Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Co se skrývá za značkou?
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Co se skrývá za značkou?

Takové nese jméno historická encyklopedie profesorky Jany Geršlové, která vyšla ve vydavatelství Professional Publishing a my s jeho laskavím svolením budeme zkrácené ukázky vybraných oborově tříděných značek postupně na stránkách časopisu zveřejňovat. Na adrese http://www.mmspektrum.com/co-se-skryva-za-znackou.html pak naleznete bližší informace o této knize vč. odkazu, kde je možné ji objednat.


Canon – kamery původem z Japonska

Historie firmy Canon začala 1933, kdy Goro Yoshida a jeho švagr Saburo Uchida založili v Tokiu firmu Seiki Kogaku Kenkyusho s cílem vyrábět podle německého vzoru 35milimetrové fotoaparáty. Zakladatelé firmy měli před očima kamery, jako byla Leica Leitze Wetzlara nebo Contax od firmy Zeiss-Ikon. Kapitál pro podnikání poskytl lékař Takeshi Mitarei. 1934 byla uvedena na trh první kamera, v podstatě kopie kamery Leika. Byla prodávána nejprve pod značkou Kwanon – jméno pocházelo od buddhistické bohyně milosrdenství. O rok později firma uvedla novou kameru, tentokrát pod značkou Canon. Znělo to sice podobně jako Kwanon, nicméně tentokrát název pocházel z řečtiny a měl celkem tři významy: 1. Měřítko, 2. Písmo svaté, 3. Bible. Každopádně se pod novým názvem výrobky dobře prodávaly. 1937 se firma přejmenovala na Seiki Kogtaku Kogyo Kabushiki Kaisha, 1947 na Canon Camera Company, 1969 na Canon, Inc. Canon se nevyhýbal ale ani dalším výrobkům. Když ve druhé polovině 50. let přišla firma Casio (roku 1957 založená japonská firma Casio Computer Co. Ltd., zakladateli byli Tadao Kashio a jeho bratři Toshio, Kuzuo a Yukio) s první elektronickou stolní kalkulačkou, vyvinula firma Canon roku 1964 vlastní model. Následovaly 1965 kopírky a faxové přístroje, 1970 kapesní kalkulačky, 1975 laserové tiskárny a 1981 inkoustové tiskárny. Logo firmy navrhl 1956 Kenji Ito, stalo se součástí sbírky newyorského Museum of Modern Art. Canon byl 2004 evropskou jedničkou v oblasti digitálních kamer.


Nikon – optická technika z Tokia

Kořeny firmy sahají do počátku 20. století, kdy bylo Německo na špičce pokroku v oblasti optiky a optických přístrojů. Japonci přijížděli do Německa, aby tu studovali nebo pracovali u firem, jako byla např. firma Zeiss. Takovou cestu zvolil i Ryuzo Fuii, inženýr námořnictva, který spolu se svým bratrem Kohzem, chemikem, založil roku 1909 firmu Fujii Lens Seizo Sho. Ryuzo Fuii studoval tři roky předtím v Německu optiku a ve firmě stály nové stroje a přístroje firmy Zeiss. Roku 1911 uvedli bratři na trh první v Japonsku vyrobený dalekohled, který prodávali pod obchodní značkou Victor. Roku 1917 se spojily tři firmy – Fujii Lens Seizo Sho bratrů Fujii, firma Tokyo Keiki Seisaku Sho, která vyráběla měřicí nástroje, a firma Iwaki Glass Manufacturing, továrna na výrobu skla. Vznikla Nippon Kogaku Kogyo Kabushiki Kaisha, používal se také krátký název Nippon Kogaku K. K., tedy Japonská optická technika. Tuto fúzi podporoval také japonský koncern Mitsubishi, ke kterému dnes Nikon ostatně patří. Ve velmi krátké době se mu podařilo konkurovat takovým firmám v oblasti optiky, jakými byly Zeiss, Schott, Zeiss-Ikon (Contax), Leitz Wetzlar (Leica). Nejprve firma vyráběla optická skla, mikroskopy, dalekohledy, čočky do kamer. Od 30. let byly vyráběny první fotoobjektivy pod značkou Nikkor, od roku 1948 malé kamery. V té době se poprvé objevil název značky Nikon – spojení Nippon + Kogaku. 1959 přišly na trh první zrcadlové kamery Nikon. Od roku 1988 se firma oficiálně nazývá K. K. Nikon.


Panasonic – japonská elektronika

Zakladatelem byl Kōnosuke Matsushita (1894–1989). Poměrně brzy začal pracovat nejprve u obchodníka s jízdními koly a později ve firmě Osaka Electric Light Company, která zásobovala region elektrickým proudem. Vyučil se elektrikářem a 1917 začal spolu se svou ženou (sestrou pozdějšího zakladatele firmy Sanyo) vyrábět objímky elektrických žárovek ze dřeva, 1918 založil firmu Matsushita Electric. Velký úspěch slavil od r. 1923 výrobou svítilen pro jízdní kola – výrobky nové firmy měly značku National – byla to první značka japonské elektroniky vůbec. Postupně firma rozšiřovala svou výrobu o baterie a žehličky, roku 1933 o rádia, 1934 o topidla. Kōnosuke Matsushita se profiloval jako podnikatel, který ctí zásady podnikání a jeho dopady na společnost, od 1929 se snažil realizovat program, který nazval Harmonie mezi profitem firmy a sociální spravedlností. Mezi Japonci je považován za zakladatele managementu. Rok 1955 je rokem zrodu značky Panasonic. Byla nejprve používána pro export reproduktorů a lamp, od 1979 byla značka Panasonic – nejprve jako National Panasonic – používána i v Evropě. V roce 1960 zavedl Kōnosuke Matsushita jako první firma v Japonsku pětidenní pracovní týden. Na často kladenou otázku, co ho k tomuto kroku vedlo, dával zcela pochopitelnou odpověď: „Mí spolupracovníci musejí mít čas na to, aby peníze, které si u mne vydělali, mohli utratit za mé zboží.“ Od 2008 se firma změnila na Panasonic Corporation, roku 2009 získal Panasonic většinu akcií firmy Sanyo.

jana.gerslova@vsb.cz

//www.mmspektrum.com/co-se-skryva-za-znackou.html

Další články

Výzkum/ vývoj
Zajímavosti ve vědě a technice

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: