Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Ekonomická řešení čištění - základní faktor úspěchu
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Ekonomická řešení čištění - základní faktor úspěchu

Kvalitní čištění dílů je v průmyslu stále důležitější. Většina firem klade hlavní důraz na výrobu. Samozřejmě nelze přehlížet vazby mezi výrobním procesem a čištěním. Výrobce čisticích zařízení Pero AG proto svým zákazníkům nabízí vedle moderních technologií i komplexní poradenství pro ekonomiku a efektivitu čisticích procesů. Přesvědčit se o tom, a získat informace o aktuálních inovacích, mohli návštěvníci zákaznických dnů Pero 2018.

Čistota pro každý požadavek na míru

Při strojírenské výrobě dochází nevyhnutelně k různému znečištění dílů. Oproti tomu se neustále zvyšují požadavky odběratelů na čistotu. Ty je obvykle možné splnit pomocí různých postupů a zařízení, „Vždy existuje řešení, které je ekonomicky optimální pro konkrétní aplikaci,“ zdůrazňuje prodejní inženýr Pero Steffen Achatz.
Volba nejlepšího řešení byla jedním z hlavních témat zákaznických dnů. Společnost Pero AG na nich ve svém předváděcím centru v Königsbrunnu letos přivítala 145 zástupců výrobních firem.


Předváděcí centrum Pero

„Investujte do čištění dílů přesně tolik, kolik je nutné,“ apeloval Steffen Achatz na návštěvníky a varoval: „Pokud cíl minete, může vás to stát zakázku, protože máte příliš velké náklady na čištění a vyrábíte příliš draho.“ Kdo bude vítězem a kdo poraženým, je rozhodnuto již dávno předtím, než firma čisticí zařízení uvede do provozu. „Rozhodující,“ zdůraznil Steffen Achatz, „je velmi pečlivé a komplexní projektové plánování, které současně slouží jako základ pro přípravu nabídky.“ Jako vodítko pro zákazníky vytvořila firma Pero zásady, které shrnují nejdůležitější body v pěti tematických oblastech a obsahují také dotazník pro zákazníky.

Výroba a čištění musí být optimálně sladěny

Spolu s uživatelem firma Pero zkoumá všechny relevantní aspekty. Uživatel vnímá čištění dílů často jako sekundární proces, který lze jednoduše propojit s výrobou. Ve skutečnosti však mezi výrobou a čištěním existuje mnoho vazeb. V některých případech mohou poměrně jednoduché změny, jako je například změna chladicí kapaliny, následný proces čištění výrazně zefektivnit. Samozřejmě je nutné vyjasnit zásadní body, jako je počet čištěných dílů, typ znečištění a požadovaný výsledek čištění. Achatz zdůrazňuje: „Dále je třeba se ptát: Jsou požadavky na čištění opravdu smysluplné, nebo jsou jen zkopírovány odjinud?“

Důležitý je i podrobný přehled o procesech před a po čištění dílů, který odborníci z Pero často získají při návštěvě na místě. Musí být například zajištěno, aby se díly po čištění na jejich další cestě znovu neznečistily.

Podle Steffena Achatze je rozhodující celkový ekonomický výsledek, tj. Total Cost of Ownership. Některá řešení s vodními roztoky jsou v porovnání s čištěním pomocí rozpouštědel dražší. U systémů na bázi vody musí být čisticí kapalina monitorována, pravidelně upravována a měněna. Oproti tomu v zařízeních Pero na bázi rozpouštědel probíhá automatická recyklace, takže rozpouštědla vydrží až tři roky.

Ekonomická výhoda díky méně časté výměně rozpouštědla

Thomas Nieland upřednostňuje, na základě poznatků, které získal během zákaznických dnů, čištění na bázi rozpouštědel.

S Uwe Fritzem pracují v technickém vývoji a prodeji schmid alutec gmbh & co. kg. Jejich firma od roku 2005 používá pro čištění různých hliníkových obrobků pro automobilový průmysl zařízení na vodní bázi.


Uwe Fritz (uprostřed) a Thomas Nieland (vpravo) z firmy schmid alutec byli prodejním inženýrem Markusem Gruberem důkladně informováni o čištění na bázi rozpouštědel. Byli ohromeni výhodami, mezi které patří mimořádně dlouhá životnost rozpouštědel v zařízeních Pero.

Thomas Nieland stále více řeší náklady, a tak přijel na zákaznické dny do Königsbrunnu.

„Rozpouštědla, modifikované alkoholy nebo uhlovodíky – to zní nebezpečně,“ vysvětluje Nieland. „Vodní lázeň musíme měnit dvakrát týdně. Pokud je možné používat v zařízení na bázi rozpouštědel stejné médium, které se automaticky recykluje, rok, dva nebo tři, už jen to je ohromná výhoda.“

V předváděcím centru firmy Pero stojí v současné době 19 čisticích zařízení. Firemní inženýři zde provádějí v průběhu plánování projektů různé testy s originálními znečištěnými díly zákazníků.

Proto má centrum zásadní význam také pro generálního ředitele a syna zakladatele společnosti Pero Horsta Erbela. Ten vysvětluje: „Pro nás je zákazník partnerem, kterému chceme pomocí svého know-how umožnit nastavit optimální provoz jeho výroby. Zde, v předváděcím centru, jsme absolutně otevření. Zákazník může otestovat naše know-how, naše systémy a navrhovaná řešení čištění na svých vlastních dílech. Získá tak nejlepší možnou jistotu pro svou výrobu.“


Předseda představenstva Pero AG Horst Erbel: „V našem předváděcím centru ukazujeme svým zákazníkům zařízení a procesy maximálně otevřeně. To jim dává jistotu pro jejich výrobu.“

Společnost Pero AG založil Peter Erbel v roce 1953. Dnes s přibližně 200 zaměstnanci tvoří obrat zhruba 30 milionů EUR.

Imtos

Gerd Schulz

michal@churavy.cz

Další články

Inovace
Průmyslový design
Výzkum/ vývoj
Renovace a údržba
Technologie pro povrchové úpravy

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky


Sledujte nás na sociálních sítích: