Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Co se skrývá za značkou?
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Co se skrývá za značkou?

Takové nese jméno historická encyklopedie profesorky Jany Geršlové, která vyšla ve vydavatelství Professional Publishing a my s jeho laskavím svolením zkrácené ukázky vybraných oborově tříděných značek postupně na stránkách časopisu zveřejňujemet. Na adrese http://www.mmspektrum.com/co-se-skryva-za-znackou.html pak naleznete bližší informace o této knize vč. odkazu, kde je možné ji objednat.

Faber-Castell – království dřevěných tužek

Německá firma Faber-Castell dnes podniká v osmé generaci v oblasti výroby tužek a psacího náčiní. V roce 1758 se v městě Stein u Norimberku usadil truhlář Kaspar Faber (1730–1784), který začal o tři roky později vyrábět dřevěné tužky, jež prodával na norimberském trhu. Lothar von Faber (1817–1896), v čele firmy od roku 1839, představil např. šestihrannou tužku (tak snadno se neskutálí ze stolu jako ta kulatá), zlepšil postup stlačování tuhy, přimícháváním rozemletého jílu dokázal ovlivňovat stupeň tvrdosti tužek (zavedl rozdělení tužek podle stupnice tvrdosti grafitu platící dodnes), standardizoval také délku a tloušťku tužek. L. Faber byl továrník, podnikatel i manažer a prodejce. V Německu i po Evropě vozil a nabízel v kufříku vzorky svých kvalitních tužek – srovnatelných již tehdy s anglickou konkurencí. Filiálky zakládal od New Yorku, Paříže, Londýna přes Vídeň, Petrohrad až po Orient, Japonsko, Čínu i Austrálii. Věrný zásadě „nabízet světu to nejlepší, co kde bylo vynalezeno“, sbíral na svých obchodních cestách nejnovější objevy. Jeho nabídka tužek pro malíře ve čtrnácti stupních tvrdosti zvýšila jeho prestiž i v malířských kruzích. Název firmy Faber-Castell vznikl v roce 1898, když si Otilie, snacha Lothara von Faber vzala hraběte Alexandra zu Castell-Rüdenhausen (1866–1928). V roce 1948 zahájila firma Faber-Castell výrobu patentních tužek. Rok 1978 znamenal nástup nových produktů i pro kosmetický průmysl (kajalové tužky, tužky a linky na oči, rtěnky a aplikátory).

Montblanc – plnicí pera z Hamburku

Pod luxusní značkou Montblanc se dnes vyrábějí psací potřeby, hodinky, výrobky z kůže, šperky, brýle a vůně, také distribuce a veškeré služby s tím spojené (kromě servisu také např. individuální ražení či nejrůznější rytiny). V logu plnicího pera firmy Montblanc je uvedena výška nejvyššího vrcholu Evropy – 4 810 m. Na psacích potřebách firmy Montblanc je také malá bílá hvězdička, která představuje sněhem pokrytý vrchol hory (od 1913). Proč si zakladatel firmy zvolil toto jméno značky? Výška hory Montblanc má symbolizovat kvalitu výrobků. Firma byla založena roku 1906, jejími zakladateli byli obchodník s psacími potřebami Claus-Johannes Voss, bankéř Christian Lausen a inženýr Wilhelm Dziambor. Sídlo firmy bylo v Hamburku a zprvu se jmenovala Simplo Filler Pen Company. Roku 1909 byla zapsána ochranná známka Montblanc. K nejznámějším výrobkům firmy Montblanc patří plnicí pero Meisterstück – v překladu „mistrovské dílo“, které přišlo na trh roku 1924, a poprvé se roku 1939 objevila na zlaté špičce pera číslovka 4810. Toto klasické pero plné elegance, prestiže, řemeslného perfekcionismu a nezaměnitelného designu je k dostání dodnes. Roku 1977 získal Monblanc do svého portfolia britský výrobce luxusního zboží, firma Dunhill. V 90. letech se rozšířil sortiment výrobků značky Montblanc o kožené tašky, kolekce šperků, hodinky a parfémy. Dnes patří firma Montblanc do švýcarského finančního holdingu Richemont. Na celém světě existuje kolem dvou set obchodů značky Montblanc.


Victorinox – ostré nože s helvétským křížem

Švýcar Karl Elsener, který se vyučil kovářem, založil 1884 v městečku Ibach v kantonu Schwyz vlastní kovárnu, kde vyráběl nože. Od 1891 Švýcarský svaz výrobců nožů chtěl vyrábět vojenské nože pro švýcarskou armádu doma – nože měly být pomocníkem vojáků při jídle i nástrojem pro celou řadu úkolů, v neposlední řadě k opravám zbraní. Místní výrobci nožů však hned nemohli konkurovat kvalitním německým nožům Solingen. Zlom nastal 1897, kdy Elsener připravil zvláště elegantní, lehký víceúčelový kapesní nůž. Později začala firma vyrábět nože i s dalšími variantami, jako byly otvírák na láhve, nůžky, pilky na dřevo či železo, pilník na nehty, pinzeta, lupa nebo měřítko, nože měly název Victoria. Roku 1921 byly čepele poprvé vyrobeny z nerezové oceli, tak bylo jejich jméno změněno podruhé – Victorinox: VICTORIa a INOXydable = francouzsky nerez. Roku 1931 instalovala firma Victorinox poprvé na světě plně elektrizovanou kalírnu, která zvýšila kvalitu čepelí. Po skončení druhé světové války dodávala firma Victorinox nože i americké armádě. Inovací kapesního nože firma Victorinox představila 2007 nůž Victorinox Lasepointer a záchranný nůž Victorinox Rescue Tool, který má i čepel na rozřezání bezpečnostních pásů, pilku na rozřezání předního skla automobilu a hrot k rozbití oken. Model 2009 Victorinox swissFlash, kombinaci kapesního nože a USB flash disku či další varianty použití moderních nástrojů ze světa IT udržuje tradiční švýcarský výrobce neustále na tepu doby.

jana.gerslova@vsb.cz

//www.mmspektrum.com/co-se-skryva-za-znackou.html

Další články

Zajímavosti ve vědě a technice

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: