Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Co blockchain přináší?
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Co blockchain přináší?

Výraz blockchain nám zní v uších stejně, jako před pár lety všichni skloňovali (a někteří i časovali) Průmysl 4.0. Je to tedy kouzelné slovíčko jako „abraka dabra“? Co se za ním skrývá? A k čemu je dobré?

Co přináší blockchain?

Blockchain umí vlastně jenom dvě věci: přidat do databáze hashů další záznam a ověřit, zda se daný hash v databázi již nachází, či ne. Díky svým vlastnostem (uvedeným minule) tak blockchain přináší do digitálního světa jednoduchou možnost, jak prokázat vlastnictví jakékoliv digitální entity. Pro zjednodušení – jakéhokoliv souboru, například dokumentu v PDF. A naopak, umožňuje ověřit, že soubor není identický s originálem, byť by se změnil jediný bit záznamu (či jediný znak v příkladovém PDF). S blockchainem tak lze jednoduše poznat, zda někdo manipuloval s příslušným souborem – smlouvou, diplomem, dodacím listem, záznamem v registru, firmwarem atd.


U jakéhokoliv autorského díla lze jednoduše prokázat, kdo měl dílo první k dispozici, tedy prokázat vlastnictví digitálního souboru. (Zdroj: Pixabay, TheDigitalWay)

Prokazatelné vlastnictví

Druhou přirozenou vlastností je již zmíněné vlastnictví digitálního souboru. U jakéhokoliv autorského díla – ať je jím (vždy v digitalizované podobě!) notový záznam, obraz, báseň, román, text smlouvy, či cokoliv dalšího, lze jednoduše prokázat, kdo měl dílo první k dispozici, tedy prokázat vlastnictví digitálního souboru. Co je důležité: pokud si své dílo chci registrovat, spočtu z něj hash (to počítá systém automaticky, sami nic počítat nemusíte), a ten uložím v blockchainu. Mohu tedy prokázat vlastnictví souboru, aniž bych ho předem komukoliv ukázal. Únik informace není ani teoreticky možný, protože z hashe není možné spočítat jeho předobraz.

Protože hashe jsou uloženy na mnoha počítačích (a v případě ELA blockchainu na mnoha počítačích běžících veřejně u důvěryhodných právnických osob, včetně MPO; jedná se o velmi unikátní vlastnost tohoto konkrétního blockchainu, který se tím stává jedinečným, neboť poskytuje služby distribuované důvěry), není zde žádná centrální autorita, která by mohla systém ovlivnit (zmanipulovat).

Eva Buzková

Další články

Průmysl 4.0
Management a řízení
Informační technologie/E-business

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: