Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Digitalizace stravenkových systémů
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Digitalizace stravenkových systémů

Zaměstnanecké stravování v současné době legislativně podporují vlády 40 zemí světa, přičemž tento systém funguje již přes 50 let. S přicházejícím vývojem technologií se velká část poskytovatelů zaměstnaneckých benefitů rozhodla své produkty digitalizovat.

Elektronické stravenky přinášejí větší pohodlí a velkou úsporu času. Ale ať už je forma stravenek jakákoliv, stále patří k nejoblíbenějším zaměstnaneckým benefitům. Stravenky nebo stravenkové karty motivují zaměstnance chodit pravidelně na obědy, a mít tak lepší životosprávu. Zaměstnavatelům přinášejí úsporu v řádech desítek procent na odvodech za sociální a zdravotní pojištění. Stravenky mají svoji přidanou hodnotu i pro partnerské restaurace, kterým opakovaně přivádějí zákazníky. A jak vypadá digitalizace tohoto produktu například v České republice, Belgii nebo ve Francii? Podívejme se společně podrobněji, jak digitalizace v těchto zemích probíhá a co tento nový trend přináší.

Aplikace pro Android

Například společnost Edenred Česká republika představila v roce 2017 stravenkovou kartu a koncept digitalizace produktů od té doby postupně přináší do všech regionů České republiky. Do tří let by mohly stravenky být z 80 % digitalizované. Aktuálně probíhá 95 % všech plateb kartou bezkontaktně, což s ohledem na to, že drtivá většina plateb je pod 500 Kč, a tedy bez nutnosti použít PIN, činí platbu u obchodníka extrémně rychlou.


Stravenky nebo stravenkové karty motivují zaměstnance chodit pravidelně na obědy, a mít tak lepší životosprávu.

Zmíněná společnost navíc, jako první nebankovní instituce, spustila v únoru 2019 mobilní platbu pomocí Apple Pay. Tím doplnila možnost platit aplikací Google Pay, od června 2018 dostupnou pro majitele Androidů. Nárůst využívání této služby, díky které lze platební kartu nahrát do telefonu a nechat ji doma, je obrovský. Z průzkumu vyplývá, že ke konci září 2019 byly tyto platební karty přidány do více než 51 000 zařízení, jako jsou telefony, chytré hodinky či fitness náramky. Počet mobilních transakcí pomocí stravenkových karet v říjnu 2019 aplikací Google Pay a Apple Pay tvořil zhruba 22 %.

Elektronické stravenky přinášejí uživatelům především možnost platit na korunu přesně. Jednoduchost využití tohoto benefitu má podporovat již zmíněný hlavní cíl stravenek: pravidelné a kvalitní stravování během pracovního dne. Firmám, které je poskytují, se výrazně snižuje administrativní zátěž spojená například s rozpočítáváním či rozdáváním obálek se stravenkami zaměstnancům. Restauracím a dalším partnerům přijímajícím elektronické stravenky snižují čas platby na minimum, redukují pracnost s přepočítáváním a vracením stravenek vydavateli, a především zrychlují cash flow – peníze z elektronických karet dostávají zpravidla do 48 hodiny od platby, tedy stejně rychle jako peníze z plateb běžnou bankovní kartou.

Povinně digitálně

Zajímavě k digitalizaci stravenek přistoupili v Belgii, kde si vláda nechala porovnat tři typy podpory stravování – peněžní paušál bez kontrolované účelovosti, stravenky v klasické papírové podobě a elektronickou kartu. V roce 2013 zadala proto průzkum, který tyto tři systémy porovnal. Cílem bylo všechny zmapovat, identifikovat jejich výhody či nevýhody a vyčíslit jejich náklady.

Z provedeného průzkumu agentury ASA vyplynulo, že nákladově a účelově nejvýhodnější jsou „stravenky na kartě“, tedy digitální řešení účelového příspěvku na stravování.

Belgie na základě této studie zavedla od roku 2013 povinnost poskytovat příspěvek na stravování výhradně v digitální podobě. Hlavním důvodem bylo zabezpečení účelovosti příspěvku a výrazné snížení administrativy. V neposlední řadě, jak studie uvádí, se díky digitalizaci stravenek šetří i životní prostředí.


Trendy, které vládnou digitálnímu trhu současnosti, jsou mikro platby a placení pomocí QR kódu.

Pro srovnání ve Francii stravenky Ticket Restaurant fungují více než 50 let a denně s nimi obědvá 3,8 milionů zaměstnanců z více než 140 000 firem. Při průzkumu uvedlo 80 % zaměstnanců, že možnost pravidelného stravování díky stravenkám je pro ně nejdůležitějším zaměstnaneckým benefitem, souvisí to také s jejich kulturními zvyklostmi a oblíbenou možností trávit společný čas u oběda s kolegy.

Studie dále uvádí, že díky stravenkám jde do regionální ekonomiky v oblasti stravování 7,5 mld. eur. Přesněji se jedná o částku 4,7 mld eur putující do restaurací, 1,5 mld. eur jde do malých specializovaných obchodů a 1,3 mld. eur do potravinových řetězců. 1 euro investované zaměstnavatelem do stravenek vytváří multiplikační efekt v hodnotě 2,37 eur do francouzské ekonomiky, což podporuje růst celostátní ekonomiky.

Za měsíc září eviduje společnost Edenred Francie celkem více než 233 000 transakcí v Google Pay, Apple Pay a Samsung Pay, což tvoří 3,5 % z celkových elektronických transakcí v zemi.

Budoucnost bez plastů?

Digitalizace stravenkového systému přináší zajištění účelovosti vynakládaných prostředků s ohledem na daňové úspory, dále technologické výhody pro všechny zúčastněné strany, a také zjednodušuje celý proces.
Trendy, které vládnou digitálnímu trhu současnosti, jsou mikro platby a placení pomocí QR kódu. Velmi blízká budoucnosti přinese bezpochyby i virtuální karty.
Udržitelný přístup nejen k předmětu podnikání, ale i k životnímu prostředí začíná být nedílnou součástí digitálního rozvoje. Potřeba zbavit se zbytečné produkce plastů motivuje evropské firmy k zavedení virtuálních platebních karet. Dobrá zpráva je, že se tento projekt již nachází ve fázi vývoje.

 

Edenred ČR

Nicolas Eich

yana.pancheva@edenred.com 

Další články

Management a řízení
Informační technologie/E-business

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: