Témata
Reklama

Employer_Branding_IV: První kroky k získání zaměstnanců

V tomto díle se zaměříme na pravděpodobně nejrozšířenější nástroje v employer brandingu, a to kariérní stránky a sociální sítě. Ne vždy je jejich využití tak jednoznačné a jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Témata seriálu:
1. Jak na firmu, kde chce pracovat každý
2. Analýza firemní kultury
3. Úspěšná strategie
4. Kariérní web a sociální sítě
5. Tištěná reklama
6. Stále žhavá značka

Reklama
Reklama
Reklama

Kariérní web je základ

Všichni hledáme informace na internetu nebo se ptáme známých. Prvním krokem směrem ven, který byste měli při budování svojí vlastní značky zaměstnavatele učinit, je usnadnit uchazečům najít informace o vaší společnosti. Jak komunikované informace získat, jsme si řekli ve druhém díle tohoto seriálu. Nyní je potřeba je správně formulovat tak, aby zasáhly vaši cílovou skupinu.

V praxi jsem se mnohokrát setkal se sepsanými výhodami vypadajícími jako nákupní seznam. Na jednom webu jsem dokonce napočítal 27 výhod, navzdory tomu společnost nijak nevynikala nad průměrem. Vhodnějším řešením je „vypíchnutí“ tří až pěti hlavních výhod a jejich následná interpretace pomocí grafických piktogramů a popisu výhody. Pro maximálně efektivní definici je dobré vypůjčit si od kolegů z obchodního oddělení metodu vlastnost–užitek. Spočívá v propojení vlastnosti, tedy o co se jedná, například „staráme se zaměstnancům o pracovní oděv“, a následně užitku, tedy toho, co to přináší zaměstnanci, například „nemusíte si jej kupovat za vlastní peníze“. V ideálním případě by to mohlo vypadat takto: „Staráme se našim zaměstnancům o pracovní oděv, tedy si jej nemusejí kupovat za vlastní peníze a místo přišívání knoflíků mohou trávit svůj volný čas se svými blízkými“.

Dále je vhodné prezentovat firmu z pohledu zaměstnanců. Ideálním nástrojem je videorozhovor, případně přepis rozhovoru se zaměstnancem s fotografií. Nenechte se odradit řečmi zaměstnanců, že nejsou žádní herci a že se před kamerou necítí dobře. Vysvětlete jim, že není čeho se bát a na kameru bude zaznamenán klasický rozhovor. Cílem videa je maximální autentičnost lidí i prostředí. Dobrý kameraman a fotograf tuto atmosféru dokáže připravit a nepozorovaně zachytit. Myslete také na informace, které chcete předat. Je sice zajímavé, že vaše firma má dlouholetou tradici a mnoho poboček po celém světě, ale potenciální zaměstnance zajímá především firemní atmosféra a jejich možní kolegové.

Své otevřené pozice komunikujte jednoduše a přímo na webu. Nedoporučuji vložit pouze odkaz na dokument, který si uchazeč musí stáhnout. Dále také není nutné stylizovat inzerát do tradičního „náplň práce–požadujeme–nabízíme“, sdělení lze shrnout do čtivého odstavce, který tak lépe zachytí podstatu sdělení pro danou cílovou skupinu.

Závěrem už zbývá pouze sekce kontakt. Zde doporučujeme uvést konkrétní osobu, ideálně i s fotografií, a možnost zanechat kontakt s tím, že uchazeč bude v následující den osloven. Takové řešení má svoji výhodu: když uvidí uchazeč váš leták například v autobuse a zaujme ho, vloží kontakt a bližší detaily s vámi může probrat v příhodnější chvíli.

Nemohu si odpustit ještě poznámku. Pokud jste nadnárodní firma, nespokojte se s vaším globálním kariérním webem, mnohdy je nepřehledný i pro jazykově dobře vybaveného uchazeče. Ale hlavně nepopisuje vaši konkrétní pobočku a konkrétní kolegy.

I takto může vypadat váš firemní příspěvek (Vizualizace facebookového profilu firmy)

Kdo není na Facebooku, jako by neexistoval

Co myslíte, je to opravdu tak? Ano i ne. Pro mladší generaci tento výrok bezpochyby platí. Pokud cílíte i na skupinu 18 až 30 let, je nutné minimálně na Facebooku být. Jiné sociální sítě nemají v České republice pro budování značky zaměstnavatele velký význam nebo mají význam pouze pro určité případy. LinkedIn nepovažuji zcela za sociální síť, jelikož se zde uživatelé chovají úplně jinak, což by vydalo na samostatný článek.

Pojďme si nyní v rychlosti shrnout specifika jiných sociálních sítí. Twitter dává smysl, pokud cílíte na programátory nebo marketingové specialisty. Instagram ¬je vhodný, pokud máte velmi zajímavý a masově oblíbený produkt. Google+ oceňují především IT a programátoři. Facebook je vhodný jak pro oslovení modrých, tak i bílých límečků. Při budování značky na Facebooku je nutné rozlišovat dvě linie – sponzorovanou a obsahovou.

Jako na první se nyní podíváme na linii sponzorovanou. Standardně jde o příspěvek, který se zobrazí na virtuální zdi cílové skupiny, již si nastavíte. Následně uživatelé klikají na tento příspěvek a za každý jednotlivý proklik vy platíte (PPC – Pay Per Click), částka se pohybuje od haléřů po jednotky korun. V první řadě není dobré komunikovat pouze otevřené pozice, ale spíše důvody, proč jste dobrý zaměstnavatel. Jakmile budete mít vybudovanou základnu příznivců vaší firmy, můžete začít s komunikací otevřených pozic. Obecně vzato, lepší proklikovost mají obrázky a videa. Pod takovýmto příspěvkem se pravděpodobně objeví i komentáře. Při komunikaci s uživateli se snažte být pozitivní a nad věcí. Nikdy se nepouštějte do ostrého sporu s negativním „komentátorem“. Je dosti možné, že někdo, kdo nemá dobré pracovní zkušenosti, vás chce jen tzv. „vyhecovat“ k hádce.

Druhá linie je obsahová. Tu představuje vaše facebooková stránka. Zde získáváte fanoušky vaší firmy a průběžně je informujete o novinkách a nových pozicích ve firmě. Buďte v příspěvcích pravidelní a neinformujte pouze o volných pozicích. Vytvářejte obsah, který je pro uživatele zajímavý a podněcuje k reakcím. Příspěvek může být například takovýto: „Dnes jsme v naší jídelně měli vynikající svíčkovou. Jaké jídlo z vaší jídelny máte rádi vy?“ Následně můžete přiložit fotografiipochutnávajícího si zaměstnance.

Obsahová část není žádná velká věda, ale jakmile začnete uvažovat o sponzorované části, nechte si poradit od odborníků, ať neutratíte zbytečné mnoho peněz – Facebook v tomto umí být velmi zrádný.

EmBrand

Jáchym Důjka

jachym.dujka@embrand.cz

Reklama
Vydání #5
Kód článku: 170521
Datum: 10. 05. 2017
Rubrika: Servis / Management a řízení
Autor:
Firmy
Související články
Strojaři na hrad prostě patří!

Strojírenství je páteří průmyslu. Dokazuje to i skutečnost, že na podzim loňského roku si ve Španělském sále Pražského hradu významné strojařské firmy převzaly ocenění v rámci vyhlášení 26. ročníku Českých 100 nejlepších.

Podpora rozvoje mladých technologicky orientovaných firem

Je všeobecně známo, že zejména v počátečních fázích podnikání či inovačního cyklu, kdy firma vyvíjí nový, nebo modifikuje již existující produkt pro zcela nové využití, vzniká celá řada otázek spojených s designem produktu, se strategií jeho komercializace, s definicí vhodných zahraničních trhů a se smysluplným byznys modelem. Jedná se o kritickou fázi rozvoje firem, protože jen malé části z nich se podaří touto fází projít bezi zásadních problémů.

Metody a techniky pro inovační projekty

V mnoha podnicích se snaží o inovace, avšak výtěžnost nápadů od zaměstnanců je nízká. Proč?

Související články
Válka technologií a myšlení v krabici

Strategické myšlení předchází strategickému řízení, které je jen nástrojem. Bez skvělého strategického myšlení (proč a kam jdeme) nemůže být skvělé strategické řízení. Poučíme se z minulosti i ze slabých signálů budoucích trendů?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Manažer roku: lídři nových technologií

Manažeři, podnikatelé, leadeři mají do poloviny března možnost přihlásit se do soutěže Manažer roku, vyhlašované Českou manažerskou asociací. Novou kategorií je pro nynější 27. ročník Manažer digitálního věku.

Moderní vědecké řízení podniku, 6. díl. Závěrečný

Nasazení informačního systému PPROI do praxe s cílem maximálního zhodnocování kapitálu obnáší pochopení jeho základních vědeckých stavebních kamenů. To si klade za cíl toto edukační desatero, které na stránkách časopisu postupně publikujeme. Dnes vám předkládáme závěrečnou desátou tezi.

Ne solidarita. Trendem je relokalizovaná síť

V posledních letech došlo k výjimečnému povědomí a upřednostňování kultury na pracovišti ze strany zaměstnavatelů i zaměstnanců. Kultura je „osobností“ společnosti, včetně očekávání, chování, praktik a dalších norem, které ovlivňují interní interakce lidí i jejich jménem. Ignorovat tento fakt je možné jen na vlastní nebezpečí. Nedávný výzkum společnosti Hired totiž zjistil, že firemní kultura je druhým nejdůležitějším faktorem, který uchazeči zvažují, zda vůbec pracovat pro společnost.

Moderní vědecké řízení podniku, 5. díl: Desatero šesté až deváté

Nasazení informačního systému PPROI do praxe s cílem maximálního zhodnocování kapitálu obnáší pochopení jeho základních vědeckých stavebních kamenů. To si klade za cíl toto edukační desatero, které na stránkách časopisu postupně publikujeme. Dnes vám předkládáme šestou až devátou tezi.

Od vydavatelství po startupy

Jiří Hlavenka není pro mnoho lidí neznámou osobností. Jde o člověka, který stál u zrodu vydavatelství i nakladatelství Computer Press a později i u prvního interaktivního webu o počítačích a počítačových technologiích, kde se neznalci mnohdy dozvěděli i odpověď na svou otázku. Jiří Hlavenka se ale v současné době věnuje investování do projektů, které mají smysl, a tak jeho jméno figuruje především u webu Kiwi.com, který vám najde - třeba i na poslední chvíli - nejlepší a nejlevnější letecké spojení kamkoli. Někdy může let po více "mezidestinacích" sice trvat déle, ale vždy se můžete spolehnout na to, že doletíte tam, kam jste si vysnili nebo kam potřebujete dolétnout.

Moderní vědecké řízení podniku, část 4. Desatero 4 a 5

Nasazení informačního systému PPROI do praxe s cílem maximálního zhodnocování kapitálu obnáší pochopení jeho základních vědeckých stavebních kamenů. To si klade za cíl toto edukační desatero, které na stránkách časopisu postupně publikujeme. Dnes vám předkládáme čtvrtou a pátou tezi.

Investice firem do Průmyslu 4.0

Svaz průmyslu a dopravy ČR realizoval během letního období průzkum, jehož cílem bylo zjistit, jak tuzemské firmy zavádějí prvky Průmyslu 4.0 a jak jsou na digitální transformaci připraveny. Z výsledků vyplynulo, že polovina firem chce v příštích pěti letech do této oblasti investovat větší objem financí. Nejvíce podniků má zatím na zavádění prvků Průmyslu 4.0 vyčleněno do 5 % investičního rozpočtu. Jak se dalo dedukovat, aktivnější a připravenější na zavádění prvků Průmyslu 4.0 jsou velké firmy.

Moderní vědecké řízení podniku, Část 1. Úvod

Před třemi lety jsme na stránkách MM Průmyslového spektra publikovali osmidílný seriál zabývající se potřebami maximálního zhodnocování kapitálu, ROI (Return on Investment). Tento materiál se ze strany čtenářů – především z výrobních firem, na které právě cílil – setkal s nevídaným zájmem. V redakci jsme obdrželi velké množství reakcí s převážně společným jmenovatelem: potřebu zhodnocování kapitálu si zástupci firem uvědomují, avšak z nedostatku informací jí nevěnují potřebnou, ale často bohužel pouze mizivou pozornost.

Snižování nákladů neplánovaných absencí

V současnosti, kdy je na trhu práce dostatečná nabídka, mají pracovníci tendenci fluktuovat. Podniky to často řeší zaměstnáváním agenturních pracovníků, a tak se stává, že proti plánu je na směně přítomno méně pracovníků, nebo jsou přítomni pracovníci s nedostatečnou kvalifikací. Společnost PPROI připravila softwarovou aplikaci, která výše uvedeným rizikům předchází a eliminuje jejich dopady.

Od oprav ke špičkovým portálovým obráběcím strojům

Strojírna Tyc se v současné době zabývá produkcí a vývojem vlastních portálových multifunkčních center. Jedná se o plně řízená obráběcí centra a brusky na rovinné a tvarové plochy. Jako vedlejší činnost společnost nabízí firma modernizaci a generální opravy různých strojů.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit