Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Dávkování a doprava agresivních chemikálií
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Dávkování a doprava agresivních chemikálií

Čerpání, doprava a dávkování kapalin, případně suspenzí, patří k důležitým technologickým procesům v mnoha průmyslových odvětvích. Pro tyto účely se používají různé typy čerpadel, jejichž volba závisí na daném charakteru technologie, způsobu práce čerpadla, vlastnostech a chemickém složení čerpané kapaliny atd.

Velice často se ve výše uvedených procesech používají dávkovací čerpadla, vyráběná v různých funkčních provedeních. Mezi nejtypičtější představitele dávkovacích čerpadel patří čerpadla membránová. S ohledem na svou konstrukci patří k velice spolehlivým čerpadlům, která nemají velké nároky na údržbu. Podle chemické agresivity dávkovaného média lze díky možnosti použití různých materiálových kombinací zvolit vhodný typ dávkovacího čerpadla pro danou kapalinu.
Jednou z novinek, která se nedávno objevila na trhu dávkovacích čerpadel, jsou čerpadla s integrovanou "inteligentní" elektronikou. To v praxi znamená, že čerpadlo je schopno zpracovat analogový nebo digitální vstupní signál a automaticky v závislosti na tomto signálu upravit dávkování média. Použitím těchto typů čerpadel dochází i ke značné úspoře investic protože odpadá pořizování frekvenčních měničů k čerpadlům.

Elektromagnetická dávkovací čerpadla

Výrobní program membránových dávkovacích čerpadel Sera nyní rozšiřují nová elektromagnetická čerpadla řady 202. Moderní integrovaná elektronika a osvědčená kvalita se zde spojují v optimální funkční celek. Čerpadla jsou k dispozici v materiálovém provedení PP-GFK, PVDF-GFK, PVC a nerez. Dopravní množství je v rozsahu od 1,2 do 35 l/h při protitlaku až do 10 barů. Vysoká provozní spolehlivost je zajištěna pomocí bezúdržbového pohonu umístěného v robustním aluminiovém plášti. Ten je odolný vůči nárazu a poskytuje vyšší ochranu vnitřním dílům než plastové provedení. Zaručuje také dobrý odvod tepla. Elektromagnet je navíc vybaven termickou ochranou proti přetížení. Speciální nátěr ve spojení s vrchním nástřikem zaručují srovnatelnou protikorozní ochranu jako plastové provedení pláště čerpadla.
U řady R 202 je dopravní množství nastavitelné ručně změnou délky zdvihu membrány a změnou frekvence zdvihů. Řada C 202 představuje elektronicky regulovatelné provedení srovnatelné ovládáním, možnostmi řízení a komfortem s čerpadly Sera řady C 408 a C 409. Uživatel je proto schopen se ve velmi krátkém čase seznámit se zařízením. Integrovaná řídicí elektronika umožňuje přesné dávkování, závislé na vstupním signálu proudového nebo impulzního vstupu. Rovněž mohou být touto jednotkou zpracovány signály od hlídače průtoku nebo od hladinového spínače. LCD displej, umístěný na ovládacím panelu čerpadla, informuje o okamžitém provozním režimu a ukazuje v procentech aktuální zdvihovou frekvenci.
Nová elektromagnetická čerpadla Sera zaručují spolehlivé řešení nejrůznějších případů dávkování při zachování vysoké provozní jistoty a hospodárnosti.

Plnicí čerpadla

Sortiment dávkovacích čerpadel dále představují čerpadla membránová - tzv. plnicí, která slouží k rychlému dávkování chemicky agresivních a nízkoviskózních médií. Při porovnání cen čerpadel stejného dávkovacího výkonu tohoto typu a klasických dávkovacích čerpadel s jednou čerpací hlavou dochází k velice zajímavým finančním úsporám, a to při zachování vysoké provozní spolehlivosti.
Ucelenou řadu dávkovacích čerpadel doplňují čerpadla písto-membránová, pístová, plunžrová, samoodvzdušňovací (např. pro dávkování chlornanu), s kovovou membránou (pro dávkovací tlaky až 300 barů) a kompletní dávkovací zařízení (např. pro přípravu a dávkování flokulantů). Kdy a který typ čerpadla použít, to je otázka, jejíž správné řešení je ovlivněno řadou parametrů (sací výška, protitlak, médium atd.). Proto technicko-poradenská činnost je zde samozřejmostí.

Peristaltická čerpadla

Mimo dávkování nejrůznějších médií je často nutno čerpat kapaliny s vyšší viskozitou. Pro tato značně viskózní média nebo suspenze je vhodné použít peristaltická (hadicová) čerpadla. Tato čerpadla se s velkým úspěchem používají v keramickém průmyslu na čerpání keramické šliky, při úpravě vod na dopravu vápenného mléka, při dopravě hlinitanu sodného a při dalších aplikacích (např. při přečerpávání suspenzí nebo médií, kde je možnost výskytu pevných částic nebo velice abrazivních částic). Další výhodou při použití těchto čerpadel je to, že nedochází k žádné změně konzistence čerpaného média (např. doprava jogurtů s kousky ovoce). Výhodou je i značná samonasávací schopnost, která je 7 až 8 m vodního sloupce) V současné době jsou nabízena tato čerpadla s výkonem až 30 000 l.h-1 a tlakem až 15 barů (výkon je vztažen na vodu). Jedná se o peristaltická čerpadla, která pracují s tří- nebo dvoukladkovým rotorem.
U typových řad PX a PD je možné i provedení se zdvojenou čerpací hlavou na jednom pohonu (možnosti čerpání dvou různých médií nebo zdvojení výkonu čerpadla).
Tato peristaltická čerpadla nepoužívají žádné ucpávky ani žádná hřídelová těsnění. Umožňují chod na sucho a vzhledem k tomu, že nemají žádné klapky ani ventily, jsou lehce čistitelná. Dopravované množství u těchto čerpadel může být konstantní (konstantní otáčky motoru) nebo plynule regulovatelné (pomocí frekvenčního měniče nebo pomocí vestavěného variátoru). Pro zákazníky, kteří potřebují používat jedno čerpadlo na více místech, je určeno mobilní provedení. Pro čerpání různých médií jsou k dispozici různé typy pracovních hadic těchto čerpadel (kaučuk, Hypalon, Neopren). Tato čerpadla lze nabídnout pro vyšší komfort obsluhy s dalším příslušenstvím (kontrola poškození hadice, tlumiče pulzů).

Odstředivá čerpadla

Kompletní sortiment čerpací techniky dále doplňují odstředivá čerpadla pro chemicky agresivní média. Pozornost si zaslouží hlavně bezucpávková čerpadla řady MPN (provedení PP nebo PVDF) s magnetickou spojkou. Taktéž vertikální čerpadla řady T (ať už provedení z PP, PVDF nebo nerezovém) mají své výhody, které je předurčují pro použití při čerpání agresivních kapalin ze zásobníků či kontejnerů.
K optimální instalaci všech čerpadel dodává výrobce všechna potřebná příslušenství jako přepouštěcí a tlakové ventily, dávkovací ventily, tlumiče pulzů, dávkovací zásobníky, hlídače průtoku apod., což umožňuje nabídnout zákazníkům nejvhodnější řešení jejich specifických požadavků.
Výše popsaná čerpadla dodává na český trh odštěpný závod Hydro-Tech firmy Hennlich Industrietechnik, spol s r. o., z Litoměřic.

Další články

Čerpadla/ armatury/ doprava tekutin

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky


Sledujte nás na sociálních sítích: