Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Co se skrývá za značkou?
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Co se skrývá za značkou?

Další díl našeho seriálu navazující na historickou encyklopedii ostravské rodačky a profesorky Jany Geršlové, vám poodhaluje historická fakta spojená se vznikem světových firem a korporací. Každý měsíc vám předkládáme zkrácené ukázky třech vybraných oborově tříděných značek. Na adrese http://www.mmspektrum.com/co-se-skryva-za-znackou.html pak naleznete bližší informace o této výjimečné encyklopedii, vč. odkazu, kde si ji můžete objednat.

 
Bugatti – legendární vozy z Itálie

Automobilová značka Bugatti je dodnes synonymem luxusu, rychlosti a elegance. Přesto, že celková produkce vůbec nepřesáhla 8 000 kusů, je značka dodnes legendou. Každý vůz byl jedinečný originál. Výroba definitivně skončila v roce 1956 a dnes vozy vlastní hlavně sběratelé, odhad je 1 800–2 000 vozů, které se zachovaly v klubech po celém světě. Firmu založil Ettore Arco Isidoro Bugatti (1881–1947), který se narodil v Miláně, začal studovat školu uměleckého směru, ale nedokončil ji. V Miláně se také vyučil v továrně Prinetti & Stucchi. Ta původně vyráběla šicí stroje, ale přešla na výrobu kol. Ettore po dvou letech sestrojil vlastní tříkolku, osadil ji dvěma motory a postupně závodům úplně propadl. Roku 1900 začal stavět svůj nový vůz, který nazval Gulinelli – Bugatti. Byl autorem všeho – od konstrukčních nákresů, výroby forem pro odlitky až po kompletní sestrojení vozu včetně všech testovacích jízd. V r. 1910 založil spolu se svým partnerem Ernestem Friederichem svou první automobilku Automobiles Ettore Bugatti. Po mnoha úspěších i pádech byla automobilka 1963 prodána francouzskému koncernu Hispano-Suiza, poté koupili sourozenci Schlumpfovi zbývající vozy Bugatti včetně náhradních dílů a smluvně si zajistili práva na jejich opravy. 1973 koupil práva na značku Bugatti Romano Artioli a 1993 založil firmu Bugatti Automobili SpA se sídlem v Bolzanu. 1998 firmu převzala firma Volkswagen – práva na design a značku. Od té doby existuje Bugatti dál pod názvem Bugatti Automobiles S.A.S.


Citroën – symbol francouzského světa aut

Zakladatel firmy André-Gustav Citroën (1878–1935), nastoupil po studiích na Lycée Condorcet a École Polytechnique v Paříži roku 1898 do vojenské služby v Le Mans. 1905 založil firmu Hinstin Frères, Citroën & Cie na výrobu šípového ozubení převodových kol u zařízení na čerpání vody. Právě šípovitý tvar ozubených koleček se mimo jiné stal i základem firemního loga. Firma na výrobu ozubených kol se úspěšně vyvíjela a měla na svém kontě již také celou řadu patentů (např. v oblasti pohonu a také řízení i pohonu lodí). 1913 byla přejmenována na Société Anonyme des Engrenages Citroën. V průběhu války se zabýval i plány na zahájení výroby vlastních automobilů. Roku 1919 opustil brány závodu první vůz nazvaný Citroën. André Citroën používal nejnovější technologie výroby a v poměrně krátké době se dostával na špičku evropského automobilového průmyslu. Důsledky krize a příprava nového modelu vedly k tomu, že firmu získal její největší věřitel – výrobce pneumatik Édouard Michelin. Začal s prodejem revolučního modelu Citroën Traction Avant, prvním evropským sériově vyráběným automobilem se samonosnou karoserií. Typ Citroën Traction Avant se vyráběl až do roku 1957. Kultovním vozem však byl téměř sparťansky vybavený Citroën 2CV (Deux Chevaux), podle zadání „čtyři kola pod jakýmsi deštníkem“, známý spíše pod názvem „škaredá kachna“ – auto, které se vyrábělo ve Francii do 1989 a v některých zahraničních továrnách ještě déle. Po řadě fúzí vznikla 1996 firma PSA Peugot Citroën.


Ferrari – auta s koňmi pod kapotou i na ní

Zakladatel firmy Enzo Ferrari (1898–1988) přišel na svět jako syn majitele slévárny železa v horské oblasti Emilia-Romana. Roku 1916 absolvoval studium na technice v Modeně. Pokoušel se o získání místa u firmy Fiat, ovšem neúspěšně. Pracoval pak příležitostně v různých továrnách i na výrobu automobilů, v několika firmách jako úspěšný automobilový závodník – mimo jiné i u Alfa Romeo. Do počátku 30. let spadá vznik loga firmy Ferrari – vzpínajícího se koně ve žlutém poli s iniciálami SF – Scuderia Ferrari, jeho závodní stáj. Enzo Ferrari se zaměřil téměř výhradně na konstrukce závodních automobilů. V roce 1943 vznikla firma Auto-Avio-Construzioni Ferrari, která udržovala od počátku těsné spojení s Aeronautickou společností v Římě a zbrojovkou Breda. Po válce čelil Ferrari obvinění ze spolupráce s režimem diktátora Mussoliniho a trvalo několik let, než se věci urovnaly. Již v roce 1946 Enzo Ferrari zkonstruoval první poválečný automobil značky „Tipo 125S“, začal i s výrobou exkluzivních a odvážných automobilů za spolupráce s designéry, jakými byli Gioachino Colombo, Louigi Bazzi, Aurelio Lampredi. 1948 sjel z montážních linek první závodní vůz Ferrari, první monopost formule 1. I přes své nesporné a skvělé sportovní úspěchy začala mít firma stále větší finanční těžkosti. Roku 1965 turínský Fiat převzal nejprve 50 %, o málo později už vlastnil 60 % Ferrariho firmy. Po smrti Ferrariho roku 1988 připadlo firmě Fiat oněch zbývajících 40 % akcií.

jana.gerslova@vsb.cz

Další články

Zajímavosti ve vědě a technice

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: