Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Efektivní monitoring strojů a ložisek
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Efektivní monitoring strojů a ložisek

SKF přichází na trh s novou možností jak monitorovat a vyhodnocovat stav strojů a ložisek. Tento kompaktní systém se skládá z bezdrátových senzorů IMx-1 a brány, která komunikuje se softwarem SKF.

Systém IMx -1plnohodnotně nahrazuje a vylepšuje manuální sběr vibrodiagnostických dat o stavu strojů a zařízení a je zvláště vhodný pro aplikace, ke kterým je obtížný přístup. Jedná se o plně samostatný systém – po prvotním nastavení a instalaci snímače na měřicí místo už není potřeba dalších zásahů. Díky možnosti nastavení četnosti měření můžeme pracovat a vyhodnocovat mnohem větší množství dat, což zjednodušuje diagnostickou práci a pomáhá včas odhalit například vznikající poškození, které by mohlo vést k havarijnímu stavu.

Jednoduchý sběr dat

Sběr dat prostřednictvím systému IMx-1 se stává mnohem jednodušším, bezpečnějším a dostupnějším. S tím také souvisí úspora finanční – zaměstnanci, kteří jsou pověřeni manuálním sběrem dat, mohou vykonávat činnost, která má vyšší přidanou hodnotu. V případě, že službu sběru dat zajišťuje externí firma, pak tato služba již není potřeba.
Díky dostupnosti vibrodiagnostických dat a signálů lze následně diagnostikovat poruchy typu mechanického uvolnění, nesouososti, nevývahy nebo brzké odhalení poškození ložisek či ozubených kol aj.


Brána Enlight Collect Gateway a bezdrátový senzor IMx-1. (Zdroj: SKF)

Popis systému SKF Enlight IMx-1

oučástí systému SKF Enlight IMx-1 jsou malé, kompaktní senzory s vlastním napájením, které sbírají data o vibracích a teplotě. Dále do balíčku patří brána Enlight Collect Gateway, což je vlastně síťový manažer, který kontroluje síť senzorů a prostřednictvím Ethernetu, Wi-Fi nebo GSM modemu komunikuje s SKF softwarem @ptitude Observer. V současnosti je jedna brána Enlight Collect Gateway schopna podporovat až padesát senzorů Enlight Collect IMx-1.
Nedílnou součástí systému SKF Enlight IMx-1 je aplikace Enlight Collect Manager, určená pro nastavení celého systému a zároveň k propojení senzorů s konkrétním počítačem nebo databází na cloudu. Tato aplikace je vhodná pro operační systém Android a je dostupná zdarma.

Jak funguje otok dat

 Senzory posílají data přes bezdrátovou síť s nízkou spotřebou energie a společně tvoří tzv. mesh síť. Není potřeba, aby každý jednotlivý snímač měl přímé spojení s bránou. Snímače mohou fungovat jako uzly, které přijmou data z jiného snímače a následně je zašlou dál, dokud data neprojdou sítí snímačů až k bráně. Brána je připojena do firemní sítě datovým kabelem nebo pomocí Wi-Fi. Pokud takovéto připojení není možné, je možné bránu dovybavit GSM modemem a data odesílat pomocí GSM. 
 
Schéma systému SKF Enlight IMx-1. (Zdroj: SKF)

Analýza dat následně probíhá v softwaru SKF @ptitude Observer (verze 12.0 a vyšší), který je možné nainstalovat lokálně u zákazníka nebo lze využít on-line licenci spolu s cloudovým uložištěm SKF. V případě využití on-line licence lze celý balíček doplnit o službu vzdáleného monitoringu, diagnostiky a reportingu SKF. Tuto službu primárně zajišťuje Centrum vzdálené diagnostiky SKF v Ostravě. V jejím rámci se „v rukou“ specializovaných diagnostiků data změní v konkrétní informace o sledovaných strojích a zařízeních a v konkrétní doporučení, jak jejich stav zlepšit.

Michaela Fikejzová

SKF CZ

Další články

Průmysl 4.0
Renovace a údržba

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: