní medaili. Stěny stánku firmy BYJC byly polepené velkoplošnými tisky s příklady realizovaných projektů, multimediální projekce ukazovaly výrobu součástek pro letecký a zbrojní průmysl atd. A samozřejmě nemohla zapadnout informace, že firma BYJC (před léty) majetkově vstoupila do německé firmy Waldrich Coburg a také C. B. Ferrari a Safop. Portálových frézovacích obráběcích center bylo na veletrhu nepočítaně.


Zlatou medailí oceněné obráběcí centrum firmy BYJC

Největší horizontku na veletrh přivezla firma Qiqihar No. 2. Naopak největší stroj typu karusel vystavovala firma Qiqihar No. 1. A snad protože při instalaci největšího stoje bylo na stánku firmy pořád dost místa, došlo na fyzickou prezentaci hned dalších dvou svislých obráběcích center. Největší stroj měl průměr obrobku 3 500 mm, dva menší velikosti desky 1 600 mm se zdály být naprosto identické. Prostě pro stroje bylo místa dost. Na dvou strojích byly prezentovány technologie výroby ložisek, na jednom z menších leteckého motoru. Pro vysvětlení – pojmenování čínských podniků se historicky obvykle řídí podle místa působnosti (vzniku), pak nezbývalo než začít firmy číslovat.


Největší horizontka veletrhu byla od firma Qiqihar No. 2. Firma umí i větší stroje, což v minulosti ukázala.


Největší karusel na veletrhu měl průměr upínací desky 3,5 m a byl od firmy Qiqihar No. 1.

Firma Chongqing Machine Tool Group CME/CHMTI je předním výrobcem obráběcích strojů a linek pro výrobu ozubení. Pro zajímavost, město Chongqing má cca 30 milionů obyvatel. Kdo neuvidí, nepochopí. Když z tohoto města jedete za město do přírody, satelitní „vesnice“ v okolí mají velikost stovek tisíc obyvatel. A to by bylo, aby se v tomto kraji nenašli konstruktéři ozubárenských strojů. Prezentace CHMTI byla i v letošním roce jedna z nejlepších na veletrhu. Skoro až luxusní design strojů, precizní provedení stánku, vše čisté jak vně strojů, tak uvnitř. Firem se specializací na výrobu ozubení od malých průměrů až po velkoprůměrová kola bylo rovněž dost.

Ihned v druhé vlně na návštěvníky „útočila“ firma Avic. Jedná se o obří podnik, pro který platí, že kde je větší město, tam je Avic. A naopak. Nosným výrobním programem firmy jsou letadla, kosmický průmysl a energetika. Avic je typickým příkladem firmy, kdy ji její růst a specifické potřeby donutily vyvíjet a vyrábět technologie pro vlastní potřebu. Pamatuji dobu, kdy Avic byl ve „čtvrté či páté“ řadě. Expozici letos dominovala frézovací hlava a byly zde prezentovány výrobní technologie a obráběcí stroje, které firma v uvedených oblastech nabízí. Mimo jiné jako jedna z mála čínských firem nabízela 3D tisk. Nemyslím si, že čínské firmy opomíjejí tisk kovů pro průmyslové účely. Jen CIMT není tím místem, kde se tyto technologie prezentují.


Prezentace 3D tisku firmy Avic

Jeden celý pavilon byl věnován automatizaci a robotizaci. Nejucelenější nabídku měla firma JNRS. Roboty jako součást výrobních buněk jsou už naprostým standardem. Na několika stáncích se pohybovaly autonomní roboty, které přemísťovaly součástky na větší vzdálenosti. Nejlépe zpracovanou prezentaci nabízených produktů a autonomního robota měla firma Shandong Deed Precision Machine. Opět luxusní realizace stánku, nablýskané obráběcí stroje ve spojení s moderní výrobní technikou.


Manipulátor obrobků firmy JNRS. Hlava motoru nákladního automobilu určitě není z evropského nákladního auta.

Nepřehlédnutelnou prezentaci měla firma Beijing Jingdiao Group. V její produkci jsou obráběcí centra, která vyrábějí velmi přesné součástky s vysokou jakostí povrchů. Na stánku byly desítky obrobků nejkomplikovanějších tvarů, jež personál expozice neustále v rukavičkách leštil. Přiložené dílce držely u sebe atomárními vazbami a leskly se jak zrcadlo.


Beijing Jingdiao Group – lesknoucí se exponáty byly hlavním lákadlem na stánku. Dalo by se říci, že čím složitější tvar, tím lesknoucí se povrch.Samohybný robot na stánku Shandong Deed Precision Machine. Designerské zpracování strojů i robota bylo na vysoké úrovni.

Stroje pro hluboké vyvrtání, brusky, drátořezy, měřicí technika, řídicí systémy atd. Prostě v expozicích byly vystavovány výrobní stroje pro všechny myslitelné technologie. A co nebylo na stáncích firem z pevninské Číny, bylo na stáncích firem „ostrovních“. Často bylo prezentováno monitorování a sledování výrobních procesů. Toto je možná jeden z důvodů poklesu počtu prodaných strojů – čínští výrobci restrukturalizují své provozy a obřích výrobních kapacit již nedosahují pouhým nasazením masivního počtu výrobních strojů.


Monitorování výroby od firmy J-Tech

Těm, co dočetli až sem, prozradím, že anglický ekvivalent motta veletrhu byl: Win the Smart Future Together. Každá větší akce prostě potřebuje mít motto se vznosnou myšlenkou. Netroufám si říci, zda představy čínského návštěvníka byly splněny, tedy zda dobře „nakoupil“, a myšlenka veletrhu tedy byla v jeho očích naplněna, nebo alespoň pochopena. Veletrh byl vydatný, o tom není pochyb. Čína má několik firem, které jsou domácími tahouny oboru. Vedle toho technologie a firmy co potřebovaly, si koupily. Inu učebnicové teorie ekonomie – křivky nabídky a poptávky přednášené v kurzech v globálním světě neobsahují „nějaký“ parametr, opravný koeficient či záchrannou brzdu ukrytou ve rčení dvakrát měř a jednou řež, či moc psů, zajícova smrt. Spíše přitahují vyznavače vodních živlů ve stylu „po nás potopa“. Tchajwanské obráběcí stroje úspěšně živí řadu českých (evropských) distributorů. Necháme se překvapit, jaká bude prezentace ryze čínských firem na EMO 2019 a také, kdy začnou svoji čínskou produkci neskrývaně nabízet a uplatňovat v Evropě tzv. ve velkém. Ještě jednodušší situaci budou mít v Americe. U velkých firem však můžeme očekávat obchodní kanály obdobné jako u firem Mazak, DMG Mori nebo Okuma. Zatím mají čínské firmy na domácím trhu stále práce dost.

Do výrobních hal výrobců letadel, automobilů, samotných obráběcích strojů a dalších výrobních provozů se jen tak nedostanete. To platí u čínských výrobních firem o to více. Samozřejmě situace je jiná, když si budete chtít objednat roční výrobu 217 milionů telefonů iPhone, pak se dostanete „všude“. To se však českých výrobců obráběcích strojů ani výrobců produktů konečné spotřeby netýká. Pro Čínu stále platí, že je to trh, který výrobci závislí na prodeji svých produktů nemohou přehlížet.

Lubomír W. Novotný, Peking, Čína

 


Něco navíc....

První díl reportáže z návštěvy tohoto mezinárodního veletrhu si můžete přečíst zde.

Další články

Průmysl 4.0
3D technologie
Inovace
Štíhlá výroba a logistika
Průmyslový design
Výzkum/ vývoj
Nástroje pro obrábění / řezné materiály
Obráběcí stroje a technologie
Technologie tváření, slévárenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: