Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Den plný inovací
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Den plný inovací

Nabídka uspořádat seminář o posledních novinkách v oblasti řídicí a pohonové techniky firmy Siemens právě v TOS Čelákovice nebyla náhodou. Úroveň znalostí či ochota hledat nestandardní řešení se staly předpokladem pro dobrou spolupráci mezi oběma firmami. Seminář Innovation Day, který se konal letošního 16. října byl jejím logickým pokračováním.

Z řady společných projektů si dovolím zmínit tři. Především to byla ve své době největší bruska na světě BK140 na broušení klikových hřídelí námořních tankerů. Dalším milníkem bylo první nasazení prstencového motoru na obráběcí stroj v České republice. Ve spolupráci Siemens, TOS (tehdy ještě CETOS) a ČVUT se podařilo úspěšně projít cestou, kterou dnes využívá celá řada dalších výrobců. Na spolupráci byly též postaveny základy pro dodávky strojů ve větších sériích. Více než 70 bezhrotých brusek C250 dodaných koncernu INA jsou toho důkazem.


Současná podoba největší brusky z výrobní řady TOS Čelákovice - BUC 63C/6000 MULTI

Co je Innovation Day

Divize Motion Control firmy Siemens již 20 let každým rokem představuje novinky v oboru řídicí a pohonové techniky. Na seminářích se setkávají technici českých firem vyrábějících obráběcí stroje se svými kolegy z firmy Siemens, aby načerpali informace pro další práci.

V letošním roce přišla firma Siemens s organizační novinkou – její technici nyní jezdí přímo do výrobních firem. Setkání se tak uskuteční v menším počtu lidí, je více času na probrání konkrétních dotazů či problémů a na vzájemné seznámení.

Slovácké strojírny se ve svém závodě TOS Čelákovice staly třetí firmou v České republice, ve které se letos seminář Innovation Day Siemens 2018 uskutečnil.


Technici společnosti Siemens jezdí přímo do výrobních firem.

Speciální panely z WKC Chemnitz

Seminář začal představením inovací v oblasti ovládacích panelů. Nenávratně pryč jsou doby, kdy jsme s obdivem hleděli na sedmi nebo desetipalcové ovládací panely. Pokrok se v současné době posunul k čtyřiadvacetipalcovým zobrazovacím jednotkám (panel SIMATIC IPC 477E 24“). Funkce „Side screen“ nebo „Display Manager“ umožňují rozdělit velkou plochu obrazovky na několik oblastí. V nich pak mohou být zobrazovány informace o různých probíhajících procesech. Jak zdůraznil Ing. Tomáš Kopeček, obsluha stroje tak má na jedné ploše k dispozici většinu informací potřebných k práci. Siemens navíc nabízí zákaznické provedení zástavby ovládacích a strojních panelů, doplněných dalšími ovládacími prvky, do jednoho řídicího panelu.


Seminář začal představením inovací v oblasti ovládacích panelů.

Virtuální dvojče

To bylo téma příspěvku Ing. Jiřího Heřmánka. Výhody, které s sebou možnost vytvoření obráběcího stroje ve virtuálním světě přináší, jsou nesporné. Lze objevit kolizní situace a zabránit poškození stroje v reálném světě. Je umožněno připravit SW z větší části ještě před jeho vlastní realizací, a tím zkrátit čas oživování. Velkou výhodou je též využití virtuálního stroje pro prezentace a předvádění zákazníkům. Diskutovanou otázkou však byly především náklady spojené s tvorbou, časová náročnost a návratnost takto investovaného úsilí a prostředků.

Zřejmě nejvíce byl očekáván příspěvek Ing. Karla Kozumplíka (nejen) na téma SINUMERIK Integrate. Byla představena celá řada chytrých IT řešení pro obráběcí stroje. Díky moderním technologiím se obráběcí stroje stávají stále bližší součástí světa lidí. Lze s nimi komunikovat pomocí internetu, lze si s nimi posílat SMS zprávy či maily.

Firma Siemens již řadu let nabízí službu, kterou pomáhá řešit problémy vzniklé na obráběcím stroji i po jeho dodání ke konečnému zákazníkovi. Novinky v této oblasti nám představil Ing. Zbyněk Novotný.


Pro zvětšení klikněte na tabulku.

Nejen Německo má svého pana Siemense

Na semináři byla též představena publikace „Vědci, vynálezci a podnikatelé v Českých zemích“. Jsou v ní popsány životní osudy nejznámějších Čechů, kteří jsou celosvětově uznáváni a svou prací ovlivnili životy milionů lidí. Patří k nim Heyrovský, Wichterle, Křižík, Kaplan nebo i Baťa a Škoda.

TOS Čelákovice

Milan Maixner

Maixner.Milan@sub-tos.cz

Další články

Inovace
Nástroje pro obrábění / řezné materiály
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: