Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Emoce ve výrobních firmách
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Emoce ve výrobních firmách

Inspirace, kontakty a trendy. To jsou tradičně tři hlavní pilíře konference zaměřené na výrobní management. Další, v pořadí již sedmý ročník pořádala společnost IPA v žilinském hotelu Holiday Inn. Setkalo se zde přes 220 odborníků z řad výrobních firem v poměru SK:CZ 60:40. Počet zájemců by byl ještě mnohem vyšší, ale kapacita jak sálu samotného, tak především přilehlých prostor to nedovolila – pořadatelé tak vyslyšeli připomínky účastníků loňského ročníku.

Hledat efektivitu výrobních a firemních procesů pomocí způsobu neustálého zlepšování Toyota Kata nastínil v úvodní přednášce Tilo Schwarz, který například ve firmě Festool tento systém se svým týmem úspěšně zavedl. „Nemáme mnoho aktivního optimismu ve firmach,“ říká tento věhlasný německý kouč. „Je třeba nastavit si koncept zlepšování, je třeba učit se, jak nalézt cestu, definovat, kde jsme nyní a kde chceme být zítra.“


Ján Košturiak, Jozef Krišták, Robert Debnár, Roman Bače – klíčové osoby společnosti IPA zahajují konferenci.

 Zkušenosti integrace Toyota Kata u výrobce elektrosoučástek pro automotive firmy Leoni Slovaki Trenčín zde demonstroval Pavel Zácheský. Oba dva speakeři se shodli na skutečnosti, že největším úsilím je změnit myšlení lidí ve firmě a nadchnout je pro změny. Obsahově velmi zajímavá a profesionálně odprezentovaná byla přednáška senior ředitele divize Výroba a Dupply Chain management společnosti Meopta Optika Vlastimila Cecha. Velmi názorně popsal cestu v digitalizaci procesů – přerod tradiční firmy v moderního výrobce pomocí celé řady nástrojů, jako jsou PLM (Product Lifecycle Management) pro podporu procesů od vývoje až po finální výrobek nebo SFC (Shop Floor Control) pro sběr a vizualizace dat a mnoho dalších. Následovala zajímavá případová studie interní logistiky ve firmě Whirlpool Slovakia s důrazem na její digitalizaci realizovaná společností Infotech. Oba speakeři velmi zajímavě popsali cestu a překážky, se kterými se na ní setkali. Monika Šimánková, statutární ředitelka firmy Hestego Vyškov, byla jedinou ženou na pódiu. Zabývala se tématem, jak neztratit stávající zaměstnance a jak jejich řady rozšiřovat těmi nejlepšími, které trh práce nabízí. Senior manažer výroby Panasonic Industrial Devices Slovakia E. Považan prezentoval způsoby, jak zvládnout změny podmínek, produktů a systémů v podniku, který vyrábí desetimiliony kusů rozličných elektrotechnických komponent. Na samý závěr prvního dne pak vystoupil Adrián Guľa, hlavní trenér místního fotbalového klubu MŠK Žilina, a svým emotivním vystoupením připomínajícím koučování hráčů přítomné přesvědčil, že je možné hledat společné způsoby vedení lidí jak ve fotbalovém mužstvu, tak i ve výrobní společnosti. Společenský večer ve znamení Kata uzavřel první den konference.

Druhý den se skládal ze čtyř přednášek. Ján Petko z U.S. Steel Košice demonstroval praktické zkušenosti se zaváděním štíhlé výroby v jejich prostředí. Následoval jej výrobní ředitel ostravské lokace americké společnosti ITT Holding Ján Cholvadt. Tradiční znovuvzkříšenou českou značku Zetor zde prezentoval ředitel výroby Marian Lipovský, který také hovořil o postupné restrukturalizaci firmy po všech stránkách. Na samý závěr konference vystoupil ředitel oddělení průmyslového inženýrství společnosti Continental Matador Rubber Pavol Kucej, který na konkrétních příkladech demonstroval průmyslové inženýrství ve výrobních i firemních procesech.
Zájem o dvoudenní akci Výrobní management je obrovský, a ne všichni se na konferenci dostanou. Na 220 manažerů výrobních firem se zde potkává, diskutuje, předává si zkušenosti. Žádní teoretici, akademici, žádná státní správa. Všichni přednášející jsou praktici, kteří příběhy zažili na vlastní kůži. Pouze reálné zkušenosti z výroby. Součástí byla i doprovodná výstava s praktickými ukázkami. MM Průmyslové spektrum bylo mediálním partnerem akce.


Konference Výrobní management i v letošním roce přinesla mnoho zajímavých podnětů lidí z praxe, kteří si zavádění změn zažili na vlastní kůži. Akce podporuje vytváření partnerství odborníků navzájem mezi sebou. K tomu mj. využívá elektronickou aplikaci MYIA – po načtení QR kódu na konferenční vizitce a případném umístění své fotky účastník vystupuje z posluchačské anonymity a navazuje přímý kontakt s ostatními účastníky. Nejen pokládání dotazů přednášejícím, ale i průběžné ankety během celé akce jsou umožněny skrze další digitální aplikaci nazvanou sli.do. Samozřejmostí je i otevřený seznam účastníků, který všichni při registraci obdrží. Takto koncipované akce, i přes relativně vysoké vložné 590 eur, se těší velké oblibě účastníků a vynikají mezi ostatními. Nabízejí totiž vždy něco navíc.

Roman Dvořák, Žilina

roman.dvorak@mmspektrum.com

Další články

Průmysl 4.0
Inovace
Štíhlá výroba a logistika

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: