Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Dobrá nebo špatná?
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Dobrá nebo špatná?

Práce s daty je jedním z nejdůležitějších témat pro malé a střední podniky. Důvodem je digitalizace a Průmysl 4.0. Ale musíme začít od píky, musíme vědět, že se můžeme spolehnout na informace v datech uložené a adekvátně posoudit jejich kvalitu. Další díl seriálu z produkce společnosti Controller Institut upozorňuje na problematiku práce s daty v digitální době.

ČÁST 6. JAK SPRÁVNĚ POSOUDIT VÝZNAM DAT?

Mnoho společností v minulosti z různých důvodů zapomnělo dbát na kvalitu a čistotu dat. Neuvědomily si ani nezkoumaly, zda jejich ERP systémy fungují optimálně. S digitalizací procesů a rychlým vzestupem umělé inteligence (AI) se tento fakt stává ještě více rizikovým. Protože je vědecky prokázáno, že špatná kvalita dat ovlivňuje efektivitu a výsledky, a to i v systémech AI, jako jsou samoučicí stroje, je čas stát se aktivními. Nejde jen o vlastní data, je potřeba mít jistotu i o kvalitě informací z dalších zdrojů, od třetích stran.

Jakých je pět rozhodujících výkonnostních parametrů pro data?

Důslednost

Sady dat v různých systémech si nesmějí vzájemně odporovat. V praxi vedou duplicitní ukládání dat do několika datových sil a manuální přenos v nejlepším případě „pouze“ k další práci při zadávání dat. V nejhorším případě dochází k chybám, například při přenosu dat objednávky do softwaru pro zajištění kvality. Pokud duplikáty zůstanou neobjeveny, dojde rychle k chybným interpretacím. Například pokud je jeden dodavatel v systému označen víckrát, pokaždé jiným číslem, a data pak nejsou agregována, neznáme klíčové údaje, jako je třeba objem zakázek pro jednání o slevách.

Konzistentnost

Údaje musejí splňovat požadavky systémů a procesů, například v odpovídajícím standardizovaném formátu. Klasickým případem je formát datum a měna. U časových razítek je neméně důležité zajistit, aby kromě hodin a minut bylo také zaznamenáno příslušné časové pásmo. Nakonec rozdíl mezi osmi hodinami v Šanghaji a osmi hodinami v São Paulu je dvanáct hodin.

Přesnost

Data musejí být přesná. Přesněji, musejí být dostatečně přesná. Konec konců, ne každý obchodní proces vyžaduje vysoce přesná data až na desetinné místo. I zde by se společnosti měly nejprve ptát: jak přesná musejí být měření a další údaje? Požadovaná přesnost by pak měla být zachována na systémové straně příslušnými pravidly a kontrolami údajů.

Správnost

Kromě toho, že jsou data aktuální, toto kritérium poukazuje na další důležitý aspekt: správnost ve smyslu spolehlivosti údajů. Současná diskuze o falešných zprávách to ještě více akcentuje: „špičková“ informace o hospodářských potížích dodavatele nemusí být nutně správná. Zdroje, z nichž společnosti získávají informace důležité pro podnikání, musejí být proto srozumitelné a důvěryhodné.


Olga Cechlová, jednatelka společnosti Controller Institut
„Správně spravovaná data pomáhají digitalizovat procesy.“

Aktuálnost

Moderní technologie dnes umožňují trvalé propojení mobilních zařízení s backendem. Jsou situace, kdy jsou real time data nepostradatelná – potřebujete vyrábět, vykrýt potřebu zákazníků, nebo i jen zaparkovat?

Trvale udržitelné řízení kvality dat pomáhá třemi způsoby: šetří náklady na chyby, zvyšuje důvěru ve vlastní data a umožňuje lépe se rozhodovat. Když už tedy ta dobrá data máme, přichází další úkol. Umět je správně využít a vytěžit. Je potřeba schopnost práce s daty upevňovat v různých částech firmy. Historicky se data těžila zejména ve financích a controllingu, což už není dostatečné. Je potřeba rozhodovat se víceúrovňově, umět si poradit i s daty např. v marketingu, výrobě, prodeji, HR apod. a mít v každém týmu zástupce, který má k datům a analýzám blízko. Tato nová kompetence zaměstnanců bude v budoucnosti nabývat stále více na významu.

Controller Institut

Olga Cechlová

helena.sochrova@controlling.cz

https://www.controlling.cz/

Další články

Průmysl 4.0
Management a řízení

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: