Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> CzechTrade pomáhá strojařům, Německo
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

CzechTrade pomáhá strojařům, Německo

Agentura CzechTrade na stránkách MM Průmyslového spektra představuje zajímavé, potenciálně vhodné destinace pro export teritoriálně konkurenceschopné strojírenské produkce. Dnes se podíváme na náš klíčový exportní trh.

Německá ekonomika je se svým HDP ve výši 3,344 bilionu euro za rok 2018 největší v Evropě, čtvrtá na světě a od roku 2009 nepřetržitě roste. V roce 2019 se předpokládá její růst o 0,5 % a v roce 2020 o 1,2 %. Německo patří k nejvyspělejším a technologicky nejsilnějším zemím světa, což je mj. důležitý předpoklad pro dobrou pozici na mezinárodním trhu zboží a služeb. Nejdůležitějšími odvětvími jsou automobilový a strojírenský průmysl s ročním obratem přibližně 634 miliard eur. Následují průmysl chemický a farmaceutický, potravinářský, elektrotechnický a stavební.


Mgr. Adam Jareš, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Düsseldorfu a ředitel Regionálního centra pro střední Evropu a Pobaltí
Vystudoval Politologii a mezinárodní vztahy na Západočeské univerzitě v Plzni, absolvoval studijní pobyty v Německu na gymnáziu v Bavorsku a na univerzitách v Berlíně a v Chemnitzu. Před nástupem do agentury CzechTrade v roce 2009 pracoval na různých pozicích ve státní i soukromé sféře vždy s orientací na německy mluvící země. V roce 2014 převzal vedení zahraniční kanceláře CzechTrade v Düsseldorfu, ze které vybudoval nejúspěšnější pobočku CzechTrade v celosvětové agenturní síti.
Německo si nadále udržuje přebytek výkonové bilance, tj. bilance zboží a služeb. V roce 2018 bylo z Německa exportováno zboží v hodnotě 1 317,9 mld. eura (meziročně +3 %), nejvíce automobily a automobilové součástky za 230,1 mld. euro, stroje za 194,2 mld. euro a chemické výrobky za 118,2 mld. euro. Dovoz do Německa ve stejném roce činil 1 090 mld. euro (meziročně +5,7 %), z toho elektronické a optické součástky za 117,9 mld. euro, automobily a automobilové součástky za 117,5 mld. euro a třetí pozici si drží stroje za 87,5 mld. euro.

Obchodní příležitosti pro české strojaře

Pro Českou republiku je Německo nejdůležitějším obchodním partnerem. Podíl českého exportu do Německa, včetně reexportu, se blíží dvěma pětinám veškerého českého vývozu a Česká republika se z hlediska objemu vzájemné výměny zboží dostala do první desítky hlavních obchodních partnerů Německa.

Strojírenství si stabilně drží výsadní postavení v německém průmyslu. Dovoz strojů vzrostl oproti předchozímu roku o 7 %. Předním dodavatelem s podílem 9,2 % na veškerém dovozu strojů do Německa byla Itálie, která dokonce předstihla i Čínu (9,1 %). Růst obratu ve strojírenství se předpokládá i pro příští rok, což je dobrá zpráva pro české výrobce, hlavně v oblastech technologií pohonů, výtahů a eskalátorů, stavebních strojů, tiskařských strojů, dřevoobráběcích strojů, fotovoltaických výrobních zařízení nebo balicích strojů.

Příležitosti české firmy nacházejí především v automobilovém průmyslu a celém subdodavatelském řetězci v souvislosti s trendem elektromobility. S ohledem na ekologii se očekává významný rozvoj železniční a kolejové dopravy a velké investice do budování nové infrastruktury. Pro české výrobce železniční a kolejové techniky je Německo velmi perspektivním trhem.

Odvětví energetiky přináší příležitosti v souvislosti se změnou energetické koncepce, tedy s odklonem od jádra a uhlí a příklonem k obnovitelným zdrojům energií. I zde se očekávají masivní investice do výstavby a rozvoje přenosových sítí a nových technologií pro solární, vodní a další nekonvenční elektrárny.

Oblast digitalizace a robotizace ekonomiky, propojování IT technologií s průmyslovou výrobou, vytváření „inteligentních“ samořídicích jednotek se týká zejména takových sektorů, jako jsou chemický, strojírenský, elektrotechnický, automobilový, zemědělský nebo logistika, a je velkou příležitostí pro technologické firmy v oblastech ICT, vývoje SW nebo umělé inteligence. Zde se otevírají nové šance nejen pro firmy, ale i pro vědu a výzkum.

Na německém trhu vládne tvrdý konkurenční boj, jeho intenzita je jedna z nejvyšších na světě. Šanci na úspěch mají především ty firmy, které jsou schopny nabídnout kvalitní produkty s vysokou přidanou hodnotou a doprovodným servisem. Důležitá je také aktivní propagace a marketing.

Strojírenské veletrhy v Německu a akce CzechTrade pro strojaře

Německo nabízí českým firmám možnost prezentace na prestižních veletrzích, z nichž mnohé jsou největšími svého druhu na světě. I v dnešní digitální době jsou veletrhy stále skvělou a nenahraditelnou platformou pro navazování nových obchodních kontaktů a pro péči o ty stávající. V roce 2020 se mohou strojírenské firmy s CzechTradem účastnit největšího strojírenského veletrhu Hannover Messe, který byl také zařazen mezi podporované akce v rámci projektu NOVUMM. Dále pak veletrhu na zpracování hliníku Aluminium, technologického veletrhu pro zpracování plechu EuroBLECH, vedoucího evropského veletrhu užitkových vozidel IAA Nutzfahrzeuge nebo mezinárodně největší akce elektronického průmyslu Electronica.

Zahraniční kancelář CzechTrade Düsseldorf připravuje na 29. dubna akci Sourcing Day Tschechien 2020, která se již tradičně bude konat v Plzni. Vybraní čeští dodavatelé se budou moci v rámci termínovaných jednání setkat s nákupčími předních německých firem. Minulého ročníku se za německou stranu zúčastnila např. firma Sennheiser, známý výrobce spotřební audiotechniky, jeden z největších výrobců stavebních strojů na světě firma Liebherr nebo významný výrobce pekařských pecí MIWE. Na podzim chystá CzechTrade Düsseldorf také Sourcing Day pro jednoho z největších provozovatelů německé plynárenské soustavy, firmu Open Grid Europe, nebo pro společnost Volocopter vyvíjející elektricky poháněné helikoptéry s technologií používanou v dronech. Informace o aktuálních akcích naleznou firmy na webu agentury CzechTrade v sekci Kalendář akcí.

CzechTrade Dusseldorf

Mgr. Adam Jareš

adam.jares@czechtrade.cz

Další články

Průmysl 4.0
Inovace
Management a řízení
Exportní příležitosti

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: