Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Estetické komponenty hygienic design
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Estetické komponenty hygienic design

Při údržbě strojů a zařízení v potravinářském průmyslu a ve zdravotnictví se hledí především na hygienu. Čištění tohoto vybavení může výrazně usnadnit výrobce již při samotném vývoji výběrem vhodných součástí, které jsou navrženy speciálně pro aplikace s vysokým hygienickým standardem. Příkladem je ucelená nabídka hygienických prvků firmy Elesa+Ganter, jež nyní uvedla na trh další novinky v této řadě – pěticípé růžice, nerezové rukojeti a utahovací růžice.

Originální design pěticípých růžic VCT umožňuje operátorovi efektivní úchop a manipulaci. Použitá barevná krytka pak perfektně zapadá do koncové aplikace (například na zubařském křesle) a vytváří tak příjemnou estetickou kombinaci. Elesa+Ganter nabízí velké množství standardizovaných komponentů, kterými lze provádět nejběžnější manévrovací a upínací operace a které jsou k dispozici s barevnými krytkami či v různých celobarevných variantách k dosažení elegantního dojmu celého zařízení. Růžice VCT jsou standardně vyráběny z vysoce odolného technopolymeru na bázi polypropylenu (PP) v matné černé barvě (s možností barevné krytky), model VCT.25 je z matného technopolymeru na bázi polyamidu (PA) vyztuženého skelnými vlákny a růžice i krytka jsou v tomto případě v černé barvě. Na vyžádání a při dostatečném množství je možné růžice VCT dodat také v jiných barvách nebo s grafickými symboly, značkami a popisky.

Růžice VCT jsou standardně vyráběny z vysoce odolného technopolymeru na bázi polypropylenu (PP) v matné černé barvě s možností barevné krytky.

 

Hygienické prvky nejen pro potravinářství

Příkladem produktů, které jsou na první pohled určeny například pro využití v potravinářském průmyslu či ve zdravotnictví, jsou nerezové rukojeti GN 75.6 a nerezové matice a šrouby GN 1580. Typická pro tyto prvky je kombinace kovu s plastem v modré barvě, jež se osvědčila například v provozech a zařízeních pro zpracování masných produktů (na rozdíl od běžně používané bílé lépe kontrastuje se zpracovávanou surovinou a tedy i s případnými nečistotami).

Rukojeti GN 75.6 jsou obecně vyvinuty pro použití v potravinářském průmyslu a ve výrobě pro zdravotnictví a farmaceutický průmysl. Tento model je klasifikován přímo jako hygienic design díky kvalitní nerezové oceli a těsnicím prvkům (v charakteristické modré barvě), jež chrání nevyužité prostory, mezery a praskliny před pronikáním čisticích kapalin nebo zbytků produktů. Povrchová úprava GN 75.6 nedovolí usazení nečistot odpovídajících velikosti Ra < 0,8 µm na dosedací ploše těsnění. Díky svým specifickým vlastnostem mohou normované prvky hygienického designu napomáhat výrobnímu procesu v těchto citlivých oblastech a usnadnit výrobu produktů s dlouhou trvanlivostí i bez konzervačních látek.

Nerezové matice a šrouby GN 1580 jsou rovněž určeny pro použití v prostorách s nutností dodržování přísné hygieny. Příruba s těsněním umožňuje montáž bez tzv. skrytých míst, kde by se usazovaly nečistoty. I zde je zajištěna povrchová úprava, která nedovolí usazení nečistot odpovídajících velikosti Ra < 0,8 µm na dosedací ploše těsnění.

Pro nerezové rukojeti GN 75.6 je typická kombinace kovu s plastem v modré barvě, jež se osvědčuje například v provozech a zařízeních pro zpracování masných produktů, neboť lépe kontrastuje se zpracovávanou surovinou.

 

Estetický vzhled zvyšuje hodnotu zařízení

Vítanou vlastností těchto prvků, ostatně jako většiny komponentů Elesa+Ganter, je kromě funkčního řešení také jejich estetický vzhled, jímž zvyšují hodnotu a kvalitu stroje či zařízení, na kterém jsou použity.

Kompletní nabídka produktů Elesa+Ganter, včetně technických specifikací, tabulek pro vhodných variant a 2D/3D modelů ke stažení, je k dispozici zdarma v online katalogu na webových stránkách výrobce.

Elesa + Ganter

Dagmar Krhůtková

dagmar.krhutkova@trueblue.cz

www.elesa-ganter.cz

Další články

Průmyslový design
Materiály konstrukční nekovové
Materiály konstrukční kovové

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: