Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Digitalizace ve vyhodnocování stavu strojů
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Digitalizace ve vyhodnocování stavu strojů

Posuzování stavu strojů bez nutnosti odstavení je dnes důležitější než kdy dříve. SKF proto vyvinula systém SKF Enlight založený na sběru dat pomocí mobilních zařízení a jejich ukládání a analýze v cloudové aplikaci, který je vhodný pro potřeby globálního průmyslu. Nové řešení zvyšuje účinnost kontroly a snižuje náklady na údržbu. Provozovatelům také poskytuje v reálném čase rozsáhlá data o výkonnosti a spolehlivosti strojů.

Systém SKF Enlight spojuje jednoduchost intuitivního ovládání aplikací v systémech iOS nebo Android na standardních mobilních zařízeních s možností přístupu k vlastním pracovním postupům a schopností shromažďovat data z široké škály zdrojů a snímačů. Aplikace DataCollect se na pozadí připojuje bezdrátově ke cloudu společnosti SKF. Všechna data z kontrol jsou nahrávána a bezpečně ukládána k posouzení a analýze.

Ruční snímač a aplikace pro vyhodnocování dat

Součástí systému je robustní a zároveň jednoduchý ruční snímač SKF Enlight QuickCollect sloužící k monitorování širokého rozsahu událostí rotačních částí strojů, které se vztahují k vibracím a teplotě. Snímač přenáší data bezdrátově do aplikace v mobilním zařízení a poskytuje tak nejen okamžitou diagnostiku stroje, ale i možnost uložit a sdílet data pro další analýzu.

Aplikace pro SKF Enlight QuickCollect umožňuje analýzu na místě, a to na základní úrovni. Rozšíření o aplikaci SKF DataCollect poskytuje rozšířené diagnostické možnosti, upravitelné formuláře pro sběr všech typů inspekčních a procesních dat a možnost připojení na dálkové expertní služby SKF.
 


Ruční snímač SKF Enlight QuickCollect

Možnosti systému SKF Enlight

Při použití je systém schopen připojit se přímo k široké paletě snímačů, což umožňuje shromažďovat a nahrávat fotografie a videa spolu s údaji o teplotě, vlhkosti, vibracích a celou řadu dalších provozních parametrů. Formuláře systému SKF Enlight lze také odpovídajícím způsobem přizpůsobit shromážděným údajům, což umožňuje používat různé kontrolní protokoly, například v závislosti na provozních hodinách stroje, nebo ihned navrhovat nápravná opatření v případě zjištění hodnot mimo toleranční limity.
 


Systém SKF Enlight zvyšuje účinnost kontroly, snižuje náklady na údržbu a poskytuje rozsáhlá data o výkonnosti a spolehlivosti strojů.

 

Nyní je tedy možné monitorovat stav strojů bez nutnosti extenzivního zácviku nebo diagnostických znalostí. Kombinace snadno použitelného snímače a mobilní aplikace umožňuje rychle a snadno zjistit stav vašich strojů a sdílet inspekční a procesní data a data o stavu stroje v celé společnosti. Navíc také lze připojit se přímo na diagnostická centra SKF pro získání expertní analýzy a doporučení.

V minulosti sběr strojních a procesních dat vyžadoval nákladné zařízení a závisel na vysoké úrovni odborných zkušeností obsluhy, nutných pro pochopení těchto dat a pro efektivní diagnostiku problémů strojů. SKF Enlight QuickCollect je zkonstruován tak, aby usnadňoval sběr a interpretaci těchto cenných strojních dat a napomohl tak při optimalizaci výkonnosti provozovaných rotačních zařízení,“ říká Jan Klement, technický ředitel SKF CZ.

SKF CZ

dominika.hanova@skf.com

www.skf.com/cz


 

Další články

Měření ve strojírenství
Renovace a údržba

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: