Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Dokonale přilnavý povrch v kontinuálním provozu
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Dokonale přilnavý povrch v kontinuálním provozu

Polský výrobce brzdového obložení Lumag se obrátil na firmu Rösler s požadavkem na vytvoření povrchu, který zajistí optimální přilnavost pro navazující proces lepení. Výsledkem je komplexní řešení pro odmašťování a omílání nosičů brzdového obložení propojené s vysekávacím lisem.

Polský výrobce brzdového obložení Lumag se obrátil na firmu Rösler s požadavkem na vytvoření povrchu, který zajistí optimální přilnavost pro navazující proces lepení. Výsledkem je komplexní řešení pro odmašťování a omílání nosičů brzdového obložení propojené s vysekávacím lisem.

Činnost firmy Lumag, kterou založil Marek Zak v roce 1988, je zaměřena na výrobu obložení pro bubnové a kotoučové brzdy pro užitková vozidla. Pro tato vozidla vyvinul podnik se sídlem v polském městě Budzyń vlastní výrobní technologii, která umožňuje dosáhnout znatelného zvýšení kvality. Firma kromě toho vyvíjí, vyrábí a prodává pod značkou Breck brzdové obložení pro osobní automobily a motocykly.

Odmašťování, odhrotování a zdrsňování povrchu

Po změně technologie výroby nosných desek brzdového obložení z lití na lisování se firma Lumag rozhodla vybudovat ve svém závodě linku na výrobu tohoto produktu. To zahrnovalo také řešení pro odmašťování, odhrotování a zdrsňování lisovaných nosných desek brzdového obložení o délce od 210 do 250 mm a šířce od 90 do 110 mm, se štěrbinou nebo vyvrtaným otvorem pro integraci senzoru indikujícího opotřebení brzdového obložení. Cílem těchto procesů je dosáhnout u choulostivých ocelových dílů povrchu, který zajistí optimální přilnavost při navazujícím lepení. Dalším požadavkem bylo propojení zařízení s vysekávacím lisem a plně automatizované a šetrné provádění navazujících výrobních operací čištění a omílání v kontinuálním provozu. Jedním z důvodů, kvůli kterým si společnost vybrala jako partnera firmu Rösler, byly příznivé reference předního výrobce zařízení v odvětví. Kromě toho byla pouze firma Rösler schopna dodat pro oba procesy řešení „z jedné ruky“ včetně technologických prostředků.


Plně automatizované řešení pro čištění a omílání, propojené s vysekávacím lisem, umožňuje kontinuální provoz. Jedinou manuální operací je výměna transportních nádob po několika hodinách provozu.

Promyšlený výběr médií umožňuje čištění bez sušení

Po lisování přesune dopravník díly do bubnového čisticího zařízení, které je vybaveno šroubovicí pro transport obrobků. V bubnu se nosné desky nejprve dostanou do neděrovaného prostoru, do kterého se plochými tryskami vhání čisticí kapalina. Tím se vytvoří odmašťovací ponorná lázeň. V navazujícím děrovaném úseku bubnu kapalina odteče a z obrobků se pomocí ostřikování odstraní olej. Za čisticí zónou se nachází odkapový prostor, za nímž následuje oplachování a další odkapový prostor. Poté se díly přivedou po dopravníku do omílacího zařízení.

K automatickému doplňování čisticího média se používá proporcionální dávkovač Dosatron. Čisticí médium a kompaund používaný při následujícím omílání mají skoro identické chemické složení – včetně dočasné konzervace vodným roztokem –, a proto není smíšení těchto médií kritické. Díky tomuto důmyslnému výběru médií je po čištění možné upustit od jinak obvyklého sušení. To přináší značnou úsporu nákladů jak z hlediska investic do zařízení, tak i v běžném provozu. K ošetření lázně je čisticí zařízení vybaveno filtrační jednotkou a odlučovačem oleje.


Vzájemně sladěné procesy odmašťování a omílání umožňují vytvořit u nosných desek brzdového obložení povrch, který je optimálně připraven pro navazující proces lepení.

Šetrný proces omílání

Odhrotování a zdrsňování povrchů zajišťuje lineární průběžné zařízení R 550/6600 DA, jehož zakládání bylo speciálně upraveno pro tuto aplikaci. Díly vstupují do pracovní nádoby na čelní straně s redukovanou výškou pádu. Šetrný způsob předávání dílů byl realizován také u separační stanice a sušičky, kde se jako sušicí prostředek používá Supervelat. Definované množství dílů se pak zváží a předá do transportní nádoby. Ke kontinuální úpravě procesní vody se u omílacího zařízení používá automatická odstředivka Z 1000 s automatickým vynášením kalů.
 
Rösler Oberflächentechnik

Gabi Lodes

g.lodes@rosler.com

Další články

Automobilový průmysl
Automatizace, regulace
Technologie pro povrchové úpravy

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: