Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Dragon 5 - Revoluční změny v podání TU Brno Racing
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Dragon 5 - Revoluční změny v podání TU Brno Racing

V tabletovém vydání MM Průmyslového spektra jste si mohli přečíst o tom, jak se dělají studentské formule v Praze. V tomto článku se přesuneme do Brna a podrobněji vás seznámíme s týmem TU Brno Racing.

Je složen převážně ze studentů Fakulty strojního inženýrství, vznikl v roce 2010 a letos v červnu odhalil zbrusu nový, pátý model své formule, příznačně pro Brno nazvaný Dragon.

Formula Student

Pro připomenutí vysvětleme, o čem Formula Student vlastně je. Jak již název napovídá, jedná se o mezinárodní konstrukční soutěž, ve které mají studentské týmy za úkol navrhnout a postavit funkční prototyp závodního vozu formulového typu a následně na závodech změřit své síly s týmy z celého světa. Za více než třicet let existence můžeme nyní mluvit o celosvětové soutěži, které se účastní přes pět set univerzitních týmů.


Cost report - aneb statická prezentace
Soutěž začíná technickou přejímkou, kde se kontroluje soulad s pravidly a prověřuje se bezpečnost vozu, což je podmínka pro účast v dynamických disciplínách. Těm předcházejí statické disciplíny. Formula Student totiž ani zdaleka není jen o jízdných kvalitách vozu. Porovnává se konstrukce a návrh vozidla, náklady na stavbu vozu (pomocí normalizovaných cen za výrobní procesy a nakupované díly) a také bussines prezentace, kde se hodnotí obchodní plán pro rozvoj firmy zabývající se výrobou a prodejem prezentovaného prototypu.


Dragon 4 na trati nejúspěšnějšího závodu v Maďarsku

Divácky atraktivnější jsou dynamické disciplíny. Studentské formule se porovnávají ve čtyřech kategoriích – první je akcelerace na 75 metrů, pak se na kruhovém testu ukážou kvality podvozku, dále následuje krátký závod na trati vymezené kužely a vrcholem je vytrvalostní závod na 22 km. Vytrvalostní závod má velký vliv na konečné umístění týmu, protože představuje více než třetinu bodů, které lze ze všech disciplín získat, a hodnotí se při něm také spotřeba prototypu.

TU Brno Racing

Tým byl založen 10. října 2010. V první sezoně vložila do nového týmu důvěru firma Bosch, která je dodnes jeho generálním partnerem a bez níž by se projekt patrně nerozjel. V létě roku 2011 se tak tým vydal vstříc prvnímu závodu na slavný Silverstone ve Velké Británii.


Trať je kvůli bezpečnosti vytyčená kužely

O rok později se zúročily získané zkušenosti při návrhu Dragona 2, který se již zúčastnil tří závodů – opět FS UK a premiérově závodů v Maďarsku a v Itálii, kde se poprvé povedlo dokončit všechny disciplíny a také poprvé uspět v dílčích disciplínách.


Poslední kontrola před startem

Ve třetí sezoně se konaly další premiéry. Tou nejvýznamnější byla účast na nejprestižnějším závodu Formula Student v Německu na okruhu Hockenheimring. V té době také začal psát svou historii závod v České republice, kde tým TU Brno Racing nemohl chybět. Závěr roku pak obstaral opět maďarský závod. Nejlépe se v této sezoně zadařilo na domácí půdě v Hradci Králové, kde si tým poprvé připsal zisk více jak šesti set bodů.


Pracoviště pilota v brněnském monopostu

V loňské sezoně bylo možné spatřit TU Brno Racing na stejné trojici podniků jako v roce 2013. Již začátek úvodního závodu v Německu ukázal, že se tvrdá příprava vyplatila. Dílčí výsledky v úvodu závodu dokazovaly, že se tým ve své čtvrté sezoně zařadil do širší špičky tohoto prestižního kolotoče. Sedmá pozice na Skidpadu (kruhový test) a příčky těsně za TOP 10 ve dvou statických disciplínách byly pevnými důkazy posunu týmu kupředu. Bohužel skvěle rozjetý závod zhatila závada na elektronice, která znamenala konec ataku nejvyšších met.

Jen pár dní dělilo německý závod od toho českého a bylo třeba závadu odhalit a odstranit. To se podařilo, a tak mohl tým před domácím publikem zaútočit na přední příčky.


Akcelerace na cílové rovince na okruhu Hockenheimring

Odměnou za úsilí v loňském roce byl závod v Maďarsku. Zde získal tým z jednoho závodu rekordních 698,9 bodu (z 1 000 možných), což znamenalo krásné 7. místo celkově a posun mezi nejlepší stovku univerzit.


Dragon 5

Pro letošní sezonu vzniká pátá generace Dragona. Tým se sice drží osvědčené koncepce z trubkového rámu, jednoválcového motoru a třináctipalcových kol, ale tím výčet podobností spíše končí.

Základem vozu je trubkový rám, u něhož došlo ke zjednodušení zadní zástavby, díky čemuž se podařilo ušetřit další kila na váze. Další změna v konstrukci rámu je zapříčiněna úpravami na hnacím ústrojí. Letos poprvé bude tým využívat motor Husqvarna FE 501 dopovaný turbodmychadlem vlastního návrhu. S touto změnou koncepce souvisejí i změny přímo uvnitř motoru, jako změna kompresního poměru či vlastní návrhy pístu, ojnice a převodovky pro přenos většího momentu a lepší průběh hnací síly. Pro přenos výkonu je důležitá také upravená spojka. S umístěním turbodmychadla souvisí i úprava sání a výfuku. Na sání tak navíc přibyl třeba mezichladič stlačeného vzduchu a na výfuku uklidňovací komora. Kvůli většímu průtoku chladicí kapaliny byla upravena vodní pumpa, která musí chladit i turbo. O mazání se postará nová olejová pumpa. Kvůli přeplňování dochází také k přechodu na jiné palivo Ethanol E85, které se vyznačuje vyšší rezistencí k samozápalům.

Z hlediska podvozku je základní změnou přechod na novou značku pneumatik – Continental – a ty budou obuty opět na magneziových discích. Dále došlo ke zkrácení rozvoru formule a redesignu kinematiky podvozku. O zpomalování formule se stará brzdový systém s kotouči podle vlastního návrhu o rozměrech 210 milimetrů na přední nápravě a 200 milimetrů na zadní. Do kotoučů se „zakusují“ vpředu 4pístkové a vzadu 2pístkové brzdiče.


Šťastný tým po posledním závodu loňské sezony

Od loňského roku k Dragonovi neodmyslitelně patří aerodynamický paket, který kvůli změnám pravidel také doznal výrazných změn. Snahou omezení pravidly je snížení přítlaku, ale cílem mladých konstruktérů je samozřejmě pravý opak. Zadní křídlo se tak sice kvůli pravidlům zúžilo, ale toto se snaží studenti kompenzovat zvýšením počtu elementů na tři. Přední křídlo se oproti loňskému roku výrazně liší, již na první pohled je složitější. K většímu přítlaku by měl přispět i jiný tvar podlahy. Letos byl kladen důraz také na práci s prouděním vzduchu k chladičům a okolo karoserie. Stejně jako loni jsou všechny zmiňované díly laminovány z karbonových tkanin. Nově bude umístěn také palubní displej přímo na volant.


Render letošního vozu Dragona 5

Důležité pro vývoj hnacího ústrojí byly hodiny strávené na motorové zkušebně, kde za pomoci více jak 55 senzorů sledujících nejrůznější parametry fungování motoru byla odladěna jeho palivová a předstihová mapa. Mohlo by se zdát, že práce týmu skončila a nyní se čeká na start sezony, ale opak je pravdou. Nastalo nejnáročnější období pro tým, ale také pro Dragona 5 – důkladné testování. Všechny úpravy a vylepšení byly prováděny s jediným cílem – zařadit TU Brno Racing na špičku výsledkových listin a navázat tak na úspěšný loňský rok.

Úvod letošní sezóny pro brněnský tým obstará na přelomu července a srpna FS Germany, kde TU Brno Racing letos již zazářil v předkole registrací. Následovat bude nejbližší závod – FS Hungary v maďarském Györu. Dva týdny po něm se koná FS Czech Republic, která se letos stěhuje z Hradce do Mostu na tamní autodrom. O závěr sezony se postará FS Italy, kam se tým vrátí po dvouleté pauze.

Filip Červenka

cervenka@tubrnoracing.cz

Něco navíc…

Den s TU Brno Racing můžete prožít na níže uvedeném videu

 

 

Další články

Vzdělávání a školství
Automobilový průmysl
Montáže/ kompletace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: