Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Digitalizace správy a servisu strojů
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Digitalizace správy a servisu strojů

Novinky v oblasti správy a servisu strojů pro zpracování plechů a profilů představila společnost Trumpf na pravidelných dnech otevřených dveří koncem roku 2019. V následující reportáži představíme hlavní novinky pro uživatelé digitálního prostředí TruServices.

Uživatelé technologií Trumpf či zájemci o tyto stroje stejně jako v uplynulých ročnících navštěvovali koncem loňského roku po tři dny aplikační centrum v pražských Stodůlkách. Vedle vystavených technologií, u nichž byl zajištěn odborný výklad a praktické ukázky, bylo možné vyslechnout přednášky Luďka Findy a Romana Haltufa o digitální podpoře uživatelů strojů a zařízení společnosti Trumpf.

Vše na jednom portálu

Bezplatný zákaznický portál MyTrumpf přináší řadu individuálních výhod pro uživatele technologií Trumpf. Z osobního přístupu poskytuje kompletní balíček služeb a podporu v celé řadě procesů od objednávání náhradních dílů a nástrojů až po poskytování užitečných informací. Po registraci je možné na portálu sledovat stav objednávek, kontrolovat jejich aktuální stav či zobrazit jejich podrobnosti. Nachází se zde centrální úložiště dostupných softwarů a jejich aktualizace, které si uživatel může jednoduše stáhnout. K dispozici jsou také aktualizace programovacích dat k děrovacím či ohýbacím nástrojům. Pod svým přihlášením mohou uživatelé kontrolovat vlastní strojový park včetně příslušných verzí softwaru, platných servisních smluv a záruk. Přihlášený uživatel může také využívat exkluzivní on-line nabídky a slevové akce. V průběžně aktualizované sekci „Know-how“ nalezne mnoho užitečných rad k aplikacím, odborné články a užitečné služby, jako je např. servisní aplikace, která je ke stažení zdarma. V neposlední řadě jsou zde uvedeny kontaktní osoby či další způsoby možností kontaktovat zástupce společnosti a servisní pracovníky.


Pomocí Servisní aplikace lze nyní nově zaslat přímo servisním technikům hlášení o nastalé poruše či závadě na stroji.

Od března letošního roku bude na portálu MyTrumpf spuštěn e-shop s náhradními/spotřebními díly. Přihlášenému uživateli budou automaticky nabízeny odpovídající díly podle složení jeho strojového parku. Systém zobrazuje stav objednávky a lze jednoduše vyvolat také starší objednávky. 


V aplikačním centru společnosti Trumpf v pražských Stodůlkách se po tři dny scházeli zájemci o technologie pro zpracování plechů a profilů.

Aplikace pro hlášení servisních požadavků

Výše zmiňovaná servisní aplikace byla v ČR poprvé představena na MSV 2019 v Brně. Aplikace umožňuje velmi intuitivně zadat a následně sledovat servisní požadavky z mobilního zařízení. Pomocí aplikace lze zaslat přímo servisním technikům hlášení o nastalé situaci, poruše či závadě na konkrétním stroji. Hlášení je možné navíc doplnit o popis problému a fotografie. Aplikace průběžně informuje o vývoji případu v reálném čase a její využití značně zkrátí dobu zpracování požadavku. Noční hlášení jsou zpracovávána následující den ráno.


Luděk Finda během své přednášky představuje možnosti pro uživatele platformy MyTrumpf.

Pomoc expertů jedním kliknutím

Vzdálená podpora servisních techniků zvyšuje využitelnost strojů a zkracuje dobu odstávky. Vyškolení experti se po svolení uživatele připojí prostřednictvím zabezpečeného přístupu k zařízení a pomohou s odstraňováním chyb či poruch. Pomocí vzdálené podpory (remote support) je možné využít vzdálenou diagnostiku chyb a řešení bez přítomnosti techniků na místě. K řešení problému by měly nyní nově přispět také tzv. technické reporty. Jedná se o technický popis závad, který uživateli krok za krokem radí, jak nastalou situaci vyřešit bez toho, aby musel čekat na příjezd servisního technika. Pro jednoduchost reporty obsahují řadu grafických schémat a obrázků.


Pro návštěvníky jsou v aplikačním centru vždy připraveny praktické ukázky včetně odborného výkladu.

Softwarové novinky

Sledování a monitorování strojů je základem pro štíhlou výrobu. Monitorovací systém TruTops Monitor informuje o provozním stavu a postupu výroby. Shromažďuje a analyzuje data stroje, jako jsou klidové stavy, chybová hlášení, příčiny poruch, přestávky a doby údržby. Díky webové aplikaci lze využít funkce nástroje TruTops Monitor i mobilně. Funkce dálkového ovládání Remote Control umožňuje dálkový přístup k řízení stroje. Lze tak rychle reagovat na problémy a případně je i přímo na dálku odstranit. Aplikace je kompatibilní se všemi běžnými iOS přístroji (iPad, iPhone). Nově lze TruTops Fab spustit také z internetového prohlížeče bez nutnosti instalace.


Skladování a příprava ohraňovacích nástrojů jsou se skladovým systémem ToolShuttle snadné.

Další novinky se týkají programování ohraňovacích lisů s názvem TruTops Boost. Pomocí technologie TecZone Bend lze vytvořit program ohýbání dílu za zlomky sekund bez ohledu na to, zda pracujete v kanceláři nebo u stroje. Software upozorňuje na kolize a vyrobitelnost dílu atp. Vyšší rychlost a spolehlivost programování pomůže dosáhnout plně automatický software Easy programming solutions, který nyní běží v tzv. beta verzi a jehož výrobci velmi ocení zpětnou vazbu uživatelů.


Také vysekávací stroj TruPunch 5000 byl pro zájemce v provozu.

High-end zpracování

Doposud jmenované novinky byly zejména z oblasti digitálních technologií a softwarových řešení. U samotných technologií zpracování plechů již výrobci strojů a zařízení narážejí na fyzikální limity, ale stále existuje prostor pro zdokonalování. V oblasti high-end zpracování u laserových řezacích strojů série 5000 společnost Trumpf představila systém, který na základě obrazu z řezné spáry v reálném čase upravuje parametry procesu řezání. Když jsou např. na materiálu okuje, stroj automaticky zpomalí, aby nevznikaly otřepy, apod. Naopak jsou-li vhodné podmínky, může stroj trochu zrychlit při zachování požadované výstupní kvality. Obraz je zprostředkován kamerou zabudovanou přímo v laserové hlavě stroje.

Nákupem technologie to nekončí, důležitá je také podpora dodavatele

Z výše uvedeného je patrné, že společnost Trumpf Praha vedle dodávání široké škály vysoce produktivních výrobních zařízení myslí také na vysoký komfort jejich používání. Celá řada služeb a široká podpora jsou poskytovány každému uživateli. Nevíte-li si rady s chybovým hlášením, s tím, zda máte všechny povinné revize v pořádku, nebo potřebujete např. aktualizovat příslušný software, stačí se obrátit telefonicky nebo dnes ještě jednodušeji přes internet na příslušnou osobu či po dohodě navštívit pražskou pobočku.Zajímavé video, na němž lze vidět ohýbání dílů na ohraňovacím lisu TruBend 7050 přímo z aplikačního centra Trumpf.

Eva Buzková

Eva.buzkova@mmspektrum.com

https://www.trumpf.com/cs_CZ/

 

Další články

Průmysl 4.0
Informační technologie/E-business
Renovace a údržba
Technologie spojování/ dělení materiálů
Technologie tváření, slévárenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: