Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Employer_Branding_IV: První kroky k získání zaměstnanců
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Employer_Branding_IV: První kroky k získání zaměstnanců

V tomto díle se zaměříme na pravděpodobně nejrozšířenější nástroje v employer brandingu, a to kariérní stránky a sociální sítě. Ne vždy je jejich využití tak jednoznačné a jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Témata seriálu:
1. Jak na firmu, kde chce pracovat každý
2. Analýza firemní kultury
3. Úspěšná strategie
4. Kariérní web a sociální sítě
5. Tištěná reklama
6. Stále žhavá značka


Kariérní web je základ

Všichni hledáme informace na internetu nebo se ptáme známých. Prvním krokem směrem ven, který byste měli při budování svojí vlastní značky zaměstnavatele učinit, je usnadnit uchazečům najít informace o vaší společnosti. Jak komunikované informace získat, jsme si řekli ve druhém díle tohoto seriálu. Nyní je potřeba je správně formulovat tak, aby zasáhly vaši cílovou skupinu.

V praxi jsem se mnohokrát setkal se sepsanými výhodami vypadajícími jako nákupní seznam. Na jednom webu jsem dokonce napočítal 27 výhod, navzdory tomu společnost nijak nevynikala nad průměrem. Vhodnějším řešením je „vypíchnutí“ tří až pěti hlavních výhod a jejich následná interpretace pomocí grafických piktogramů a popisu výhody. Pro maximálně efektivní definici je dobré vypůjčit si od kolegů z obchodního oddělení metodu vlastnost–užitek. Spočívá v propojení vlastnosti, tedy o co se jedná, například „staráme se zaměstnancům o pracovní oděv“, a následně užitku, tedy toho, co to přináší zaměstnanci, například „nemusíte si jej kupovat za vlastní peníze“. V ideálním případě by to mohlo vypadat takto: „Staráme se našim zaměstnancům o pracovní oděv, tedy si jej nemusejí kupovat za vlastní peníze a místo přišívání knoflíků mohou trávit svůj volný čas se svými blízkými“.

Dále je vhodné prezentovat firmu z pohledu zaměstnanců. Ideálním nástrojem je videorozhovor, případně přepis rozhovoru se zaměstnancem s fotografií. Nenechte se odradit řečmi zaměstnanců, že nejsou žádní herci a že se před kamerou necítí dobře. Vysvětlete jim, že není čeho se bát a na kameru bude zaznamenán klasický rozhovor. Cílem videa je maximální autentičnost lidí i prostředí. Dobrý kameraman a fotograf tuto atmosféru dokáže připravit a nepozorovaně zachytit. Myslete také na informace, které chcete předat. Je sice zajímavé, že vaše firma má dlouholetou tradici a mnoho poboček po celém světě, ale potenciální zaměstnance zajímá především firemní atmosféra a jejich možní kolegové.

Své otevřené pozice komunikujte jednoduše a přímo na webu. Nedoporučuji vložit pouze odkaz na dokument, který si uchazeč musí stáhnout. Dále také není nutné stylizovat inzerát do tradičního „náplň práce–požadujeme–nabízíme“, sdělení lze shrnout do čtivého odstavce, který tak lépe zachytí podstatu sdělení pro danou cílovou skupinu.

Závěrem už zbývá pouze sekce kontakt. Zde doporučujeme uvést konkrétní osobu, ideálně i s fotografií, a možnost zanechat kontakt s tím, že uchazeč bude v následující den osloven. Takové řešení má svoji výhodu: když uvidí uchazeč váš leták například v autobuse a zaujme ho, vloží kontakt a bližší detaily s vámi může probrat v příhodnější chvíli.

Nemohu si odpustit ještě poznámku. Pokud jste nadnárodní firma, nespokojte se s vaším globálním kariérním webem, mnohdy je nepřehledný i pro jazykově dobře vybaveného uchazeče. Ale hlavně nepopisuje vaši konkrétní pobočku a konkrétní kolegy.


I takto může vypadat váš firemní příspěvek (Vizualizace facebookového profilu firmy)

Kdo není na Facebooku, jako by neexistoval

Co myslíte, je to opravdu tak? Ano i ne. Pro mladší generaci tento výrok bezpochyby platí. Pokud cílíte i na skupinu 18 až 30 let, je nutné minimálně na Facebooku být. Jiné sociální sítě nemají v České republice pro budování značky zaměstnavatele velký význam nebo mají význam pouze pro určité případy. LinkedIn nepovažuji zcela za sociální síť, jelikož se zde uživatelé chovají úplně jinak, což by vydalo na samostatný článek.

Pojďme si nyní v rychlosti shrnout specifika jiných sociálních sítí. Twitter dává smysl, pokud cílíte na programátory nebo marketingové specialisty. Instagram ¬je vhodný, pokud máte velmi zajímavý a masově oblíbený produkt. Google+ oceňují především IT a programátoři. Facebook je vhodný jak pro oslovení modrých, tak i bílých límečků. Při budování značky na Facebooku je nutné rozlišovat dvě linie – sponzorovanou a obsahovou.

Jako na první se nyní podíváme na linii sponzorovanou. Standardně jde o příspěvek, který se zobrazí na virtuální zdi cílové skupiny, již si nastavíte. Následně uživatelé klikají na tento příspěvek a za každý jednotlivý proklik vy platíte (PPC – Pay Per Click), částka se pohybuje od haléřů po jednotky korun. V první řadě není dobré komunikovat pouze otevřené pozice, ale spíše důvody, proč jste dobrý zaměstnavatel. Jakmile budete mít vybudovanou základnu příznivců vaší firmy, můžete začít s komunikací otevřených pozic. Obecně vzato, lepší proklikovost mají obrázky a videa. Pod takovýmto příspěvkem se pravděpodobně objeví i komentáře. Při komunikaci s uživateli se snažte být pozitivní a nad věcí. Nikdy se nepouštějte do ostrého sporu s negativním „komentátorem“. Je dosti možné, že někdo, kdo nemá dobré pracovní zkušenosti, vás chce jen tzv. „vyhecovat“ k hádce.

Druhá linie je obsahová. Tu představuje vaše facebooková stránka. Zde získáváte fanoušky vaší firmy a průběžně je informujete o novinkách a nových pozicích ve firmě. Buďte v příspěvcích pravidelní a neinformujte pouze o volných pozicích. Vytvářejte obsah, který je pro uživatele zajímavý a podněcuje k reakcím. Příspěvek může být například takovýto: „Dnes jsme v naší jídelně měli vynikající svíčkovou. Jaké jídlo z vaší jídelny máte rádi vy?“ Následně můžete přiložit fotografiipochutnávajícího si zaměstnance.

Obsahová část není žádná velká věda, ale jakmile začnete uvažovat o sponzorované části, nechte si poradit od odborníků, ať neutratíte zbytečné mnoho peněz – Facebook v tomto umí být velmi zrádný.

EmBrand

Jáchym Důjka

jachym.dujka@embrand.cz

Další články

Inovace
Management a řízení

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: