Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Důležitá je doba chodu vřetena v řezu
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Důležitá je doba chodu vřetena v řezu

Společnost HZT Honermeier Zerspanungstechnik vyrábí tvářecí nástroje, komponenty, měřidla a prototypy pro strojaře, proto žádné dvě zakázky nejsou stejné. Kvůli flexibilnímu a současně efektivnímu obrábění investovala společnost do pětiosého obráběcího centra s připojenou automatizací od firmy Hermle.

Něco navíc...
Snímky, které se nevešly do tohoto článku, si můžete prohlédnout v galerii.

Ve městě Bünde v Severním Porýní-Vestfálsku vyrábí Firma HZT Honermeier Zerspanungstechnik prototypy, jednotlivé díly a série pro polygrafický a potravinářský průmysl, pro strojírenský i automobilový průmysl. V roce 2001 zahájil Lars Honermeier vlastní podnikání a od té doby vsází na flexibilní výrobu, stejně jako na osobní vztahy se svými obchodními partnery.


Výrobní centrum Hermle u firmy HZT Honermeier tvoří pětiosé obráběcí centrum C 400 U a automatizační řešení HS flex.


Dva zásobníkové moduly systému HS flex nabízejí místo pro patnáct palet.

V úspěšném rodinném podniku nyní pracuje dvanáct odborníků. Vytvářejí CNC programy a vyvíjejí hospodárné strategie třískového obrábění a upínání. Obrobky obrábějí také na frézovacích centrech od firmy Maschinenfabrik Berthold Hermle. „Náš první stroj Hermle byl z finančních důvodů již použitý tříosý stroj,“ vzpomíná Honermeier. Zhruba před pěti lety následovala koupě kompaktního obráběcího centra konstrukční řady C 12 U. „Mnoho maličkostí usnadňuje každodenní práci,“ vysvětluje jednatel firmy a jako příklad uvádí správu nástrojů. „Místo nutnosti ručního vyhledávání stroj Hermle po simulaci ukáže, zda jsou k dispozici potřebné nástroje.“


Stroj C 400 U vyrábí obrobky v závislosti na geometrii od 15 minut až do tří hodin.


Pro větší obrobky mají zásobníkové moduly připraveno šest palet s rozměry 500 x 400 milimetrů.

 

Díky automatizaci odpadá další směna

V zájmu zpracování většího objemu zakázek v obvyklé kvalitě a rychlosti se Lars Honermeier v roce 2018 rozhodl místo zavedení druhé směny investovat do automatizace. Jeho obavy, že kvůli manipulačnímu systému HS flex bude omezena přístupnost, byly rozptýleny při návštěvě a podrobné konzultaci ve výrobním závodě firmy Hermle v Gosheimu. Nakonec objednal obráběcí centrum konstrukční řady C 400 U – včetně manipulačního systému. Jeho výhodou je, že obsluha stroje může z bočního osazovacího místa přes den provádět výměny dílů nebo palet současně s obráběním v hlavním čase a později nechat stroj pracovat bezobslužně až do večera. „Důležitá je doba chodu vřetena v řezu, a ta se díky automatizaci zvyšuje,“ ozřejmuje Honermeier. Díky softwarovému řešení HIMS (Hermle Information Software Monitoring) má přitom stále o všem přehled. Centrální monitorovací nástroj poskytuje jak informace o aktuálním stavu stroje, tak informace o historii jeho provozu. V případě chybového hlášení systém odešle e-mail na předem definovanou adresu.

Pomocí řídicího systému HACS (Hermle Automation Control System) obsluha stroje plánuje zakázky a nastavuje jejich priority, vypočítává dobu chodu a použití nástrojů a může dynamicky měnit plán výroby. „Vyčleníme tak méně důležité úkoly, které si pak stroj převezme ke zpracování, když se naskytne vhodné časové okno,“ vysvětluje Honermeier. Systém napomáhá předcházet prostojům a optimalizovat vytížení stroje.


Pro firmu Honermeier to není první stroj Hermle, ale první stroj s automatizačním řešením.

„Má očekávání byla více než naplněna,“ shrnuje zakladatel firmy. Všechno – od poradenství přes uvedení do provozu až po servis – podle něj proběhlo optimálně. Úplně se také zbavil své počáteční nedůvěry ohledně čelního připojení automatizačního řešení. „Dnes už bych to neudělal jinak. Pokud budeme znovu investovat, tak v této konstelaci.“


Hermle

Barbara Hermann

barbara.hermann@hermle.de

www.hermle.de/cs/home_cz

Další články

Automatizace, regulace
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: