Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Elektrické polohování? Snadno a pro každého!
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Elektrické polohování? Snadno a pro každého!

S výjimkou specialistů si většina z nás pod pojmem elektrické servo v oboru automatizace představí složitou techniku určenou právě oněm expertům. Pokrok nejen v oboru elektrických pohonů však směřuje k výraznému zjednodušení, nejnovější generaci servomotorů Festo uvede do provozu i laik. Výrazně přitom pomáhá především software Festo Automation Suite, postupně integrující všechny dříve samostatné pomůcky a nástroje.

Výběr pohonu

Práce se servomotorem začíná správným výběrem motoru a mechaniky. Software PositioningDrives, volně dostupný na internetu, navrhne podle několika málo základních údajů vhodný pohon, motor, ovladač, případnou převodovku, všechny spojovací díly, kabely atd.


Software PositioningDrives pro správný výběr komponent pohonu

Montáž a propojení

Všechny díly lze snadno navzájem spojit. Kabeláž se zjednodušuje, neboť nové servomotory (řada EMMT) vystačí s jediným kabelem kombinujícím vodiče pro odměřování i pro silové napájení motoru. Kromě obvyklé dokumentace najdete na internetu pod Festo Service2see podrobné a názorné návody ve formě videa, takže správné zapojení je doslova hračkou.

Oživení pohonu

Nejsnazším postupem je spustit Festo Automation Suite, zvolit podle typového označení druh ovladače motoru a poté použít průvodce prvním nastavením. Vaše práce pak spočívá jen v zadání údajů uvedených na štítku pohonu a motoru a několika jednoduchých a názorných volbách, podpořených jasně srozumitelnou grafikou. Motor se prakticky ihned začne pohybovat, můžete si vyzkoušet zkušební pohyby (jog), případně sestavit tabulku jednotlivých pohybů, dokonce se vzájemnou návazností a poté je libovolně aktivovat. Nastavení se jediným pohybem myší přenese z ovladače motoru do PLC, což ušetří práci programátorům.

Připojení k nadřazeným celkům

Ve většině případů se s ovladačem motoru komunikuje po některé z průmyslových sítí (Profinet, Ethernet/IP, Ethercat). Jak se k takové struktuře připojit? Stačí si stáhnout tzv. soubory s popisem zařízení připravené pro daný typ komunikace, pak je jen natáhnout do používaného prostředí (např. TiaPortal firmy Siemens) a začít používat. Ucelený postup je znovu podrobně k vidění na již zmíněném Festo Service2see. Při integraci do sítí se ovladače chovají přesně podle daných standardů, tzn. že můžete použít postupy, které jsou na těchto komunikačních protokolech obvyklé (standard PLCOpen), obzvláště jednoduché je ovládání po sítích Profinet a Ethercat.


Servomotory EMMT se připojují jediným kabelem.

Ovladače servomotorů

Nové ovladače CMMT překypují výhodami. V jediné řadě najdete zařízení pro střídavé servomotory (CMMT-AS) i pro „extra low voltage servos“, tedy krokové motory s odměřováním napájené pulzy ve formě sinusoidy (CMMT-ST), které se chovají velmi podobně jako střídavá serva. Postup je pro obě technologie zcela shodný, při výhodné kombinaci například na manipulátoru použijete vše jednotně. Výkonově je tak standardně pokryt rozsah od 300 W do 3,5 kW.

Ovladač CMMT-AS určený pro střídavé servomotory

Novinkou je možnost sdílet výkon stejnosměrné části ovladačů (DC bus), tedy při intenzivním zatěžování jednoho z motorů si jeho ovladač dokáže „půjčovat“ energii ze sousedních ovladačů. Nebo naopak – při intenzivním brzdění se tepelné zatížení rozděluje mezi propojené ovladače a chlazení je mnohem efektivnější.
Novou funkcí je tlumení – jde o jemné doladění regulace PID tak, aby se mechanika po zastavení nechvěla vlastní frekvencí. Namísto tradičního a obtížného nastavování parametrů stačí zadat (byť jen odhadovanou) vlastní frekvenci mechaniky a ovladač optimalizuje svoje chování tak, aby byl dojezd plynulý a bez následných otřesů.

Ovladač CMMT-ST pro ovládání krokových motorů s odměřováním napájené pulzy ve formě sinusoidy

 

Rozhodujícím pokrokem v elektronice je možnost jednoduchého zacházení i s poměrně složitými technologiemi. Průmyslové servomotory to jen potvrzují. Ještě před několika lety bychom se bez expertů vůbec neobešli. Dnešní technika, a především software, natolik usnadňují základní využití například pro běžné polohovací úlohy, že uživatelé bývají překvapeni, jak rychle a efektivně lze s elektrickými pohony pracovat.

Festo

Václav Lacina

vaclav_lacina@festo.com

www.festo.com/cms/cs_cz

www.festo.com/cms/cs_cz/68340.htm

Další články

Automatizace, regulace
Převody/pohony/ložiska/spojky
Elektrotechnika a regulace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: