Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Employer Branding V: Vaše značka, černé na bílém
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura: Management a řízení

Employer Branding V: Vaše značka, černé na bílém

Offline média jsou mrtvá! A nebo ne? Pojďme se podívat, jak z nich získat maximum.

Témata seriálu:
1. Jak na firmu, kde chce pracovat každý
2. Analýza firemní kultury
3. Úspěšná strategie
4. Kariérní web a sociální sítě
5. Tištěná reklama
6. Stále žhavá značka


Místní zpravodaje

Nejvíce podceňovaný nástroj, avšak velmi efektivní. Tyto zpravodaje zpravidla nevycházejí za účelem zisku. Jejich majitelé však bývají rádi, když jim přispějete na náklady spojené s výrobou.

Místní zpravodaje mají velkou čtenost i u lidí, kteří nežijí událostmi v obci. Většinou jsou preferovány následující možnosti prezentace.

Řádková inzerce. Nejlevnější, ale efektivní v malém množství případů. Efektivní budete, pokud je vaše firma ojedinělá v obci nebo blízké vzdálenosti a můžete těžit z neochoty obyvatel dojíždět za prací.

Dále je zde plakátová inzerce, kdy si pronajmete například polovinu stránky a na ni umístíte svůj obsah. Doporučuji opět jasně zapamatovatelný výrok o tom, proč jste nejlepší zaměstnavatel regionu a následně odkaz na stránky nebo kontakt.

Další variantou je PR článek – můžete tedy uvést rozhovor se zaměstnancem nebo lépe popsat výrobní program vaší společnosti.

Poslední variantou jsou vložené či přiložené materiály. Posloužit tak může vaše náborová brožura.

Všudypřítomné billboardy

Pojďme se podívat na vhodné i méně vhodné nástroje. Tím prvním jsou billboardy. Nejsem jejich velkým příznivcem, pokud nejsou strategicky umístněné. Billboard je jedním z nejdražších řešení a s nejmenším vlivem na úspěch. Snad jediná vhodná lokalita pro umístění vaší billboardové kampaně je na příjezdové trase do nejbližších kancelářských a průmyslových zón, kde máte velký počet průchozích pracovníků, možná ještě v blízkosti vašeho pracoviště. Objevují se také nešvary, kdy společnosti chtějí na své billboardy vměstnat co nejvíce informací, včetně všech volných pracovních pozic a kontaktů. Zde platí dvojnásobně, ne-li dokonce trojnásobně pravidlo „méně je více“!


Billboard je jedním z nejdražších řešení a s nejmenším vlivem na úspěch..

Své sdělení maximálně zjednodušte. Řekněte, proč právě vy jste tím nejlepším zaměstnavatelem regionu a kam se uchazeči mají podívat, když chtějí více informací. Myslete na to, že uchazeč má jednotky sekund zaregistrovat informaci a nepříliš velkou motivaci zapamatovat si ji. Tuto motivaci můžete rapidně zvýšit vhodným a originálním sdělením o vás. V žádném případě neuvádějte e-mail, natož telefon na kontaktního pracovníka. Ruku na srdce, kdo z nás je schopen zapamatovat si během chvíle devět číslic nebo celou e-mailovou adresu. Není také vhodné uvádět dlouhé URL adresy typu: www.velkánadnárodníspolečnost.com/career/cz/závody/Plzeň. Zjednodušte. Chápu, že vám mnohdy není umožněno vybudovat vlastní kariérní web, zvláště pokud jste právě „velká nadnárodní společnost“. Co však udělat můžete, je za necelých dvě stě korun koupit doménu, která vše shrne do jednoho a při jejím zadání bude uchazeč přesměrován na obdobný odkaz, jako je výše. Takováto doména může mít mnoho podob. Můžete být konzervativní, typu www.prace-v-XY.cz. nebo originálnější, jako například www.kdejinde.cz.

Brožura

Náborová brožura je tištěný nástroj, který mám osobně nejraději a se kterým se nám daří dosahovat nejlepších výsledků. Aby byl však úspěšný, musí splňovat jedno velmi přísné kritérium. Vaše firemní kultura musí být minimálně velmi dobrá, ne-li nadstandardní. Jakmile k vám zaměstnanci chodí jen ze zvyku a z jistoty pravidelné mzdy, pak nečekejte od náborové brožury žádné zázraky. Náborová brožura očekává, že zaměstnanci budou mít chuť vzít si pár výtisků a dobré jméno a kariérní možnosti vaší společnosti šířit dál mezi své známé a přátele. Výhoda tohoto nástroje je tedy jasně plynoucí. Zaměstnanci přinesou várku nových uchazečů, kteří jsou motivováni pracovat ve vaší společnosti a vás to z krátkodobého hlediska stálo velmi málo úsilí.

Pojďme se nyní podívat na to, jak má brožura vypadat. Nejpovedenější brožurou na českém trhu je dozajista „No Bullshit“ od IReSoftu. Zde dostal každý zaměstnanec možnost se vyjádřit ke společnosti a k tomu, co vnímá jako největší přidanou hodnotu. Brožura je také doplněna o hodnoty, které si zvolili samotní zaměstnanci, a o množství fotek z neformálních akcí společnosti. Samozřejmě není možné to takto udělat v jakékoliv společnosti, ale je možné celou brožuru zjednodušit. Měly by se tam objevit zejména tyto informace: co jste za firmu a čím se zabýváte, co je na ní unikátního, popis firemní kultury, ideálně i s hodnotami, které vyznávají vaši zaměstnanci. Rozhovory se zaměstnanci, ideálně průřez celou organizační strukturou a pro oddělení, které bývá nejhůře naplnitelné, klidně rozhovory dva. Zde se již můžete v kontaktech rozepsat a je vhodné také popsat zaměstnance, které budou uchazeči kontaktovat, tak abyste vzbudili dojem větší otevřenosti.

EmBrand

Jáchym Důjka

jachym.dujka@embrand.cz

Další články

Management a řízení

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: