Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Czech Space Week 2018
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Czech Space Week 2018

Suchý zip, aku nářadí, družicové navigační systémy. To jsou ty nejznámější příklady využití kosmických technologií v běžném životě. Jak kosmické technologie ovlivňují a do budoucna ještě mohou ovlivňovat běžný život každého z nás, ukázal Czech Space Week, týden plný akcí pro odbornou a širokou veřejnost, který se konal v Praze a v Brně ve druhém listopadovém týdnu.

Součástí programu byla mezinárodní konference, první český kosmický průmyslový veletrh, hackathon a kosmický job fair pro studenty, koncert filmové sci-fi hudby nebo dny otevřených dveří pražského sídla Agentury pro evropský globální družicový a navigační systém (GSA) v Praze. Těmito a dalšími akcemi se Ministerstvo dopravy a agentura CzechInvest spolu s dalšími partnery snaží přiblížit kosmické aktivity a jejich přínos pro vědu, podnikání, ale i každodenní život odborné i široké veřejnosti. Rok 2018 je z hlediska kosmonautiky velmi významný. Česká republika oslavila 40. výročí prvního letu československého kosmonauta Vladimíra Remka do vesmíru a vypuštění první československé družice Magion 1, ale také 10. výročí vstupu do Evropské kosmické agentury.

Největší úspěchy a přínosy vyplývající z deset let trvajícího členství České republiky v Evropské kosmické agentuře (ESA) představila stejnojmenná konference, která se konala za účasti zahraničních hostů v úterý 13. listopadu 2018 v pražském Kongresovém centru. Na kosmických projektech ESA se v současné době podílí přes 40 firem, ale do projektů je zapojeno i 22 českých výzkumných ústavů a vysokých škol. Další desítky firem pak patří k subdodavatelům. Práce prováděné v České republice navíc mají rok od roku vyšší přidanou hodnotu. Jedná se například o přípravu kompozitových dílů pro nosné rakety, výrobu kondenzátorů či optických krystalů. České firmy pracují i na rozvoji družicových aplikací zejména družicové navigace a pozorování Země, které nacházejí uplatnění v dopravě, zemědělství, sledování životního prostředí, energetice, smart cities a v dalších odvětvích. Meteorologické mise nové generace, telekomunikační platformy, nový systém řízení letového provozu nad Evropou, technologie pro drony či sondy směřující ke Slunci a Jupiteru – tam všude lze nalézt českou stopu pocházející od předních tuzemských dodavatelů.


V České republice působí řada technologicky zdatných firem, které mají schopnosti a potenciál uplatnit se v mezinárodní konkurenci a podílet se na projektech, jejichž výsledky nacházejí uplatnění na trhu.

Své aktivity na konferenci představily také kosmický inkubátor ESA BIC Prague, vzdělávací centrum Esero a centrum pro transfer kosmických technologií do pozemských aplikací ESA Technology Transfer Broker. Kosmický inkubátor ESA BIC Prague vznikl v roce 2016 a stal se šestnáctou pobočkou v síti podnikatelských inkubátorů Evropské kosmické agentury (ESA). Získal tak své prvenství ve střední i východní Evropě a pod záštitou CzechInvestu pomáhá vybraným start-upům s rozjezdem podnikání. V březnu letošního roku rozšířil svou sféru působení v České republice otevřením pobočky v Brně.

Czech Space Week pokračoval ve středu 14. listopadu 2018 ve Hvězdárně a planetáriu Brno historicky prvním Českým kosmickým průmyslovým dnem. Své produkty a služby zde představilo přes třicet českých i zahraničních firem a institucí. Součástí programu byl i veletrh pracovních příležitostí pro české i zahraniční studenty Space Job Fair. Patnáct firem, které jsou nejrůznějším způsobem aktivní v kosmickém sektoru, zde hledalo nové talenty a nabízelo volná pracovní místa od manažerských pozic až po ty konstruktérské či softwarové několika desítkám zájemců.


Na kosmických projektech se podílí přes šedesát firem a výzkumných institucí.

Odpoledne Technologické centrum Akademie věd ČR ve spolupráci s Ministerstvem dopravy uspořádalo pátý ročník konference Gate2Space o zapojení českých subjektů do kosmických aktivit. Řešily se zde současné aktivity českých subjektů a zazněly zde také informace o přípravě nových programů ESA, do kterých se Češi mohou zapojit. Den uzavřela večerní konference Why space, why now?, jejíž účastníci hledali odpovědi na otázku, proč je vesmír pro Českou republiku důležitý.

Gabriela Jedličková

gabriela.jedlickova@mmspektrum.com

Další články

3D technologie
Letecký průmysl
Legislativa, nařízení
Výzkum/ vývoj

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: