Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Co se skrývá za značkou?
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Co se skrývá za značkou?

Další díl našeho seriálu navazujícím na historickou encyklopedii ostravské rodačky a profesorky Jany Geršlové, vám poodhaluje historická fakta spojená se vznikem světový firem a korporací. Každý měsíc vám předkládáme zkrácené ukázky třech vybraných oborově tříděných značek. Na adrese http://www.mmspektrum.com/co-se-skryva-za-znackou.html pak naleznete bližší informace o této výjimečné encyklopedii, vč. odkazu, kde si ji můžete objednat.

IKEA – švédský nábytek v Evropě

Firmu založil Ingvar Kamprad (*1926) ve městě Älmhult, od r. 1943 začal provozovat podomní a pak také i zásilkový obchod se zbožím denní potřeby, jako byla kuličková pera, peněženky, semena, rámy na obrazy, hodinky, bižuterie a nylonové punčochy. Zkratka IKEA jsou počáteční písmena Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd. Elmtaryd byl jeho rodný statek u městečka Agunnaryd. Logo firmy jsou modrá písmena ve žlutém oválu, který je umístěn do modrého obdélníku – žlutá a modrá jsou švédské národní barvy. Do podnikání se zapojili všichni příbuzní, kteří pomáhali především při balení zásilek. Balíky vozil obecní mlékař na nádraží. Dům byl zároveň místem podnikání, obchodu. Rodina se stala podnikem a podnik rodinou – takovou filozofii zastával I. Kamprad celý život. Rozhodl se zaměřit se na nábytek, který začal sám vyrábět. Roku 1953 vznikl typický koncept firmy – kombinace obchodního domu s nábytkem se zasílatelstvím. V r. 1958 byl otevřen první obchodní dům IKEA v místě sídla firmy, odkud si lidé mohli svůj nábytek ihned odvézt, roku 1965 byl zaveden samoobslužný prodej. Počátkem 60. let přesunula firma většinu své výroby z důvodu nižších nákladů do socialistického Polska a později také do NDR. I. Kamprad postupně rozšířil své působení ve Skandinávii– roku 1963 otevřel v Oslu svůj druhý obchodní dům a roku 1965 třetí ve Stockholmu. I. Kamprad odešel z vedení firmy IKEA-Gruppe r. 1986. Patří k nejbohatším mužům Švédska, i když je o něm známo, že i jako miliardář jezdí metrem, používá ojeté volvo a létá druhou třídou.

 

Lego – pro malé i velké

Dánský tesař Ole Kirk Christiansen (1891–1958) provozoval od r. 1916 ve vesničce Billund na Jutském poloostrovu malou stolárnu. Osud mu nebyl nakloněn – r. 1924 postihl stolárnu velký požár, který zničil i dům, ve kterém bydlela Christiansenova rodina se čtyřmi dětmi, 1932 mu nečekaně zemřela žena. Na začátku 30. let začal O. Christiansen vyrábět z dřevěného odpadu hračky pro děti. Rozvážel svoje výrobky starým Fordem T po obchodech. V roce1934 vznikl název Lego – zkratka dánského „Leg godt“, tedy „dobře si hraj“. Na konci 30. let byly hračky firmy Lego známé po celém Dánsku. 1947 začala firma vyrábět hračky z plastů (byla první firmou v Dánsku, která se vydala směrem k výrobě z plastových materiálů), především stavebnicové kostky, které byly opatřeny nopky ke vzájemnému spojování (tyto nopky však existovaly již dříve ve Velké Británii i Německu). R. 1957 nechala firma Lego patentovat kostky s nopky a prázdným prostorem uvnitř. Následovaly další součástky stavebnic – kola, postavičky, desky představující silnice, ale i kompletní systémy – pod názvem Lego technic, Legoland, Legoland Space. Od r. 1969 se vyrábí řada Duplo, což jsou osminásobně zvětšené kostky speciálně pro malé děti do šesti let. 1968 otevřela firma první zábavní park Legoland, od 2002 se tyto zábavní parky rozšířily do dalších zemí. Podle výsledku ankety amerického magazínu Fortune a britského Svazu výrobců hraček byly kostky Lego označeny za hračku 20. století. Dnes se prodávají ve více než 130 zemích světa.


Toshiba – elektronika z Japonska

Historie firmy začala v 19. století: 1875 založil Tanaka Hisashige (1799–1881) elektrotechnický podnik Shibaura Seisaku-sho (sám Tanaka bývá označován za japonského Edisona). Druhým zakladatelem pozdějšího koncernu Toshiba byl Ichisuke Fujioka (1857–1918) – po studiu pracoval několik let v USA v Edisonově továrně na žárovky. Po svém návratu se stal nejprve vrchním inženýrem tokijské firmy Electric Light Company, která dostala od Edisona pro Japonsko na pět let licenci na výrobu žárovek. 1890 založil – společníkem byl i Shōichi Miyoshi – v Tokiu firmu Hakunetu-Sha, která vyráběla první japonské žárovky. Roku 1939 se obě firmy spojily a vznikla Tokyo Denki Shibaura Kabushiki Kaisha (Tokijská elektrotechnická továrna akciová společnost), známá od roku 1978 pod svou zkratkou Toshiba (tvoří ho počáteční písmena názvu firmy Tōkyō Shibaura Denki). Firma začala vyrábět postupně radarové systémy (1942), počítače (1954), elektrické domácí přístroje (1955), televizory (1959), mikrovlnné trouby (1959), jaderné elektrárny (1963). V roce 1964 vyvinula řídicí systém pro slavný Tokaido Shinkansen Express, r. 1983 se spolupodílela na vývoji kompaktního disku – CD. V roce 1986 nabídla Toshiba trhu první laptop na světě, v r. 2000 byl nainstalován na Tchaj-wanu v Taipei Financial Center tehdy nejrychlejší výtah na světě. Dnes Toshiba vyrábí mimo jiné i počítačové systémy, média k uložení dat, projektory, lékařské přístroje, pokladní systémy i zábavní elektroniku pro konečného spotřebitele.

jana.gerslova@vsb.cz

Další články

Zajímavosti ve vědě a technice

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: