Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Co se skrývá za značkou?
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Co se skrývá za značkou?

Další díl našeho seriálu navazující na historickou encyklopedii ostravské rodačky a profesorky Jany Geršlové, vám poodhaluje historická fakta spojená se vznikem světových firem a korporací. Každý měsíc vám předkládáme zkrácené ukázky třech vybraných oborově tříděných značek. Na adrese http://www.mmspektrum.com/co-se-skryva-za-znackou.html pak naleznete bližší informace o této výjimečné encyklopedii, vč. odkazu, kde si ji můžete objednat.

 

Fiat – tradice aut z Itálie

„Fabrica Italiana Automobili Torino“, základ budoucího podniku Fiat, byl založen 1899. Zakladateli byli advokát Lodovico Scarfiotti, hrabě Emanuele Cacherano di Bricherasio a bývalý důstojník kavalerie Giovanni Agnelli Giovanni Agnelli (1866–1945). Rodina Agnelli byla po celé 20. století pevně svázána s osudy koncernu Fiat a ovlivnila firmu i společenské a politické dění v Itálii. Základem nově založeného podniku byla výrobní zařízení, zaměstnanci a konstrukční plány firmy Ceirano, kterou založili 1898 čtyři sourozenci Ceiranové v Turínu. První Fiat, vozidlo podobné kočáru, byl v podstatě vůz Ceirano. Mezi zaměstnanci firmy se nacházel i tehdy osmnáctiletý účetní Vincenzo Lancia, který vyhrál mnoho závodů s vozy Fiat a napomohl mladému podniku k mezinárodnímu ohlasu. Firma Fiat vyráběla kromě osobních vozů i vozy nákladní (1903), letecké motory (1908), letadla (1915), železniční vagony a lokomotivy (1917), náhradní díly vozidel (1919 Magneti-Marelli), traktory (1919), pásové traktory (1932) a buldozery (1945). Během obou světových válek byl Fiat nejdůležitějším výrobcem letadel v Itálii. Fiat si ponechal i oblast pohonu vozidel, podílel se i na pohonu evropských bojových letounů Tornado a Eurofighter. I když firma Fiat vyráběla i větší vozidla, je název Fiat stále ještě chápán jako synonymum pro malá auta a výrobce automobilů, který zaujal tím, že automobil zpřístupnil obyvatelstvu. Dnes patří Fiat Group Automobiles Turín k největším evropským automobilkám.

Ford – americký automobil pro každého

Zakladatel firmy Henry Ford (1863–1947) byl nejstarším ze šesti dětí farmáře irského původu. Do učení nastoupil v Detroitu ve firmě, kde se specializoval na opravy hodinek. Svůj plán vyrábět levné hodinky ve velkém stylu brzy opustil. 1882 nastoupil do svého prvního zaměstnání jako montér u parních lokomotiv. Ve volném čase se zabýval stavbou automobilu – 1893 postavil svůj první jednoválcový benzinový motor a 1896 svůj první „automobil“, kdy na rám z jízdních kol namontoval motor. 1903 založil nový podnik Ford Motor Company. Fordovo první auto byl Model A, jehož v r. 1904 již měsíčně prodával 600 kusů. 1908 opustil brány továrny první Model T podle jeho vize vyrábět pouze jeden model vozu. Díky inovativnímu nasazení nových technologií a zavedení pásové výroby se Fordovi podařilo vyrobit do r. 1927 na 15 milionů kusů aut. Hospodářský úspěch firmy nespočíval pouze na prodaných autech, ale hlavně na nové organizaci výroby, plánování, od r. 1913 pak na zavedeném systému pásové výroby, kdy díky rozdělení jednotlivých fází výroby a racionalizaci bylo možné vyrobit více kusů za nižší náklady. V 1932 představil Ford Model Y. Firma za svoji dosavadní historii získala celou řadu dalších automobilek – např. britského výrobce automobilů Aston-Martin (od roku 1987), Jaguar (od 1989), Land-Rover (od 2000) – obě značky Jaguar a Land-Rover prodal Ford roku 2008 indické firmě Tata, autopůjčovnu Hertz (od 1994), podíl v japonské automobilce Mazda (od 1979), švédskou automobilku Volvo (1999–2010).

Honda – od motocyklu k automobilům

Název značky je odvozen od příjmení zakladatele japonské firmy Soichiro Hondy (1906–1991), jenž se vyučil se automechanikem. 1927 si pořídil vlastní dílnu a ve volném čase se pokoušel stavět závodní vozy, které pak sám testoval. Důležitější než jeho schopnosti opravovat auta a závodit byl i jeho objevitelský duch: měl přihlášených na 500 patentů, které pak velmi pomohly jeho budoucímu podnikání. Cesty ke svému vzdělání zvolil S. Honda „netradičně“. Zfalšoval doklady a vysvědčení, aby mohl zahájit inženýrské studium – měl pouze základní školu. Přišlo se na to po dvou letech, ale to se už na škole dověděl tolik, aby mohl realizovat své konstrukční nápady v praxi. 1937 založil S. Honda Tokai Seiki Heavy Industry Co. Ltd., která vyráběla pístní kroužky do motorů ve vylepšené verzi. 1948 založil Honda Motor Copany na výrobu motocyklů – 1950 představil na japonském trhu svůj první model motocyklu s dvojnásobným počtem koní, než bylo zvykem. Amerika však chtěla malé motocykly, protože se staly předmětem spotřeby, vhodné pro každého. Od 60. let se Honda stále více angažoval v oblasti automobilů. Jeho první pokus prosadit se se svými automobily v Evropě však ztroskotal – hlavní příčinou byl nedostatečný systém servisů. 1973 přišel teprve Hondou toužebně očekávaný zlom: po roce 1972 se zájem veřejnosti obrátil na úsporná auta – a tím byla Honda Civic. Hondovy automobily avšak nikdy nedosáhly úspěchů jeho motocyklů. Dceřinou společností koncernu Honda je Honda Motor Co. Ltd. se sídlem v Tokiu.

jana.gerslova@vsb.cz 

Další články

Zajímavosti ve vědě a technice

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: