Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> EMO zrcadlem pokroku a inovací
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

EMO zrcadlem pokroku a inovací

Při příležitosti prezentace veletrhu EMO 2017 Hannover před evropskou novinářskou obcí se uskutečnilo i pražské zastavení. Zastoupení Deutsche Messe pro ČR zorganizovalo tiskovou konferenci, které se vedle generálního ředitele EMO Hannover Christopha Millera účastnil i tiskový mluvčí hannoverského veletržního komplexu Hartwig von Sass spolu s ředitelem českého svazu SST Ing. Paclíkem a předsedou Společnosti pro obráběcí stroje doktorem Smolíkem.

Rozhovor s generálním ředitelem zároveň představuje lights témata, která letošní EMO návštěvníkům ukáže v kontextu současné doby.

Christoph Miller, generální ředitel veletrhu EMO, který se po předloňském Miláně letos koná v Hannoveru, a to od 18. do 22. září 2017. Další ročník bude opět v Hannoveru, v roce 2019, pravděpodobně shodně ve druhé polovině září.

MM: Jak moderní, tzv. disruptivní technologie promlouvají do současné podoby koncepce veletrhu, která by měla zrcadlit trendy vývoje a výroby?

Christoph Miller: V této souvislosti neradi mluvíme o disrupci. Tento pojem určitým způsobem zahrnuje i negativní hodnocení. Vedle toho se často teprve při pohledu zpět ukáže, které technologie disruptivně působily, a které nikoliv. Můžeme se však na to podívat z pohledu digitálních byznys modelů vznikajících také v komoditě obráběcích strojů, například v servisu a údržbě. Určitě zde nalezneme poskytovatele softwaru, kteří expandovali do oblasti strojů. Ostatně ani výrobci obráběcích strojů nejsou pasivní a pracují na těchto konceptech. Někteří v rámci stávající firmy rozvíjejí další kompetence ve vývoji softwaru, jiní k tomuto účelu zakládají nové firmy. Také kooperace s výzkumnými institucemi zde hraje relevantní roli. Samozřejmě tyto softwarové inovace budou na EMO Hannover zastoupeny. Ostatně důraz veletrhu jasně spočívá v digitální oblasti strojů a v tvorbě podobných řešení, méně pak v převažujících digitálních byznys modelech.

MM: V kontextu s vaší předchozí odpovědí snad se mnou budete souhlasit, že aditivní technologie mezi disruptivní technologie patří. Sice radikálním způsobem nenahrazují stávající konvenční, ale jasně se projevuje jejich možnost zásadně změnit celý proces od návrhu až po výrobu s ohledem na vysoký podíl customizace.

Christoph Miller: Aditivní výroba je vynikajícím doplňkem především v oblasti individuálních speciálních aplikací. Proces vyniká hlavně při nízkých sériích. Ve velkých objemech nemůže aditivní výroba nahradit tradiční třískové obrábění.

MM: Fenomén Industrie 4.0, rozšířený od vás z Německa do celého světa, je stále středem pozornosti. Jaké jsou u vás přesahy do praktických aplikací? My stále na akademické a vládní půdě teoretizujeme a vytváříme komise a subkomise…

Christoph Miller: Nastavily se cíle a ty se nyní postupně naplňují. V kontextu celkové strategie například celá řada výrobců obráběcích strojů uvádí do provozu digitální řešení pro řízení, monitoring či údržbu a vše doprovází školením pro uživatele. Obdobně dochází k velkému pokroku u zasíťování výrobních jednotek a jejich napojení na další podnikové oblasti. Výzvou současné doby je koncept Industrie 4.0 rozšířit na celý hodnotový řetězec.

MM: Nelze v tomto rozhovoru opomenout téma čínských aktivit a investic, které se v čím dál větší míře realizují na vašich tradičních výrobních firmách, ale samozřejmě i v dalších teritoriích. Po dvou letech se opět konal CIMT Peking, s EMO srovnatelný veletrh obráběcích a tvářecích strojů, který byl přímo výkladní skříní čínských investic. Jaké vy osobně v tomto ohledu spatřujete reflexe ve vztahu Čína, Německo a okolní svět?

Christoph Miller: Německé firmy v rámci veletrhu CIMT zaujímaly největší výstavní plochu v mezinárodním srovnání. To mj. podtrhuje význam, který čínskému teritoriu i dále věnuje německý trh výrobců obráběcích strojů.

Co se týče vaší části otázky věnované akvizicím, mohu říci pouze to, že čínští investoři nejsou jediní, kteří akvírují naše firmy. Jedná se o běžný obchod v mezinárodně orientované ekonomice. Pokud jde o negativní aspekty, uvedl bych, že tato otevřenost vůči dalším stranám mezinárodních investorů v Číně zůstává popřena.

A k vaší podotázce, jak dlouho ještě bude Čína potřebovat evropskou vyspělou produkci, bych uvedl, že technologická úroveň čínských výrobců sice také stoupá, dosud však jejich zájem nebyl přednostně zaměřen na segment špičkových techologií, a tudíž čínský trh na nich bude ještě dlouhodobě závislý. Současně evropští výrobci nezůstávají klidní, mezinárodní konkurence a vysoké požadavky klientů kladou důraz na výzkum a vývoj také v Evropě. Právě němečtí výrobci obráběcích strojů jsou zde svými inovačními řešeními dobře vybaveni.

MM: Děkuji vám za rozhovor a přeji klidný průběh letošního veletrhu EMO Hannover a dalších akcí, které váš svaz VDW pořádá.

Roman Dvořák

roman.dvorak@mmspektrum.com

Další články

Průmysl 4.0
3D technologie
Inovace
Průmyslový design
Management a řízení
Všeobecné strojírenství
Novinky z veletrhů a výstav
Exportní příležitosti
Financování stroj. výroby/Podniková ekonomika
Výzkum/ vývoj
Renovace a údržba
Nástroje pro obrábění / řezné materiály
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: