Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Co naznačila největší továrna na světě
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Co naznačila největší továrna na světě

Záruka dobrých obchodů, výkladní skříň pro mezinárodní trh, ukázka budoucnosti ve strojírenství – tak hodnotí vystavovatelé veletrh EMO Hannover 2017. Pod heslem Connecting systems for intelligent production představilo své novinky více než 2 200 vystavovatelů z 43 zemí. Tematické těžiště spočívalo v digitalizaci a propojení výrobních procesů. V centru pozornosti byly především výrobní postupy, stroje a zařízení pro zpracování a opracování kovů.

 

Na týden se Hannover stal největší továrnou na světě. Takto výstižně charakterizoval světový veletrh obráběcích strojů EMO (pro neznalé: Exposition Mondiale de la Machine Outil) Luigi Galdabini, prezident evropského svazu výrobců obráběcích strojů Cecimo.

 

Pod šedivou podzimní oblohou a za doprovodu občasných dešťových přeháněk však opět po čtyřech letech panovala na hannoverském veletrhu pohoda. Statistiky hovoří o zvyšujícím se zájmu o obráběcí stroje a technici zase obdivují technický pokrok, který se z vývoje a konstrukce přesunuje do výrobních hal. Jednotlivé expozice ukazovaly na názorných příkladech, jak elektronika, přesněji digitalizace, posunuly laťku výkonnosti. Nejde už jen o jednotlivé stroje, ale celé výrobní systémy, možná dokonce už o tovární komplexy, které proměňují průmysl kvantitativně i kvalitativně.


Tématem veletrhu byly především výrobní postupy, stroje a zařízení pro zpracování a opracování kovů

Průmysl v dobré kondici

Veletrh měl velkou výhodu v tom, že se koná uprostřed světové konjunktury. Mezinárodní měnový fond oznámil, že hrubý domácí produkt ve světovém měřítku činí 3,5 %. Na průmyslovou výrobu a investice připadá největší podíl. V letošním roce se očekává vzrůst strojírenské výroby dokonce až o 5,6 %, předpovídá ve své studii ústav Oxford Economics, který se věnuje ekonomickým výzkumům a je v prognostických otázkách partnerem organizátora veletrhu, jímž je VDW (Německý svaz strojírenské výroby). V otázkách investic vede Asie s přírůstkem 6,5 %, následována Evropou a Amerikou. Kovoobráběcí průmysl nejvíce roste v Evropě – o 4 %.

I nadále zřejmě zůstanou nejvýznamnějšími zákazníky výrobců obráběcích strojů automobilky (zatím mají podíl 40 %) a strojírenství obecně (asi 30 %).
Obor obráběcích strojů si v evropském měřítku vede dobře a úspěšně exportuje i do USA, přičemž americký trh je po čínském druhý největší. Německý export této komodity do Spojených států vzrostl v 1. čtvrtletí letošního roku o 16 %, což vlévá optimismus do žil i producentům strojírenských zařízení z dalších evropských zemí.
Podle průzkumu organizátorů prý návštěvníci EMO v příštích 24 měsících investují více než 20 miliard eur do výrobních technologií. Jen v týdnu konání EMO byly údajně podepsány smlouvy v hodnotě 8 miliard eur.

Výrobcům kovoobráběcích strojů se daří a více než dřív investují do dalších inovací, což – jak doufají – přinese v budoucnosti nové zakázky a tím i zisky.
V této souvislosti se setkala s velkým zájmem iniciativa, kterou na veletrhu představil svaz VDW. „Nastal čas, kdy je zapotřebí vytvořit normu pro propojení různých řídicích systémů obráběcích strojů, tedy společné rozhraní, jeden konektor, vyvinout a implementovat příslušný software,“ prohlásil na setkání s novináři dr. Heinz-Jürgen Prokop, předseda VDW. Iniciativa vznikla na jaře a už se do ní přihlásila řada výrobců strojírenské výrobní techniky.

Plánovaný standard by měl být schopen soustřeďovat informace z různých strojů s různými řídicími systémy různých generací a ve standardizovaném datovém formátu je podporovat v systémech pro řízení výroby nebo v cloudech. „To je základní předpoklad pro dosažení úspěchu platformy Průmysl 4.0 také v podnicích střední velikosti,“ domnívá se dr. Prokop. První výsledky této aktivity očekává už v příštím roce.

Důraz na digitalizaci

Po několika letech diskuzí a slibů se na veletrhu už představovaly první vzorové příklady uplatnění digitalizace v průmyslové praxi.

Zdá se, že v příštích letech budou zřejmě továrny existovat bez papírové dokumentace, stroje budou rozumět gestům a slovům pracovníků obsluhy a možná budou i „cítit“ hrozící poruchu výroby a tím jí i předcházet.

Nejen výstavní expozice, ale také celá řada konferencí a sympozií prezentovala jak tradici, tak především technické inovace v kontextu ekonomických trendů. Návštěvníci – bylo jich více než 130 tisíc – tak získávali jasnější obraz o současném stavu zpracování kovů a o vývojových trendech.


Řídicím systémem Software Safety Integrated plus prezentoval Siemens novou verzi, která umožňuje výrobcům obráběcích strojů zkrátit projekci nových výrobních linek až o 50 %

„Připravili jsme pro Hannover atraktivní premiéry,“ informoval nás dr. Wolfgang Heuring, CEO obchodní jednotky Motion Control koncernu Siemens. „Je jasné, že digitalizace výrazně mění celý strojírenský průmysl a posune jej vpřed. Proto ukazujeme, jak se podle nás díky digitalizaci zásadně mění strojírenská výroba a co pozitivního nám nabízí. V expozici o rozloze 1 200 m2 jsme propojili asi 200 strojů.“

To je možné jen díky konceptu Digital Enterprise, což je portfolio pro digitální továrnu. Základem je platforma ze softwarových systémů a automatizačních komponent, jež pokrývají všechny potřeby průmyslové výroby. Siemens dále rozvíjí svou cloudovou platformu pro internet věcí s názvem MindSphere, již obohatil o nová partnerství, rozhraní a aplikace.

Nejen vizionářům, ale i podnikovým ředitelům a akcionářům je jasné, že konkurenceschopné budou jen podniky, jejichž celé procesní řetězce budou kompletně digitalizované. Integrace produktů Lifecycle Management (PLM), Manufacturing Operations Management (MOM) a Totally Integrated Automation (TIA) ve vzájemně spolupracující platformu umožňuje týmovému centru bezdrátový přenos dat během všech kroků výrobního procesu: od samotné konstrukce přes plánování, engineering a produkci až po servis – a také v opačném směru.

Šanci na blahodárné účinky digitalizace mají také stávající zařízení. K tomu je však zapotřebí mít výkonné komunikační sítě, integrované automatizační systémy a pohony. Na tomto poli spolupracuje Siemens se společností Bentley Systems, jejíž systémy umožňují vytvořit virtuální 3D modely strojů. Výsledky věrně odpovídají skutečnosti a dají se integrovat do „siemensovského“ systému Comos. Výsledkem je simulace a virtuální provoz, zvyšování efektivity a spolehlivosti původních zařízení.

Vyšší produktivitu slibuje CNC strojům nový software Sinumerik 4.8, který zrychluje výrobní operace, zajišťuje vyšší preciznost a bezpečnost. „Spojením reálného a digitálního světa se vytvářejí zcela nové obchodní modely, což platí nejen pro velké koncerny, ale také pro menší a středně velké podniky. To přináší užitek nejen výrobcům, ale i provozovatelům obráběcích strojů,“ říká dr. Heuring.


Kovoobráběcí průmysl roste v Evropě o 4 %.

Další pokrok v robotice

Ruku v ruce s digitalizací se rozvíjí také robotika. Odborníci předpovídají, že po ERP pronikne do výrobních podniků nová velká vlna – Robotic Process Automation. Je to další, vyšší inovativní stupeň, který bude automatizovat všechny firemní procesy. Studie společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) předpovídá, že obraty v tomto segmentu vzrostou ze současných 183 milionů na 5 miliard dolarů.


Pod názvem FIELD System (Fanuc Intelligent Edge Link & Drive System) se skrývá otevřená platforma různých aplikací v rámci jedné výrobní stanice.

V tomto ohledu se velmi výrazně prezentovala firma Fanuc. V duchu hlavního hesla veletrhu představila jednak svou širokou nabídku robotů a jednak uvedla výsledky svého vývoje v oblasti průmyslového internetu Internet of Things (Industrial IoT) a umělé inteligence Artificial Intelligence (AI). Pod názvem FIELD System (Fanuc Intelligent Edge Link & Drive System) se skrývá otevřená platforma různých aplikací v rámci jedné výrobní stanice – například strojů, robotů, CNC řízení a senzorů, jež se mohou simultánně mezi sebou propojit. Za tímto účelem jsou jednotlivé stroje spojeny pomocí interaktivního webu a mohou tak navzájem získávat a vyhodnocovat data z jednotlivých zařízení. Na základě analýzy pak se automaticky objeví předpověď potřebné údržby či kontroly a tím lze předejít možnému ohrožení výrobního procesu. Navíc může uživatel do systému flexibilně implementovat svou vlastní aplikaci. Současně nabízí FIELD možnost připojení nadřazených systémů, například ERP (Enterprise Resource Planning), SCM (Supply Chain Management) nebo MES (Manufacturing Execution Systems).

A ještě...

Společnost Heidenhain zase zaujala novou generací dotykových obrazovek. Jejich základní předností je propojení řídicího systému s intuitivní obsluhou gesty tak, jak to známe ze smartphonů nebo tabletů. Kontextové uživatelské rozhraní vždy zobrazuje přesně prvky, které uživatel potřebuje ve všech pracovních krocích.
 


Společnost Heidenhain zaujala novou generací dotykových obrazovek.

 

Těžiště veletrhu sice spočívalo v digitálním propojení obráběcích strojů, ale zkrátka nepřišli ani příznivci nových, tzv. netradičních výrobních postupů. Sem patří především aditivní technologie, jimž byla vyhrazena celá hala. Ovšem i na veletrhu se ukázalo, že 3D tisk nemůže zcela nahradit klasické obrábění. Už například proto, že všechny materiály nemají podobu prášku.

Před průkopníky těchto technologií se nyní vynořila velká výzva – zařadit jednotlivé 3D tiskárny do kontinuální výrobní linky v průmyslové hale.

Karel Sedláček, Hannover

Sedlacek.Kar@seznam.cz

Další články

Průmysl 4.0
Inovace
Štíhlá výroba a logistika
Management a řízení
Letecký průmysl
Automobilový průmysl
Novinky z veletrhů a výstav
Výzkum/ vývoj
CAD/CAM/CAE/CIM
Automatizace, regulace
Nekonvenční technologie
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky


Sledujte nás na sociálních sítích: