Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Do Hannoveru za roboty
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Do Hannoveru za roboty

Letošní hannoverský veletrh se koná ve dnech 23.–27. dubna 2018. Zahrnuje pět veletrhů: Integrated Automation, Motion & Drives, Digital Factory, Energy, Industrial Supply a Research & Technology, které podrobně představí digitalizaci výroby a energetické systémy. Souběžně s veletrhem Hannover Messe proběhne na hannoverském výstavišti také veletrh CeMAT, světový veletrh pro intralogistiku a supply chain management. Partnerskou zemí veletrhu Hannover Messe 2018 je Mexiko.

Jedním z hlavních témat letošního ročníku je robotika. Přihlášeny jsou firmy jako ABB, Epson, Kawasaki, Kuka, Mitsubishi, Schunk, Stäubli, Universal Robots, Franka Emika nebo Yaskawa. Firmy vyrábějící roboty, systémoví integrátoři a společnosti nabízející uchopovací techniku v rámci hlavního tématu Integrated Industry – Connect & Collaborate představí, jaká řešení dnes přispívají k vytvoření smart factory.

Přehlídky robotů a Robotics Award

Výrobci robotů, systémů pro zpracování obrazu a softwaru ukážou v rámci přehlídky Application Park Robotics, Automation & Vision v hale č. 17 inovace a poslední techniku. Společný stánek je pro návštěvníky zavedeným magnetem díky živým prezentacím mobilních robotických řešení a autonomních systémů. Témata robotizace, automatizace a průmyslové zpracování obrazu budou hrát významnou úlohu také na fóru automatizace v hale č. 14.

Hannover Messe udělí už po osmé cenu Robotics Award za aplikační řešení robotů. Soutěže se účastní firmy a instituce, jejichž produkty, projekty nebo technologie znamenají inovativní příspěvek pro řešení s podporou robotů v oblasti průmyslové automatizace, mobilních robotů nebo autonomních systémů. Předání ceny proběhne na veletrhu Hannover Messe během tiskové konference v úterý 24. dubna v 15:30 hodin.
 


Jedním z hlavních témat Hannover Messe 2018 je robotika.

 

Inteligentní roboty s jemným citem

Inteligentní roboty se vyznačují tím, že vnímají své okolí a reagují na něj. Potřebují k tomu senzory, které simultánně zachycují různé fyzikální události. Vědci v Ústavu technologií v Karlsruhe (KIT) vyvinuli multimodální senzory, které detekují jak pohyby, tak doteky, a ideálně doplňují optické systémy. Díky tomu roboty mohou provádět komplexní úkoly, například uchopovat neznámé objekty, a přitom při bezpečné interakci s člověkem flexibilně jednat.

Tak jako člověk využívá různé smysly současně a v mozku spojuje vjemy do celkového obrazu, musí být inteligentní robot schopen prostřednictvím takzvané multimodální senzoriky simultánně zachycovat různé fyzikální události a vyhodnocovat je. Stacionární a mobilní roboty jsou k optickému vnímání okolí často vybaveny 2D nebo 3D kamerami a laserovými skenery. Přesnost těchto optických systémů je mnohdy nepříznivě ovlivněna špatnými světelnými podmínkami nebo objekty, které je zakrývají. Vědci z Ústavu technologií v Karlsruhe proto vyvinuli senzory, které zavedené optické systémy doplňují.

Senzory současně zachycují pohyby i dotyky

Doplňkové senzory na ramenech a chapadlech robotů plní většinou jednu funkci – buď detekují pohyby přiblíženého objektu, nebo dotyky ve formě tlaku. U kapacitních taktilních senzorů přiblížení, které byly vyvinuty v KIT, jsou obě funkce spojeny. Roboty vnímají jak pohyby, tak dotyky, a v případě potřeby i obojí současně.

Jednotlivý senzorový modul se skládá ze tří vrstev: nejspodnější vrstvu tvoří plochá elektroda, následuje izolační mezivrstva z komprimovatelného materiálu (například pěnové hmoty), nejhornější vrstva je složena z několika geometrických, pravidelně uspořádaných krycích elektrod. Podle typu aplikace jsou možné různé počty a různý tvar variant krycích elektrod. Senzorové moduly se mohou používat samostatně nebo propojené s dalšími do senzorových systémů různých velikostí – od malých ploch u chapadel až po velkoplošnou „kůži“ robotů. Řídicí elektronika může být zabudována v prostoru odděleném od senzorových modulů.

Pokud se objekt blíží k robotu, mění se elektrické pole, které senzor obklopuje. Tato informace je vyhodnocována jako informace o přiblížení a senzor tak detekuje pohyby. Naproti tomu doteky, které vedou k mechanické komprimaci mezivrstvy, jsou zachycovány jako změna elektrické kapacity mezi elektrodami.
 


Díky kapacitním taktilním senzorům přiblížení mohou roboty prozkoumávat své okolí včetně neznámých objektů.

 

Pro bezpečnou spolupráci člověka s robotem

S kapacitními taktilními senzory přiblížení je možné výrazně zvyšovat flexibilitu a agilitu automatizované průmyslové výroby. Taktilní senzory mimoto zlepšují bezpečnost interakce člověk–stroj, jelikož detekují a lokalizují přibližující se osoby, a jakmile dojde k překročení nadefinovaných bezpečnostních vzdáleností, generují varovné signály. Rychlost provádění úlohy se sníží, nebo je robot dokonce zastaven. Taktilní senzory přiblížení mohou být významným příspěvkem k bezpečné spolupráci člověka a robota, při které pracují člověk i robot na stejném výrobku současně.

Celé řešení představí KIT na stánku B16 v hale č. 2 v rámci mezinárodní přehlídky Research & Technology věnované výzkumu, vývoji a technologickému transferu.

Deutsche Messe

info@hf-czechrepublic.com

www.deutschemesse.cz

www.hannovermesse.de

Další články

Novinky z veletrhů a výstav

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: