Témata
Reklama

Endoskopový inspekční systém Flexiscope

Jednu ze tří cen Zlatý Mach 2002, které byly uděleny na 1. veletrhu strojírenských technologií MACH 2002, získal endoskopový inspekční systém Flexiscope. Oceněný přístroj představila na svém stánku firma Natis, s. r. o., z Kroměříže.

Popis systému

Flexiscope je univerzální modulární endoskopový a epimikroskopový systém s videovýstupem a možností připojení k počítači, který je určen k inspekci kvality povrchů, nedestruktivní kontrole nebo k měření na dílcích v průmyslové praxi. Díky své modularitě jej lze kdykoliv v budoucnu podle potřeby rozšiřovat a doplňovat. Základem přístroje je skříňka elektroniky obsahující velmi kvalitní xenonový zdroj světla pro endoskopy, výměnný kamerový modul se špičkovým barevným kamerovým CCD čipem firmy Sony se zoomem a kompletní řídicí elektroniku. Standardní délka systémového kabelu s kamerou je 3 metry, ale na přání lze dodat i kabely delší. Ke kabelu zakončenému univerzální koncovkou lze připojit všechny typy a provedení endoskopů, které vyrábí firma Schoelly Fiberoptic GmbH. Tyto endoskopy jsou mimořádně odolné proti poškození a navíc je jejich pracovní část odolná proti vodě, benzinu a jiným technickým tekutinám.
Reklama
Reklama
Reklama

Endoskopy a mikroskopové sondy

Pevné endoskopy jsou dodávány od průměru 0,8 mm v řadě provedení a délek. K dispozici jsou i levné pevné endoskopy s fixfocus optikou nebo endoskopy s výměnným objektivem umístěným na konci endoskopu. Na pevné endoskopy je možné nasunout otočnou trubičku se zrcátkem, s jejíž pomocí lze komfortně provádět inspekci v otvorech v plném úhlu otočení 360 stupňů.
Ohebné endoskopy se dodávají od průměru 0,35 mm a v různých délkách až do 6 metrů. Také zde jsou v nabídce levné ohebné endoskopy s fixfocus optikou i s výměnným objektivem na konci. Při provádění zvláště náročných inspekčních úloh se uplatní ohebné endoskopy s dálkově ovládaným natáčením konce ve dvou nebo čtyřech směrech. Pro speciální aplikace je navíc možné na konci endoskopu upevnit i dálkově ovládané manipulační nástroje, jako např. kleště, háček, brousicí jednotku atd.
Možnosti systému Flexiscope dále rozšiřují TV mikroskopové sondy, které plně nahrazují mikroskopy používané v průmyslu. Umožňují provádět inspekci kvality povrchu na vnějších plochách dílců a dodávají se se zvětšením 10x až 150x.

Software

Systém Flexiscope je možné propojit s počítačem (není podmínkou) a využít tak možností počítačového zpracování obrazu. Pro tyto účely slouží software Image Access, který kromě jiného umožňuje uložení sejmutého obrázku na pevný disk počítače, zvětšení obrázku nebo vytváření výřezů, měření rozměrů a úhlů, vložení textu do obrázku nebo tisk protokolu o inspekci. Sejmutý obrázek lze vytisknout na tiskárně počítače nebo na speciální videotiskárně. V případě potřeby lze celý průběh inspekce nahrát na video nebo přímo na pevný disk a zpětně si jej přehrávat.
Věřím, že výše uvedený stručný popis endoskopového inspekčního systému Flexiscope alespoň v základu nastínil možnosti jeho využití při provádění vizuálních kontrol a měření.
Reklama
Vydání #7,8
Kód článku: 20715
Datum: 16. 07. 2002
Rubrika: Výroba / Měření
Autor:
Firmy
Související články
Expimer - expresní zařízení pro rychlé stanovení materiálových vlastností

Expimer, prezentovaná instrumentovaná měřicí soustava pro stanovení mechanických vlastností materiálů indentační metodou, může být alternativním způsobem, jak rychle definovat materiálové vlastnosti. Celý proces spočívá v tom, že na základě parametrů získaných v průběhu makroprocesu automatizovaného vtlačovaní indentoru kulového tvaru (ABI) do povrchu materiálu bez porušení konstrukce, lze rychle zjistit požadované materiálové vlastnosti. Tato metoda je jedinečná vzhledem k jednoduchosti, rychlosti vyhodnocení, manipulovatelnosti a užitečnosti pro stanovení mechanických vlastnosti materiálů během jejich vývoje, výroby a zejména v pracovních podmínkách provozu.

Multisenzorová souhra - měřicí stroje s pevným portálem

Po mnoho let se souřadnicové měřicí stroje společnosti Werth Messtechnik GmbH osvědčují při měření s více snímači umístěnými na dvou nezávislých osách. Nebezpečí kolize mezi snímačem a obrobkem se tak podstatně sníží, protože senzory, které nejsou používány, jsou zasunuty.

Měření v rámci celého výrobního řetězce

Na cestě k aplikaci konceptu Průmyslu 4.0 se měřicí a kontrolní technologie čím dál víc používají jako řídící nástroj ve výrobě. V rámci plnění této nové role ale potřebují pružněji a rychleji zachytit kvalitativní údaje na různých místech: v měřicí laboratoři, v těsné blízkosti výrobní linky, stejně tak jako přímo v ní.

Související články
Měřicí technologie pro Průmysl 4.0 v Nitře

Průmysl 4.0 závisí na propojení systémů schopných spolu komunikovat, schopných získávat, vyhodnocovat a sdílet data a na takto zpracované informace reagovat v reálném čase. Údaje z měření jsou nezbytné pro shromažďování informací, které mají být použity při inteligentním rozhodování za účelem zabránit nežádoucím procesním změnám.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Měřicí technika se stává součástí výrobních strojů

Vzhledem k tomu, že jednou z aktivit České metrologické společnosti, z. s., je mimo jiné také sledování prezentace aktuálních metrologických novinek, trendů vývoje a zastoupení metrologie na veletrzích pořádaných v České republice i v zahraničí, navštívili jsme mimo jiné veletrh Toolex 2017, který se již po desáté konal v polském městě Sosnowiec na třetím největším výstavišti v Polsku – Expo Silesia.

Velmi přesný měřicí stroj pro výpočetní tomografii

Nový model TomoCheck S HA (High Accuracy) 200 společnosti Werth Messtechnik GmbH se senzorem pro výpočetní tomografii je aktuálně nejpřesnějším souřadnicovým měřicím strojem na světě.

Konfirmace měřidel

Příspěvek se zabývá problematikou zajištění návaznosti měření a rozebírá obvyklé metrologické čin-nosti, které jsou za tím účelem prováděny. Zákon o metrologii i běžná praxe zmiňují jako základní postupy kalibraci nebo ověření stanovených měřidel. Kalibrace je postup vedoucí k dosažení způsobilého měřidla ve dvou logických krocích podle definice VIM. Vždy musí být zjištěn aktuální stav měřidla – provádí se zkouškou, která ověří, zda je měřidlo způsobilé plnit dané specifikace, či nikoliv. Nezpůsobilé měřidlo se musí kalibrovat nebo vyřadit. O výsledku je vydán doklad (kalibrační certifikát), jímž je potvrzena způsobilost z dřívější kalibrace nebo způsobilost dosažená kalibrací novou. Zvláštní pozornost je věnována kalibraci měřidel řízených softwarem, např. u souřadnicových měřicích strojů.

Multisenzorová technologie a počítačová tomografie

Výběr vhodného měřicího přístroje pro účely rozměrové kontroly je velmi důležitý. Běžný přístup je takový, že daná aplikace určí vhodný typ senzoru. Pro správné rozhodnutí potřebuje vzít uživatel v úvahu několik aspektů.

Jaké objektivy vybrat pro strojové vidění a proč

Strojírenské i další výrobní firmy často řeší problém, jak co nejpřesněji a nejefektivněji něco změřit. Ke skutečně přesnému měření je nejúčinnější využít strojové vidění. Jenže abyste dostali opravdu špičkový výsledek, potřebujete nejen kvalitní software a dobrou kameru, ale hlavně správně vybraný typ objektivu. Jde o někdy podceňované téma, nicméně právě ve výběru objektivu se často chybuje, a pak je ohrožen celý výsledek měření, potažmo i výsledná kvalita výrobku. K tomu, aby se to nestalo i vám, pomohou následující řádky.

Statika a dynamika obráběcích strojů

V současné době je u obráběcích strojů hodnoceno především dobré statické a dynamické chování. Lepších statických a dynamických vlastností mohou výrobci obráběcích strojů dosáhnout plným vyu-žitím potenciálu konstrukce stroje.

Plzeňské setkání strojařů

Katedra technologie obrábění Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni letos uspořádala již devátý ročník mezinárodní konference Strojírenská technologie Plzeň. V porovnání s minulým ročníkem zaznamenala podstatně větší návštěvnost – čítala téměř dvě stě účastníků a uskutečnilo se bezmála šedesát prezentací. Náš časopis na konferenci figuroval jako mediální partner akce.

Průmysl 4.0 v praxi

Reflexe současného poznání s aplikací prvků Průmyslu 4.0 do praxe byla předmětem odborné konference, kterou společnost Ceratizit společně se svými partnery připravila pro téměř stovku účastníků z řad výrobních společností ve svém Technickém centru. Od původního teoretizování o aspektech Průmyslu 4.0 jsme se nyní dostali již k praktických zkušenostem.

MSV ve znamení měření a seřizování

Všichni, kdo máme něco společného se strojírenstvím, pevně věříme, že se v letošním roce opět otevřou brány brněnského výstaviště pro meku strojařů z celého světa – Mezinárodní strojírenský veletrh. Na MSV se letos, kromě lidí z dalších oborů, setkají i výrobci špičkových měřicích a seřizovacích přístrojů. Proto jsme se na postřehy a názory tentokrát zeptali Karla Suchny, jednatele společnosti Zoller Czech.

Prediktivní diagnostika přesnosti CNC strojů

Jak přesný je náš stroj? Můžeme jeho parametry nějak zlepšit? Je stále ještě ve stavu, který předpokládáme? Často je obráběcí stroj pro uživatele černou skříňkou, která v optimálním případě produkuje shodné výrobky. Nemusí to tak zůstat a stav strojů lze i cíleně zlepšovat.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit