Témata
Reklama

Dálková podpora CNC strojů v ČR

Dnešní doba žádá progresivní přístup k minimalizaci nákladů výroby. Možným řešením je dálková podpora, která přináší např. výrazné snížení cestovních nákladů (min. 30 %) a nákladů spojených s prostojem stroje, a dále umožňuje rychlé řešení problému či on-line technologickou konzultaci.

I výrobci obráběcích strojů v ČR si situaci uvědomují a začínají tuto technologii poskytovat svým odběratelům.
Dálková podpora, známější pod anglickým spojením Remote Diagnostics (RD), se začala jako první ve světě uplatňovat v USA již koncem roku 1998 a v dalších letech zaznamenala silný nárůst zákazníků. Princip RD spočívá v datovém propojení CNC stroje s osobním počítačem (PC) za použití standardních komunikačních protokolů - nejčastěji TCP/IP. Propojení lze realizovat jak na úrovni intranetu (podniková síť), tak i na úrovni internetu. Dnes je velká část firem určitým způsobem připojena na internet (modem, ISDN, rádiová síť) a tím vzniká možnost využití této technologie.
Reklama
Reklama
Reklama

Minimalizace časových prostojů

Mezi hlavní přínosy bezesporu patří ekonomická výhodnost, pro kterou byla RD v podstatě vyvinuta. Výhodnost spočívá v minimalizaci časových prostojů a úspor nákladů při cestování, zvláště pak při zahraničních servisech. Další velkou výhodou je možnost rychlé odezvy při výskytu poruchy. RD dokonce umožňuje přechodně potlačit určité typy závad a tím stroj udržet v chodu do doby, než se dostaví servisní pracovník. Přirozeně se musí jednat o závady, které nemají zásadní vliv na proces obrábění. V neposlední řadě je i možnost využití vzdáleného připojení jako technologické podpory zákazníka, což zahrnuje školení či vysvětlení případných chybných kroků nad konkrétním problémem.
Pokud společnost disponuje připojením o vyšších přenosových rychlostech (min. 128 kb/s), nabízí se možnost využití digitální kamery, která však není nutnou podmínkou pro funkčnost RD. Její nasazení pouze zvyšuje kvalitu servisu a může pomoci při odhalení porouchaných částí stroje a tím přispět k urychlení servisního zásahu.
Počty diagnostikovaných obráběcích strojů tuzemských výrobců v ČR a v zahraničí - listopad 2001
V České republice se RD také rychle adaptovala na místní podmínky trhu a dnes již celá řada českých výrobců CNC strojů poskytuje tuto službu. Poměrně podrobný průzkum situace RD v České republice) ukázal, že ani naši výrobci nejsou pozadu za zahraničím. Z uvedených firem je nutné vyčlenit společnosti Tajmac-ZPS, OSO Olomouc a Kovosvit, neboť jejich dealeři si zajišťují RD přímo v USA.
Problematika softwaru, který je možné použít pro RD, je zastoupena dvěma směry. První skupinou jsou SW dodávané výrobcem řídicího systému. Jsou zpravidla "ušity" na míru pro nejrůznější manipulace se systémem. Druhou skupinou jsou softwary typu freeware (bezplatné) nebo licenční, které jsou určeny pro obecný trh s PC.
Nejčastěji používané diagnostické softwary.
Na první pohled by se mohlo zdát, že pro výrobce obráběcích strojů jsou výhodnější softwary dodávané výrobcem řídicích systému. Pokud však uvážíme cenu, možnosti a současné tempo vývoje softwarU druhé skupiny, pak i jejich využití je výhodné. Příkladem může být freeware VNC (Virtual Network Computing), vyvinutý společností AT & T Laboratories Cambridge. Software "kopíruje" výstup grafické karty, který směruje na příslušnou IP adresu v počítačové síti. Jeho ovládání je jednoduché a umožňuje využití řady bezpečnostních nastavení a různých režimů práce včetně využití HTTP rozhraní. Svoji oblibu si získal i u správců malých počítačových sítí.
Software prošel určitým stupněm testování ve společnosti CNC Technology, s. r. o., na řídicím systému Acramatic 2100. Jedná se o systém typu PC-based s otevřenou architekturou umožňující implementaci softwaru jiných výrobců. Výsledky testování byly natolik dobré, že se společnost rozhodla využívat tento software k RD.
Závěrem je nutné upozornit, že dálková diagnostika je nástroj k řešení softwarových problémů a v řadě případů nemůže plně nahradit klasický servisní zásah. I přesto jsou výsledky z České republiky a ze světa (Mori Seiki Japonsko, Mazak Japonsko) dobré. Zbývá tedy vytvořit dostatečný tlak ze strany uživatelů na ostatní výrobce strojů, aby i oni tento alternativní servis poskytovali. Dálková diagnostika má před sebou výbornou budoucnost a určitě bude dále rozvíjena spolu s počítačovým průmyslem.
Reklama
Vydání #7,8
Kód článku: 20712
Datum: 16. 07. 2002
Rubrika: Výroba / Obrábění
Autor:
Firmy
Související články
Prestižní ocenění Zlatá medaile

Výjimečnost nástroje FreeTurn skupiny Ceratizit potvrdila na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu odborná porota prestižního ocenění Zlatá medaile. Ocenění za inovaci ve zpracovatelské technologii bylo společnosti uděleno za inovativní metodu technologie podélného a čelního soustružení, kdy je hrubování, dokončování a obrábění kontur realizováno pomocí jediného nástroje. Společně s progresivní obráběcí metodou High Dynamic Turning zvyšuje nástroj FreeTurn dynamičnost a efektivnost procesu soustružení.

Brousicí centrum pro hospodárnou výrobu

Brousicí centrum UW II F od firmy Saacke v mnoha detailech předčí očekávání svých zákazníků. Z hlediska výkonnosti, velikosti a hmotnosti se řadí mezi již zavedené typy brusek UW I F a UW I D a vytváří tak ideální podmínky pro maximální přidanou hodnotu.

Produktivní vrtání otvorů do hliníku

Výrobci automobilů produkují čím dále více dílů z hliníku s cílem snížit hmotnost vozidel i spotřebu paliva. S ohledem na tuto tendenci je proto jasné, že vzniká poptávka po vrtácích použitelných pro výrobu otvorů ve součástkách z hliníkových slitin. Musí být zároveň schopny zajistit vysokou produktivitu, nízké náklady na otvor, dlouhou a konzistentní životnost, vysokou opakovatelnost i bezpečnost procesů.

Související články
Úspora vedlejších časů

V současné době se firmy v České republice potýkají s nedostatkem pracovníků. Obzvláště citelná je tato situace v oblasti strojírenství, kde jsou na pracovníky kladeny vyšší požadavky na vzdělánV současné době se firmy v České republice potýkají s nedostatkem pracovníků. Obzvláště citelná je tato situace v oblasti strojírenství, kde jsou na pracovníky kladeny vyšší požadavky na vzdělání a praxi v oboru. Nelze ani očekávat, že se situace sama zlepší nebo nás zachrání zahraniční pracovníci. í a praxi v oboru. Nelze ani očekávat, že se situace sama zlepší nebo nás zachrání zahraniční pracovníci.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Automatizovaná upínací technika

Optimalizované technologie a procesy zajišťují ve výrobních firmách stále větší produktivitu. To platí i pro centrické svěráky, které se používají například pro stacionární upínání kulatých a čtvercových obrobků na nejrůznějších obráběcích strojích.

Inovace ve srážení hran velkých ozubených kol

Chamfer Contour Milling skýtá výrobcům velkých ozubených kol pro nákladní automobily flexibilní a hospodárný proces pro jejich stále důležitější operace zkosení hran / odstraňování otřepů.

Univerzální brusky pro broušení na kulato

Úzké tolerance a obtížně obrobitelné materiály - pro hospodárnou výrobu velmi přesných válcových obrobků vertikálním, vnějším a vnitřním broušením na kulato je zapotřebí pokroková strojní technologie. Společnost Okamoto nabízí široké portfolio řešení, která vyhovují všem požadavkům průmyslové výroby. Příkladem jsou univerzální CNC brusky IGM4VSP a UGM5V, které při broušení na kulato dosahují přesností v řádu mikrometrů.

Nový pohled na moderní CAM programování v praxi

Při své dennodenní praxi se odborníci firmy Grumant u svých zákazníků opakovaně setkávají s tím, že jsou programy připravovány přímo na strojích. Důsledkem toho jsou ztráty strojní kapacity a dále dochází ke ztrátě kontroly nad výrobním procesem z hlediska použitých strategií a řezných podmínek. Ani tam, kde se již používá CAM programování, nemusí být vyhráno. O tom, jak revolučně vidí CAM programování ve firmě Grumant, pojednává tento článek.

Řezné kapaliny zvyšují výkonnost při soustružení závitů

Závity jsou strojně obráběné prvky, se kterými se lze běžně setkat prakticky ve všech průmyslových odvětvích. A přesto, že se soustružnické závitořezné operace využívají už celá desetiletí, stále ještě se daří dosahovat v tomto procesu pokroků, zejména pokud jde o problematické materiály, jako jsou korozivzdorné oceli, žáruvzdorné slitiny (HRSA) nebo titan. Jako příklad lze uvést vývoj soustružnických závitořezných nástrojů, které jsou opatřeny přívodem řezné kapaliny z horní i ze spodní strany, jehož kombinovaná přesnost přináší prodloužení životnosti nástroje a zvýšení kvality závitů a otevírá potenciál pro použití vyšších hodnot řezných parametrů. Tento pozitivní vliv ještě více vyniká při obrábění problematických materiálů.

Chytré měření upínací síly

Společnost Kelch uvede ve 3. čtvrtletí 2018 na trh novou generaci přístroje Safecontrol 4.0. Osvědčený systém měření upínací síly ve vřetenu obráběcího stroje je kompletně přepracován a poskytuje nyní uživatelům prostřednictvím vlastní aplikace maximální flexibilitu. Další výhodou je vysoká spolehlivost a v neposlední řadě moderní ergonomický design a jednoduché ovládání.

Nové perspektivy v obrábění titanových draků letounů

Rostoucí využití titanu pro aplikace v leteckém průmyslu je za poslední léta velmi dobře zdokumentováno. Stejně tak se tématem diskuze a zkoumání staly i problémy spojené s efektivním, produktivním a vysoce kvalitním obráběním tohoto oblíbeného materiálu. Každá obrobna chce samozřejmě při frézování titanu optimalizovat výkonnost použité frézy, ale bez vhodných technologií a správného know-how to nemusí být až tak snadné. Díky převratnému objevu se však v současnosti začínají v této oblasti věci měnit.

Progres v navyšování podílu na trhu

Skupina Plansee Group dosáhla v hospodářském roce 2017/18 konsolidovaného obratu 1,3 miliardy euro, což znamenalo nárůst o 11 % ve srovnání s předchozím obdobím. V rámci bilanční tiskové konference konané v Reutte o tom informovali členové představenstva Bernhard Schretter a Karlheinz Wex.

Proč používat strategii trochoidního frézování?

Strategie trochoidního frézování byla na trh díky svým výhodám uvedena už před několika léty, ale přesto se často setkáváme se zákazníky, kteří používají výhradně tradiční metody obrábění. Důvodem nejsou nedostatečné možnosti strojového parku nebo absence kvalitního CAM systému pro programování. Důvodem je nejčastěji obecná neznalost této strategie frézování a konzervativní myšlení.

Výsledky spolupráce akademické sféry s průmyslem

Pracovníci Ústavu výrobních strojů systémů a robotiky z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně usilují o těsné sepjetí školy s praxí, které nelze realizovat jinak než úzkou spoluprací s průmyslem. V předchozích vydáních MM Průmyslového spektra jsme avizovali, že budeme technickou veřejnost informovat o konkrétních výsledcích naší spolupráce. Zde jsou první poznatky.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit