Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Dělení trubek na tažné stolici
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Dělení trubek na tažné stolici

Na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně představí akciová společnost Žďas svoji technickou inovaci – pilu určenou k dělení trubek přímo na tažné stolici. Tato technická novinka bude také soutěžit o Zlatou medaili MSV 2017. Inovované technické řešení spočívá v novém způsobu dělení a k jeho přínosům patří především odstranění těžké manuální práce operátora, snížení pracovišť při dělení trubek a malé zástavbové rozměry.

Pila na dělení trubek na tažné stolici 400 kN je určena k dělení až tří trubek současně v automatickém režimu. Umístění pily přímo na tažné stolici umožňuje okamžité dělení trubek na výrobní délky s oddělením hrotů a konců. Uspořádání pily dovoluje i dělení trubek na obchodní délky. Pila je navržena pro dělení trubek o průměru od 16 do 45 milimetrů o mezi kluzu do 900 MPa. Vstupní délky trubek se pohybují v rozmezí od 5,5 do 16 metrů, vstupní křivost může být až 150 milimetrů. Tyto parametry lze samozřejmě modifikovat podle požadavků uživatele. Před vlastní realizací dělení trubek přímo na tažné stolici musí být provedena rekonstrukce tažného vozíku a tažné stolice, která musí být doplněna o brzdu a sklopný stůl pro zajištění zarovnání trubek podle předních konců.

K hlavním výhodám nového řešení patří odstranění namáhavé práce operátora při rozdružení a zarovnání trubek při dělení a snížení stávajícího počtu pracovišť, což vede ke snížení mzdových nákladů. Výhodou je také umístění pily přímo na tažné stolici, díky čemuž odpadá manipulace s trubkami, ukládání trubek je gravitační. V neposlední řadě toto řešení vyžaduje pouze malé zástavbové rozměry.


Pohled na pilu určenou k dělení trubek na tažné stolici

Konstrukce a komponenty pily

Pro dělení trubek mohou být použity čtyři samostatné dělicí jednotky, dělení trubek provádí pilový kotouč, který je posouván do řezu z horní polohy. Během dělení jsou trubky upnuty na dorazu předávacího zařízení hydraulickým upínačem. Každá dělicí jednotka má svůj pohon pojezdu pro její polohování v závislosti na programu dělení.

Pilu tvoří nosný rám, který je uchycen na rámu tažné stolice. Na rámu jsou uchyceny vodicí kolejnice pro podélný pojezd dělicích jednotek, které se skládají z vřeteníku s elektromotorem, vertikálního pohonu a pohonu pojezdu dělicích jednotek. Rychlost posuvu do řezu je regulována podle tloušťky stěny trubky. Dráha pilového kotouče v řezu je snímána lineárním snímačem. Řeznou rychlost pilového kotouče zajišťuje asynchronní elektromotor a řemenový převod, který pohání vstupní hřídel vřeteníku. Na výstupní hřídeli z vřeteníku je upnut pilový kotouč.

 


3D model pily

Součástí každé pily je vozík s dorazy a upínači. Dorazy na vozíku slouží k zachycení trubek a jejich uložení do zářezu. Trubky jsou po zachycení upnuty pomocí upínačů, po ukončení dělení jsou upínače odklopeny do základní polohy, čímž se trubky uvolní, dorazy se sklopí do spodní polohy a trubky se skulí do zásobníku.
Vozík s dorazy a upínači tvoří pojezdový rám, na němž je uchycen sklopný doraz, pevný skluz a upínač. Upínač a sklopný doraz jsou ovládány hydraulickými válci. V dorazu jsou umístěny svody na odvod třísek. Na rámu je uchycena bedna na hroty a třísky a pohon pojezdu zajišťuje elektro-převodovka s pastorkem přes ozubený hřeben.


Během dělení jsou trubky upnuty na dorazu předávacího zařízení hydraulickým upínačem.

Náročná kritéria na dělení

Pila je navržena tak, aby splňovala všechna náročná kritéria zajišťující přesné dělení. K těm patří masivní svařovaný nosný rám pily, robustní vřeteník pily zajišťující klidný a přesný řez, stabilní a přesný přísuv do řezu a pevné upnutí trubek s regulací upínací síly. Součástí je mazání pilového kotouče olejovou mlhou, jeho automatické čištění a automatické nastavení řezných podmínek a upínací síly na základě navoleného sortimentu řezaných trubek. Samozřejmostí je jednoduchý přístup ke všem servisním místům stroje.

Žďas, umístění na MSV: pavilon V, stánek 100

Ing. Josef Dvořák

eva.malkova@zdas.cz

www.zdas.cz/cs

Další články

Technologie spojování/ dělení materiálů

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: