Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Edge computing pomáhá definovat podnikovou přeměnu
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Edge computing pomáhá definovat podnikovou přeměnu

Edge computing už není jen vzdálený koncept. Jak podniky implementují flexibilní řešení pro hybridní cloud a jak se pokrok v open source systémech, jako je Kubernetes, a technologiích pro 5G stává realitou, tak se rozvíjí i edge computing. Kombinací těchto technologických sil vzniká rámec pro podnikové řešení edge computingu, které vezme moc z rukou několika a předá ji do rukou mnoha .


Edge computing je model, který posouvá samotný výpočet co nejblíže ke koncovému uživateli.

Edge computing znamená překročení hranic konceptu spouštění vlastních aplikací na cizích serverech. Ve skutečnosti může znamenat nutnost spouštět aplikace, jako jsou kontejnery ve veřejném cloudu i v privátním podnikovém cloudu, a někdy též na zařízeních, která ani nejsou v datacentru.

Rozdělením podnikových případů užití pro edge computing na dvě široké kategorie získáváme možnost dalšího dělení na specifické vzory na základě cílů. První širší kategorie zahrnuje případy, kde se daná organizace zaměřuje na poskytnutí cloudového přístupu napříč technologickým prostředím celé organizace. Druhá kategorie pak zahrnuje případy užití, kde je kritická doba odezvy.

Proč využívat edge computing? Protože firma tak může rozšiřovat svůj byznys buď skrze novou, vylepšenou zákaznickou zkušenost a služby, nebo chce vstoupit na nové trhy. Pokud se podíváme na využití edge computingu pro umělou inteligenci a strojové učení, mohou organizace získávat data v reálném čase, analyzovat je a rychle tento nový vhled proměňovat v kroky směřující k inovaci existujících aplikací nebo reagovat na potenciální problémy na výrobní lince, což může vést ke snížení nákladů.

Mimo přínosy, jako je kratší doba odezvy, je také možné využít edge computing pro zajištění dodržování zákonů, které určují, že data nesmí opustit region, ve kterém vznikla. To je pro některé druhy průmyslu nesmírně důležité.

Blíže k uživateli

Edge computing ve skutečnosti není koncový stav, do kterého se snažíme dostat. Je to model, který posouvá samotný výpočet co nejblíže ke koncovému uživateli. Uvážíme-li například zásady pro uchování dat nastavené Evropskou unií, edge computing umožní nasadit do podnikového hybridního cloudu kontejnerovou platformu Kubernetes nebo Red Hat OpenShift tak, aby celé skupiny kontejnerů mohly běžet naprosto odděleně a pouze tam, kde to zákony dovolují.

Edge computing se tak stává řešením pro některé aktuální výpočetní problémy, se kterými se podniky zejména s příchodem globálního podnikání setkávají. Není tak něčím, co by si objednal CIO jen proto, že jde o populární slovní obrat.

Například o 5G se často mluví ve spojení s edge computingem. Proč? Protože propojení technologií 5G a edge computingu je to, co umožňuje masivní růst mobilních sítí a jejich transformaci na datové kanály nové generace, které jsou dostatečně propustné na to, aby zvládly provoz systémů a aplikací kritických pro podnikání.

Autonomní řízení

Pojďme si vzít jako příklad autonomní řízení. V případě AI/ML algoritmů kompletně uzavřených ve vozidle se budou stavy selhání pravděpodobně vyskytovat především z důvodu, že jednotlivé systémy mají zásadně omezený pohled na svět, a kvůli případným softwarovým chybám v kódu. V případě využití edge computingu mohou být AI/ML algoritmy ovlivněny zvenčí – systémy běžícími v cloudu. Ty budou stále dostatečně blízko, aby mohla komunikace probíhat téměř v reálném čase, ale dost daleko na to, aby pro řešení problémů nabídly výpočetní zdroje schopné uspokojit průmyslové nároky. To také nabízí možnost integrace dalších datových zdrojů do procesu: data z dalších aut, informace o počasí, dopravní podmínky, případně cokoliv dalšího, co může při využití v AI algoritmu zvýšit bezpečnost a spolehlivost.

Vozidlo samotné může být součástí tohoto bezdrátově propojeného systému. Může nahrávat data do cloudu a automaticky stahovat aktualizace, což zajistí, že celé flotily vozů mohou být udržovány na stejné verzi softwaru.

Open source a automatizace

Možnosti, které edge computing přináší, mají potenciál transformovat celá průmyslová odvětví. Podniky ale rychle zjišťují, že neexistuje jediný dodavatel, který by byl schopen poskytnout kompletní řešení pro edge computing. K úspěchu potřebujete i tzv. ekosystém partnerů, tedy spolupráci s řadou partnerů: dodavatele hardwaru, řešení pro platformu, softwarově definované sítě (SDN), koncovou aplikaci, middleware, integrátora služeb atd. Řetězení a propojování těchto rozličných částí je jednodušší, pokud využijeme open source, jelikož se vyhneme tomu, že se každá jedna implementace edge computing řešení stane unikátním uzavřeným softwarovým projektem. Open source je nutným předpokladem pro to, aby vybudování komplexního řešení pro edge computing bylo proveditelné, udržitelné a přívětivé pro spolupráci jednotlivých technologických partnerů.

Je tomu tak proto, že edge computing z dlouhodobého hlediska znamená výrazné navýšení počtu serverů spravovaných IT týmy. S tím, jak toto číslo poroste a tyto systémy se stanou významně distribuovanými, automatizace správy těchto serverů a služeb, které poskytují, se stane klíčovou. Model softwarových operátorů poskytujících služby v rámci Kubernetes clusteru je dokonale předurčen pro tento úkol.

Premisa operátorů je pro edge computing extrémně důležitá, protože nejspíše nedisponujete personálem, který by mohl ručně spravovat koncové servery v odlehlých lokalitách. Operátory s možností automatických aktualizací nabízí ohromný přínos pro správu infrastruktury. Věřím, že v dohledné době uvidíme stále více vylepšení v oblasti správy infrastruktury bez nutnosti lidského zásahu.




Jaromír Coufal

Další články

Inovace
Informační technologie/E-business

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: