Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Elektricky a bez softwaru? Jde to!
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Elektricky a bez softwaru? Jde to!

Software je fenomén současné techniky. Elektrické pohony nejsou výjimkou, ale jedním z nových směrů v jejich vývoji je stále jednodušší použití a z toho vyplývající menší náklady. Pomocí elektrických pohonů tak můžete řešit mnohem více úkolů, a to i těch jednoduchých.

V sortimentu firmy Festo dnes proto najdete nejen standardní elektrické pohony pro nejnáročnější úlohy, ale i řady OMS (Optimised Motion Series) a nově ve druhém pololetí také SMS (Simplified Motion Series). Co se pod těmito zkratkami skrývá?

Standardní pohony

Budete-li potřebovat pohon pro komplexní úlohu, bez softwaru a bez specialistů na elektrické pohony se neobejdete. Aby to bylo co nejefektivnější, je software nyní integrován do společné platformy s ostatními výrobky Festo pro elektrickou automatizaci a dokáže například z návrhu manipulátoru přenášet hodnoty pro nastavení motorů do jejich ovladačů i do PLC. S nastavováním i uvedením celého zařízení do provozu tak bude méně práce.

Standardní ovladače pro motory procházejí takřka od základu celkovou inovací. Řada CMMT obsahuje komunikaci po průmyslové síti (Profinet, EthernetIP, Ethercat aj.). Ovladače jsou nesrovnatelně menší – šetří tak prostor v rozváděči, dokážou lépe hospodařit s energií (sdílení výkonu) a jsou vybaveny pro komunikaci v rámci principů Průmyslu 4.0.

Nové jsou i servomotory řady EMMT, připojují se k ovladači jediným kabelem jak pro motor, tak pro enkodér.


Standardní ovladače řady CMMT jsou vybaveny pro komunikaci v rámci principů Průmyslu 4.0.

OMS – bez softwaru

Zcela jiná situace nastane v případě jednoduchých pohybů řekněme jen mezi několika polohovacími body či při řízení síly s menšími nároky na přesnost. V tomto případě dobře poslouží některý z pohonů OMS. K oživení bude stačit jen internetový prohlížeč, neboť ovladače pro motory generují svoji webovou stránku s jednoduchou tabulkou, po jejímž vyplnění je pohon připraven plnit příkazy uživatele. V tomto režimu se pohon chová velmi názorně – každý řádek tabulky má svůj vstup do ovladače, kterým se příkaz spustí, a svůj výstup, kterým signalizuje splnění úkolu. Kromě cílové polohy (absolutní či relativní pohyb) lze nastavit také rychlost, zrychlení a sílu. V případě složitějších úkolů lze pro tytéž ovladače využít firemní software (ke stažení zdarma) a ponořit se do nastavení dalších požadovaných parametrů.

K oživení pohonů OMS stačí jen internetový prohlížeč.

SMS – dokonce bez počítače

Pro úplné vyloučení softwaru bude od druhého pololetí 2019 nově k dispozici řada SMS. Motory této řady jsou vybaveny integrovanou jednotkou obsahující vše potřebné. K oživení tak postačí několik tlačítek a kontrolek umístěných přímo na jednotce. Pohony se pohybují z jedné koncové polohy do druhé, jsou tak vhodné všude tam, kde je potřeba jednoduchý, ale plynulý pohyb se stabilním zrychlením nebo s nastavením přítlačné síly.

Snadná je i elektrická instalace – jednotka obsahuje dva konektory, jeden pro silové napájení a druhý pro ovládací signály v podobě digitálních vstupů a výstupů nebo velmi jednoduché a moderní komunikace po IO-Link. Veškerá regulace se odehrává zcela automaticky uvnitř. Tím se ušetří místo v rozváděči, zjednoduší se kabeláž i práce programátorů. V praxi je tak možné pohon uvést do provozu bez účasti specialistů, nároky bychom mohli přirovnat k nastavení času na digitálních hodinách.

V případě řady SMS se veškerá regulace odehrává zcela automaticky uvnitř pohonu.

Svět kolem nás se mění stále rychleji. Elektronika se na změně našich životů silně podílí. Pokles cen sofistikovaných technologií se do průmyslové sféry promítá stejně jako do té civilní. Na elektrických pohonech je tento trend stále patrnější a jejich šíření brání snad už jen setrvačnost našeho myšlení.

Nové elektrické pohony, ovladače, motory a mnoho dalších výrobků z oblasti elektrické automatizace, bude představeno na stánku společnosti Festo na veletrhu Amper 2019, který se koná 19.–22. března na výstavišti v Brně.


Festo

vaclav_lacina@festo.com

www.festo.cz

 

Další články

Převody/pohony/ložiska/spojky
Elektrotechnika a regulace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: