Témata
Reklama

Dvě novinky pro dokonalejší tryskání povrchů

02. 09. 2002

V letošním roce představila společnost USF Surface Preparation Group dvě významné novinky - robotizované tryskací pracoviště a nově vyvinutou generaci turbín pod označením ?-[eta].

Robotizované tryskací pracoviště

Pro tryskání je charakteristické enormní zatížení exponovaného materiálu agresivním abrazivem. Pro potenciálního uživatele této technologie existovaly dosud jen dvě alternativy - buď se rozhodl pro turbínové tryskací zařízení s vysokou intenzitou tryskání, nebo pro tlakovzdušné tryskání s precizně vedenými tryskami, např. pomocí manipulátoru. U běžných turbínových tryskačů totiž nelze volit dobu a intenzitu expozice jednotlivých partií tryskaného povrchu ani směr dopadu abraziva.
Tyto možnosti nyní firma Schlick roto-jet nabízí, a to nasazením robota s přípravkem pro upnutí tryskaného dílu. Předpokladem úspěchu tohoto řešení je dostatečný stupeň volnosti pohybu použitého šestiosého robota, doplněného prachotěsnou přípojnou manžetou. Tato manžeta umožňuje vkládání jednotlivých dílů robotem do pracovního prostoru tryskače, a zde pak jejich programově řízený pohyb v proudu abraziva vycházejícího z turbín. Vzhledem k tomu, že převážná část ramene robota zůstává oddělena manžetou mimo tryskací komoru, je mechanika robota chráněna proti nečistotám a zbytkům abraziva.
Robotizovaná pracoviště již byla vícekrát velmi úspěšně použita v automobilovém průmyslu, kde se kromě výše uvedených předností výhodně uplatňuje možnost jejich integrace do výrobních linek, a to bez přídavných transportních systémů.
Reklama
Reklama
Reklama

Nová generace turbín

Firma Schlick roto-jet dále také uvedla novou generaci tryskacích turbín ?-[eta], která byla vyvinuta s cílem dosáhnout maximální efektivity metání abraziva. U běžných systémů metacích kol dochází v důsledku převážně chaotického pohybu abraziva při jeho předurychlování ve středu turbíny k velkým ztrátám energie. Turbíny ?-[eta] spojují přednosti osvědčeného dvoukotoučového provedení se zcela novým systémem předurychlení abraziva, kdy se v důsledku usměrněného proudění abraziva turbínou dociluje významně vyšší homogenity rozdělení abraziva po délce i šířce tryskacího obrazce. Toto rozdělení přináší významně vyšší využití energie jak pro předurychlení abraziva na straně jedné, tak i pro jeho tryskací účinek na povrch tryskaného dílu na straně druhé. Konečným cílem vývoje bylo zvýšení hospodárnosti. Rozsáhlá měření potvrdila snížení provozních nákladů, resp. zvýšení tryskacího výkonu v řádu desítek procent.

Omílání, tryskání a tak dále

USF Surface Preparation Group sdružuje více než 20 značkových výrobců zařízení pro technologie povrchových úprav. Obsáhlý výrobní program obsahuje standardní a speciální zařízení pro tlakovzdušné a turbínové tryskání, zařízení a materiály pro omílání, vybavení lakoven, přenosné tryskače, frézky a brusky i zařízení pro tryskání suchým ledem.
Nedílnou součástí výrobního programu USF jsou i filtrační a ventilační zařízení, zařízení na čištění spotřebovaných technologických kapalin, dále pak zajišťování servisu, technologického poradenství a dodávek náhradních dílů v rámci jednotlivých distribučních center. Distribučním centrem USF pro Českou republiku je zastoupení USF Surface Preparation Praha, s. r. o.
Umístění na MSV 2002: pavilon E, přízemí,stánek 18
Reklama
Vydání #9
Kód článku: 20935
Datum: 02. 09. 2002
Rubrika: Trendy / MSV 2002
Autor:
Firmy
Související články
900 000 nástrojových datových záznamů navíc

Nové rozhraní výrazně rozšiřuje datovou nabídku pro uživatele systému TDM. Ti mají nově k dispozici nástrojová data od více než 40 výrobců, tedy téměř pro každou obráběcí operaci.

Budoucnost české výroby

Česká výroba prochází složitým obdobím. Naši výrobci musí každý den řešit složité úkoly a problémy, za které si z části ani nemohou. Doba už je taková, je potřeba se jí ale postavit čelem.

Kolaborativní roboty - potenciál automatizace v automobilovém průmyslu

Kolaborativní roboty, neboli koboty, vytvářejí další příležitosti pro automatizaci automobilového průmyslu. Jsou charakteristické svou schopností pracovat ve specifické výrobní oblasti, po boku pracovníků. Dále pak rychlou implementací a snadným přesunem na nové úkoly. V neposlední řadě i intuitivním programováním a obsluhou. Mohou pomoci v procesech jako je vstřikování, při obsluze strojů nebo při balení a paletizaci ve velkých i malých podnicích.

Související články
Edge computing pomáhá definovat podnikovou přeměnu

Edge computing už není jen vzdálený koncept. Jak podniky implementují flexibilní řešení pro hybridní cloud a jak se pokrok v open source systémech, jako je Kubernetes, a technologiích pro 5G stává realitou, tak se rozvíjí i edge computing. Kombinací těchto technologických sil vzniká rámec pro podnikové řešení edge computingu, které vezme moc z rukou několika a předá ji do rukou mnoha .

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Aditiva s nanočásticemi a vlastnosti procesních kapalin

Myšlenka, že lze v různých výrobních procesech použít kovoobráběcí kapaliny - Metalworking Fluids (MWF), aby se zajistila kvalita obrobku, snížilo opotřebení nástroje a zvýšila produktivita procesu, je velmi stará. Už Leonardo da Vinci vytvořil několik testovacích sestav umožňujících analýzu tření za různých podmínek.

Digitalizujete výrobu? Nezapomeňte na pevné základy

ERP je tradičním podnikovým nástrojem, jehož cílem je podpořit a optimalizovat firemní procesy v rámci jednoho integrovaného řešení. Poskytuje jednotnou datovou základnu, jednotný pohled na dění ve společnosti a svým způsobem je nositelem jednotné verze podnikové pravdy, která je podkladem pro rozhodování managementu.

Cesta k budoucímu růstu vede přes investice

Rok 2020 by se dal přejmenovat na Rok černých labutí. Ekonomové k těmto původem australským ptákům přirovnávají události, které nikdo nečeká a které hluboce zasáhnou samotné základy hospodářství. Tak jako to dokázala pandemie nového typu koronaviru. Ze dne na den donutila vlády, aby vypnuly na několik měsíců nejen českou, ale také další klíčové ekonomiky pro české exportéry.

Strojírenské podniky v době pandemie

Pandemie koronaviru uzavřela hranice naší republiky a zahraniční pracovníci se nedostanou do zaměstnání. Řada domácích zaměstnanců musela nastoupit do karantény. Mnoho českých strojírenských podniků se tak dostalo do nemalých problémů. Firma Grumant hledala recept, jak se takovým problémům vyhnout nebo alespoň minimalizovat jejich následky.

Modulární příprava vzduchu pro průmyslové aplikace

Stlačený vzduch je bezpečný a spolehlivý zdroj energie za předpokladu, že se správně používá a upravuje. Často je mylně pokládán za levný nebo dokonce "bezplatný" zdroj energie, avšak v místě použití má přibližně stejnou cenu jako zemní plyn. Proto je velmi důležité instalovat správné vybavení pro úpravu a regulaci přívodu vzduchu.

Čištění upínacích kuželů nástrojů

Při obrábění je zpravidla věnována značná pozornost kvalitě řezných nástrojů a také způsobu jejich upnutí. Již menší pozornost ale bývá věnována rozhraní upínací kužel - vřeteno stroje. Přitom právě upnutí nástrojové sestavy ve vřetenu obráběcího stroje výrazným způsobem ovlivňuje jak celý proces obrábění, tak i trvanlivost ostří, bezpečnost a v neposlední řadě také životnost upínačů i drahých vřeten strojů.

Doplňkový katalog nástrojů

Specialista na třískové obrábění, společnost Ceratizit, vydává svůj nový doplňkový katalog Up2date, v němž opět představuje inovované nástroje, produktové doplňky i zcela nová nástrojová řešení - mezi nimi i čtyřbřitý vrták WTX HFDS.

Pohodlné upínání magnetem

Pokud jde o úsporu času při seřízení a upnutí obrobků bez deformace, je elektricky aktivovaná technologie permanentních magnetů považována za špičkový systém. S trochou konstrukční zručnosti mohou být během sekundy a bez deformace upnuty a z pěti stran obrobeny především velkoformátové díly. Ani v oblasti standardních modulů nezůstává vývoj bez odezvy. Moderní magnetické upínací desky umožňují optické nebo automatizované monitorování upínacího procesu.

Na cestě stát se globálním jazykem produkce

V loňském roce na veletrhu EMO se uskutečnila první "live" prezentace univerzálního rozhraní obráběcích strojů umati (universal machine tool interface), do které se na výstavě zapojilo na sedmdesát firem z deseti zemí se 110 stroji a 28 softwary. Tato inciativa vytvořit standardizované rozhraní, které uživatelům umožní snadnou a bezpečnou integraci nových strojů, softwarů a dalších zařízení do vlastních IT ekosystémů na principu plug and play, vznikla v roce 2017 pod záštitou VDW (Německá asociace výrobců obráběcích strojů). VDW nyní spojuje své síly s VDMA (Svaz německých strojírenských podniků), aby společně podporovaly šíření a používání standardů OPC UA v celém strojírenském sektoru pod značkou umati.

Platforma pro edgecomputing a průmyslový internet věcí

Systém FIELD (FANUC Intelligent Edge Link and Drive) je platforma určená pro propojení provozních zařízení, která umožňuje rychlý a spolehlivý přístup k výrobním datům s cílem využít je k naplnění koncepce chytré, propojené výroby. Dovoluje realizovat edge computing, tedy shromažďovat a zpracovávat data přímo v provozu, nikoliv až v cloudu, a umožňuje tak činit rozhodnutí, která se týkají jednotlivých strojů a zařízení, mnohem rychleji než u cloudových aplikací. Přitom zůstává zachována možnost, nikoliv povinnost, předem zpracovaná data přenášet k centralizovanému zpracování v informačním systému podniku nebo v cloudu. Účelem je nejen monitorovat, ale i aktivně zasahovat do výrobního procesu ve smyslu regulační smyčky se zpětnou vazbou.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit