Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Co se skrývá za značkou?
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Co se skrývá za značkou?

I v letošním roce pokračujeme v našem seriálu jenž navazuje na historickou encyklopedii profesorky Jany Geršlové, která vyšla ve vydavatelství Professional Publishing, a my s jeho laskavým svolením zkrácené ukázky vybraných oborově tříděných značek postupně na stránkách časopisu zveřejňujeme. Na adrese http://www.mmspektrum.com/co-se-skryva-za-znackou.html pak naleznete bližší informace o této knize, vč. odkazu, kde si ji lze objednat.

  
Rosenthal – porcelán světové značky

Značka Rosenthal znamená porcelán vysoké kvality, zaměřený především na design – porcelán pro stolování, jako bytové doplňky, dárkové i sběratelské předměty. Firmu založil Philipp Rosenthal (1855–1937), syn obchodníka s porcelánem. Ve firmě otce se vyučil, a pak se vydal na zkušenou do USA. Začal v Detroitu u firmy „Jacob Meyer Brothers“, obchod s porcelánem. Na cestách zjistil, že nedostatkovým zbožím je malovaný porcelán. Vrátil se do Německa, aby zprostředkovával prodej malovaného porcelánu firmy z německého Selbu do Ameriky. Majitel firmy nebyl schopen zajistit požadované množství, a tak P. Rosenthal založil 1879 svou vlastní firmu „Porzellanfabrik Rosenthal & Co.“, která nakupovala bílý porcelán a vlastními silami jej zdobila. Od 1907 zavedl Rosenthal jako první porcelánová manufaktura vůbec označení každého svého výrobku logem a názvem firmy. Mezinárodního úspěchu firma docílila zapojením umělců do návrhů porcelánových výrobků – byli to např. Henry Moore, Friedensreich Hundertwasser nebo Salvador Dalí. V meziválečném období firma Rosenthal převzala některé další porcelánky. Od roku 1947 vedl firmu syn Philipp Rosenthal (1916–2001). Porcelán této značky patřil v 50. a 60. letech ke špičce moderního designu na světě. Dodnes se traduje jeho oblíbené heslo „Kdo myslí na náklady příliš pozdě, zruinuje svůj podnik. Kdo ale na náklady myslí příliš brzy, zabije tím kreativitu.“ R. 2009 se novým majitelem firmy stal italský výrobce příborů Sambonet Paderno.


Swarovski – křišťálový svět původem ze severních Čech

Tato rakouská značka má historické kořeny zapuštěné v severních Čechách. Zakladatel firmy Daniel Swarovski (1862–1956) pocházel z Jiřetína pod Bukovou horou u Jablonce a patřil k široké rodině severočeských výrobců bižuterie. 1895 se usadil v tyrolském městě Wattens, kde si pronajal opuštěnou továrnu. S financováním nově založené firmy mu pomohl jeden z jeho dosavadních zákazníků, pařížský obchodník Armand Kosmann. Ten převzal obchodní vedení firmy „A. Kosmann, Daniel Swarovski & Co“, technické vedení firmy zůstalo v rukách D. Swarovského. Swarovski měl díky svému brousicímu stroji náskok oproti jiným zpracovatelům – v té době se broušení provádělo ručně, a to většinou formou domácké práce stovek pomocníků. Jeho mechanicky broušené kameny z křišťálového skla měly úspěch, takže po postavení vlastní sklárny mohl po roce 1913 ovlivňovat sám i kvalitu materiálu. Od 70. let firma vyrábí dnes už velmi slavné figurky z křišťálu. Firma Swarovski se profilovala především do výrobce křišťálových komponentů: její výrobní značka „Crystallized – Swarovski Elements“ pro módu a design a druhá – „Strass Swarovski Crystal“ – pro oblasti architektury a světla. K firmě Swarovski dnes patří i další samostatná odvětví výroby: Tyrolit (brusné nástroje), Swareflex (systémy reflektorů pro pouliční dopravu), Swarovski Optik (precizní a kvalitní optické přístroje) a Signity jako značka pro jedinečné drahokamy. Firmu Swarovski vede od roku 2002 již pátá generace rodiny.

 

Swatch – švýcarská značka přesného času

U zrodu značky stojí jméno Nicolas Hayek. Tento švýcarský podnikatel a hospodářský poradce vyvedl hodinářský průmysl Švýcarska z počátku 80. let 20. století z těžké krize a dostal ho opět na mezinárodní špičku. N. Hayek (1928–2010) studoval matematiku, fyziku a chemii na různých švýcarských univerzitách, nedokončil však studium ani na jedné z nich. 1965 založil N. Hayek firmu „Hayek Engineering AG“ se sídlem v Meisterschwandenu u Curychu. Firma se úspěšně specializovala na vypracovávání sanačních a racionalizačních plánů. V polovině 70. let se dostalo tradiční švýcarské odvětví – hodinářský průmysl – do velkých problémů. Švýcaři ztratili zhruba dvě třetiny trhu a po nástupu Japonců na trhy se začalo povážlivě nachylovat i jejich světové prvenství v kvalitě výroby. Allgemeine Gesellschaft der Schweizerischen Uhrenindustrie AG (Všeobecná společnost švýcarského hodinářského průmyslu) ustanovila N. Hayeka za vrchního poradce v řešení krize. Hayek se rozhodl přivést na trh cenově dostupné módní hodinky, které by odpovídaly nejvyšším nárokům kvality. 1983 byl návrh na světě: hodinky Swatch, tedy „second watch“, voděodolné, odolné proti nárazu, s přesným chodem a vyrobené z plastů, tedy schopné sériové výroby. Reklamní slogan „Máte druhý domov, proč nemít druhé hodinky“ (You have a second home, not a second watch) slavil úspěch a hodinky Swatch se staly šlágrem. Zcela změnily i způsob vnímání – staly se módním doplňkem a prodávaly se ve stále nových variantách.

jana.gerslova@vsb.cz
 

Další články

Zajímavosti ve vědě a technice

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: