Témata
Reklama

Co zvolit pro obrábění Al slitin?

Čas od času technologové stojí před otázkou, zda použít při obrábění Al slitin tvrdokovové (HM) nástroje, nebo nástroje s PKD břitem, které bývají až pětkrát dražší. Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď a vždy bude záležet na zkušenostech technologa a konkrétních podmínkách obrobny. V následujících řádcích se přesto pokusíme najít cestu, která by měla pomoci při řešení výše uvedeného problému.

Budeme porovnávat nástroje do průměru 25 mm, což je ve většině aplikací i maximální průměr HM nástrojů. Do průměru 25 mm je zároveň i ekonomické používat tvrdokovové tělo pro PKD nástroje a z toho plyne i jedno elegantní řešení na závěr tohoto pojednání. Polotovary HM se vyrábějí běžně do průměru 32 mm, ale ve většině aplikací je použití tohoto průměru už neekonomické a lze obvykle najít levnější řešení. A proč použít pro PKD nástroj tvrdokovové tělo a ne tělo z oceli? Dle našich dlouhodobých zkušeností je díky tuhosti, nízkým vibracím a menšímu opotřebení při renovacích dosaženo u obdobných nástrojů až 3x větší životnosti nástroje ve prospěch nástrojů s HM tělem oproti tělu ocelovému.

V první řadě je třeba si říci, co můžeme očekávat při porovnání od těchto nástrojů.

Životnost nástroje

PKD nástroje mají oproti nástrojům z tvrdokovu mnohonásobně větší životnost. Praktickými zkouškami tento poměr vychází zhruba 10: 1 ve prospěch PKD nástrojů. Tento poměr není nikdy úplně přesný a je odvislý od mnoha faktorů, ale jako výchozí hodnotu lze tento poměr určitě použít. Tento poměr je dán fyzikálními vlastnostmi zmiňovaných materiálů. Tvrdokovové nástroje do Al slitin obvykle používáme bez povlaku, protože povlak zhoršuje jeho kluzné vlastnosti (nástroj není potřeba chránit před teplem jako při obrábění ocelí). Jsou aplikace, kdy může speciální povlak zlepšit ekonomiku obrábění, ale 90 % aplikací je bez povlaku. Pokud tedy použijete PKD nástroj, snížíte počet výměn nástrojů, a tím zkrátíte neefektivní časy obráběcího stroje.

Reklama
Reklama
Reklama
Oboustranná nastavitelná fréza s výměnnými PKD bločky

Kvalita povrchu, jeho přesnost a složitost

PKD nástrojem lze v porovnání s tvrdokovem dosáhnout mnohem lepší kvality opracovaných ploch. Pokud tedy odběratel vyžaduje opracování lepší než Rz 2, použití PKD nástrojů se pravděpodobně nevyhneme. Můžeme samozřejmě použít jiných technologií jak vylepšit kvalitu opracovaných ploch (např. leštění), ale obvykle jsou náklady vyšší.

Další výhody hovořící pro PKD nástroje se týkají řádově vyšších přesností oproti tvrdokovu. Tyto nástroje se vyrábějí s přesností od 0,003 mm, což už dále není nutné komentovat. Jen je potřeba, aby si každý konstruktér uvědomil, že každé zúžení výrobní tolerance obrobku značně prodražuje výrobu. Pokud se pohybujeme v přesnostech řádu tisícin, je potřeba vzít do úvahy i vlivy teplotní roztažnosti, koncentrace chladicí emulze, pnutí obrobku a u slabostěnných obrobků i řezný odpor nástroje.

PKD nástrojem lze obrábět i složité tvary, které na vybrušovaném HM nástroji nelze vyrobit. Čím složitější tvary, tím spíše se rozhodování přiklání k použití PKD. Opět však záleží na počtu obráběných kusů. Při obrábění série 1 000 ks nám nebude vadit ani pro složité tvary použít dvou i tří různých HM nástrojů, ale pokud máme sérii o 100 000 ks, tak použití jednoho PKD nástroje oproti třem HM nástrojům bude mít velký vliv na takt stroje.

Ekonomické hledisko

PKD nástrojem lze podstatně zrychlit výrobní takt stroje a tím zlevnit výrobu. Řezné rychlosti používané při obrábění PKD nástroji dosahují až 8 000 m.min-1 oproti cca 400 m.min-1 při použití tvrdokovu. Velmi záleží na obráběném materiálu a možnostech stroje. Pro materiál nejčastěji používaný v automobilovém průmyslu AlSi9Cu3 jsme dlouhodobými testy určili jako optimální řeznou rychlost pod Vc 2 000 m.min-1. Při vyšších rychlostech začne poměrně prudce klesat životnost nástroje. Naopak dalším snižováním otáček nástroje již nedocházelo k měřitelnému prodloužení životnosti nástroje. Pokud je tlak na zvýšení taktu stroje, je lepší vydat se cestou zvyšování posuvů. Každá aplikace vyžaduje konkrétní podmínky a jejich vyladěním lze dosáhnout obrovských úspor. Není vůbec výjimkou, když nástroje dosahují životnosti 200 000 obrobených kusů. Dalším faktorem zvyšujícím takt stroje je již zmiňovaná vyšší životnost PKD nástroje, kdy redukujete počet výměn nástrojů, čímž snížíte neefektivní časy.

Stupňovitý kombinovaný nástroj s nastavitelnými PKD destičkami

Renovace

PKD nástroj lze mnohonásobně renovovat, zatímco tvrdokov lze přebrušovat jen omezeně. Obvykle se u stupňovitých HM vrtáků může přebrousit nástroj 5x až 8x a dále už je nepoužitelný. U PKD nástroje se vymění PKD břit a nástroj může být se stejnými rozměry, jako by byl nový. Cena této renovace PKD nástroje vyjde zhruba na 40–60 % ceny nového nástroje, ale tento údaj je jen orientační. Správně renovovaný nástroj musí dosahovat 100% životnosti nástrojů nových při výrazně nižších finančních nákladech. Tyto náklady závisí na způsobu renovace nástroje, který je dán v první řadě velikostí opotřebení, a dále na tom, zda jde o nástroj osový (bez možnosti korekce ) a nebo o nástroj pohybující se při obrábění ve více osách. Renovace se tedy v zásadě dělí na přeostření nástroje (u stupňovitých a tvarových nástrojů posunutí kontury), což je nejlevnější způsob, dále na vypodložení původního PKD materiálu a nebo na kompletní výměnu PKD materiálu. Je samozřejmě možná i kombinace těchto způsobů, ale vzhledem k technologické náročnosti se používá pouze u těch tvarově nejsložitějších, a tedy nejdražších nástrojů. Zásoba nástrojů pro danou výrobu je dána rychlostí, za jakou dokáže servisní firma nástroje renovovat. Už dávno neplatí, že by renovaci musel provádět výrobce nástroje. Domácí firmy bývají pružnější a disponují obdobnou technologií jako zahraniční dodavatelé. Tak jako rozhodujete, kdo vám přeostří a napovlakuje vrták, tak dnes můžete rozhodnout i o tom, která firma vám zrenovuje PKD nástroj. Doba renovací se pohybuje od dvou do tří týdnů a pokud máte spolehlivého dodavatele pro renovace, můžete lehce odvodit počet nástrojů potřebných pro udržení výroby. Pokud má odběratel zvýšené nároky na přesnost nástrojů, tedy v praxi pod 0,005 mm, je lépe renovovat nástroje přímo v upínači, ať už tepelném, mechanickém a nebo v hydroupínači, a to zejména z technologických a přepravních důvodů.

Vrtací tyč s PKD břity

Rychlost výroby speciálních HM nástrojů do cca 12 pracovních dnů oproti šesti týdnům u PKD nástrojů, nízká cena HM nástrojů a snazší aplikace – to je zase argumentace pro HM nástroje.

A na závěr si dovolíme nabídnout jedno řešení, které není zcela běžné, ale může ulehčit rozhodování, zda použít PKD, nebo HM nástroje. Představte si situaci, kdy se firma uchází o nějakou zakázku obrábění Al dílů a je už v užším výběru odběratele požádána o výrobu vzorků. V tomto případě firma Frezite může nabídnout pro první sérii a odzkoušení technologie HM nástroje, které po otupení a nebo v případě získání kontraktu na velkosériovou výrobu předělá během tří týdnů na PKD nástroje. Zákazník tím ušetří náklady na tělo nástroje a fakturováno bude pouze výměnu PKD břitů.

Pavel Vrba

Frezite

www.frezite.cz

vrba@frezite.cz

Hrubovací frézy pro univerzální a efektivní obrábění

Výborné funkční vlastnosti hrubovacích fréz GS 100 firmy Gűhring zajišťuje tvarové provedení břitů (vlnovka) ve šroubovici, se stupňovitě uspořádaným roztečným úhlem. V porovnání s klasickým provedením jsou energeticky méně náročné a zajistí spolehlivý a ekonomický proces obrábění i na strojích s menším výkonem. Hrubovací frézy jsou doporučovány pro obrábění při méně tuhých upínacích podmínkách obrobků a nástrojů, příp. velkém vyložení nástroje. Předností nových fréz je univerzálnost aplikací, tzn. možnosti využití libovolných kombinací hloubky a šířky záběru. Uspořádání břitů zajišťuje rozložení záběru po celé délce břitu. Navzdory menším posuvům na zub je u této konstrukce frézy dosahováno vysokých úběrů materiálu.

Univerzální čelní válcová fréza Gűhring GS 100 s vnitřním chlazením

Hrubovací frézy GS 100 jsou připraveny v následujících variantách:

  • GS 100 A – přesné provedení se třemi břity a drážkami v pravé šroubovici 30°, frézy jsou bez nebo s vnitřním chlazením, určeny pro obrábění hliníku, jeho slitin i dalších měkkých materiálů do 700 N.mm-2;
  • GS 100 U – frézy s jemnými zuby, čtyřmi břity a drážkami v pravé šroubovici 30°, vhodné pro obrábění všech druhů ocelí do 1 400 N.mm-2, slitinových ocelí, titanu a chromniklových slitin do pevnosti 1 000 N.mm-2. Jsou dodávány bez nebo s vnitřním chlazením a leštěným povrchem nebo s povlakem FIRE;
  • GS 100 H – s úhlem šroubovice 20° a malým úhlem čela se uplatní při řezání těžkoobrobitelných materiálů s pevností větší než 1 000 N.mm-2, litiny a kalených materiálů o tvrdosti až 54 HRC.
Schéma tvarového provedení břitů (vlnovka), pohled na přesazení břitů

-zn-

znovak@upcmail.cz

Reklama
Vydání #12
Kód článku: 81211
Datum: 17. 12. 2008
Rubrika: Trendy / Obrábění
Autor:
Firmy
Související články
Strojírenské podniky v době pandemie

Pandemie koronaviru uzavřela hranice naší republiky a zahraniční pracovníci se nedostanou do zaměstnání. Řada domácích zaměstnanců musela nastoupit do karantény. Mnoho českých strojírenských podniků se tak dostalo do nemalých problémů. Firma Grumant hledala recept, jak se takovým problémům vyhnout nebo alespoň minimalizovat jejich následky.

Pohodlné upínání magnetem

Pokud jde o úsporu času při seřízení a upnutí obrobků bez deformace, je elektricky aktivovaná technologie permanentních magnetů považována za špičkový systém. S trochou konstrukční zručnosti mohou být během sekundy a bez deformace upnuty a z pěti stran obrobeny především velkoformátové díly. Ani v oblasti standardních modulů nezůstává vývoj bez odezvy. Moderní magnetické upínací desky umožňují optické nebo automatizované monitorování upínacího procesu.

Prediktivní diagnostika přesnosti CNC strojů

Jak přesný je náš stroj? Můžeme jeho parametry nějak zlepšit? Je stále ještě ve stavu, který předpokládáme? Často je obráběcí stroj pro uživatele černou skříňkou, která v optimálním případě produkuje shodné výrobky. Nemusí to tak zůstat a stav strojů lze i cíleně zlepšovat.

Související články
Přesnost zvyšující produktivitu

Zakoupení obráběcího centra Pama umožnilo společnosti Tajmac-ZPS zvýšit nejen její celkovou produktivitu, ale také geometrickou přesnost při výrobě důležitých komponent pro její vícevřetenové automaty.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Kloubový robot uvnitř stroje

V oboru obráběcích strojů není potřeba japonskou společnost Okuma podrobně představovat. Je známá svým širokým sortimentem soustružnických, frézovacích a brousicích číslicově řízených obráběcích strojů. Nyní na trh přináší vlastní automatizační řešení v podobě robota Armroid.

Československá stopa u nového rekordu

Nový rekord počtu návštěvníků jsme zaznamenali na letošním technologickém setkání WFL Millturn Technologies.

Novinka z varnsdorfské líhně

Přední evropský výrobce obráběcích strojů, TOS Varnsdorf, letos představil nečekanou novinku, která významně rozšiřuje nabídku výkonných obráběcích strojů z varnsdorfské líhně.

Vlajková loď pětiosého obrábění

Český výrobce obráběcích strojů Kovosvit MAS v letošním roce slaví úspěch se svojí high-tech produkcí, zejména s pětiosými vertikálními obráběcími centry řady MCU. Tyto stroje se daří firmě umísťovat na náročné trhy Evropské unie i jinde ve světě, cenné reference sbírají především v leteckém průmyslu.

Pro větší efektivitu ve výrobě

Spolupráce mezi výrobcem obráběcích strojů Hurco a dodavateli automatizovaných nakládacích systémů má za následek vyšší produktivitu a větší výnosy. Automatizované nakládání umožňuje rozšíření kapacity v kusové a malosériové výrobě bez potřeby dalšího personálu pro obsluhu strojů. Nakládací roboty je možno také využít v bezobslužných směnách nebo o víkendech.

Plnění požadavků na čistotu ve výrobě

Firma Rosler vyvinula pro výrobce systémů škrticích a výfukových klapek kompletní systém automatizovaného obrábění. Tento systém pokrývá operace od převzetí obrobku po třískovém obrábění přes proces surf finishingu a jemného čištění, nanesení kódu datové matice až po zabalení dílů do KLT obalů a jejich přesun do stohovacích kontejnerů.

Optimalizace soustružení korozivzdorných ocelí

Použití korozivzdorných ocelí pro inženýrské aplikace vždy do určité míry vedlo k technickému paradoxu. Zatímco konstruktéři jsou nadmíru spokojeni s tím, jaké pevnostní vlastnosti a korozní odolnost tyto běžně používané materiály nabízejí, výrobní inženýři už jsou asi méně okouzleni jejich typickým deformačním zpevňováním a všeobecně špatnou obrobitelností. Avšak průmyslovými odvětvími, jako jsou výroba čerpadel a ventilů, výroba zařízení pro ropný a plynárenský průmysl, automobilový a letecký průmysl, jsou součásti z korozivzdorných ocelí výslovně požadovány i nadále.

Vyvrtávání hlubokých otvorů

V současné době jsou kladeny stále vyšší nároky na nástroje pro obrábění. Čím dál více se obrábí těžkoobrobitelné a různé nestandardní materiály. K tomu jsou obrobky po konstrukční stránce čím dál složitějšími.

CNC řízení pro rychlostní a multifunkční obrábění

Výsledek obráběcího procesu v parametrech přesnost/rychlost/povrch je dán mnoha faktory na straně stroje, nástrojů, způsobu programování a upínání, přičemž může existovat i více cest k jednomu stanovenému cíli. V tomto článku bychom se chtěli zaměřit na CNC řídicí systém, který je dnes bezpochyby podstatnou a nenahraditelnou složkou tohoto procesu. Řídicím systémem přitom většinou rozumíme jak vlastní řídicí počítač, tak i pohony os a vřeten a systémy odměřování polohy.

Robot s dvojitým uchopovačem zrychlil obsluhu CNC stroje

Osvald Jensen A/S je dánská rodinná firma dodávající strojírenské produkty pod vlastní značkou. Ve své továrně v Dánsku firma vyvíjí a vyrábí součástky do převodovek pro široké spektrum využití. Zaměřuje se na produkci vysoce kvalitních šnekových převodovek, převodových ústrojí a ozubených kol nejrůznějších velikostí.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit