Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> EuroBLECH 2002 zazářil
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

EuroBLECH 2002 zazářil

Navzdory investiční krizi proběhl v Hannoveru ve dnech 21. až. ?? října 2002, s rekordní účastí 1320 vystavovatelů z 31 zemí a se skvělými exponáty, již 17. ročník veletrhu zpracování plechu EuroBLECH 2002, jeden z nejvýznamnějších evropských technologických veletrhů

Akce přinesla řadu inovací a vývoj k systémovým řešením, jímž dnes zákazník dává přednost před sestavováním technologického řetězce z jednotlivých strojů i špičkové úrovně. Ve srovnání s předchozími veletrhy se rozšířila nabídka polotovarů na míru "tailored..." (blanks lineární i nelineární, tubes, beams, strips aj.) a rozsáhlé expozice systémových dodavatelů flexibilních technologií zpracování od dělení, tváření, spojování plechů, trubek nebo profilů až po montáž komponent či výrobku. Řada zákazníků, automobilový průmysl na prvním místě, řeší užití těchto technologií zpracování plechu i outsourcingem nebo systémem BOT (Build-Operate-Transfer).

Lasery nejatraktivnějšími exponáty

Esy největšího vystavovatele veletrhu Trumpf GmbH bylo několik strojů, počínaje řezacím a vyřezávacím 5kW CO2 laserem s lineárním pohonem Trumatic L 3050 pro zpracování plechů, známým z veletrhů IMTS v Chicagu a IMT v Brně. Bezobslužný výrobní systém z tohoto laseru vytváří nové automatizační prostředky LiftMaster jako podávací zařízení pro využití pracovního času laseru a zařízení SortMaster pro manipulaci a ukládání plochých řezaných dílů od velikosti 30 x 80 mm do 600 x 600 mm, příp. 1000 x 600 mm. Oba stroje lze užít se všemi typy řezacích laserů Trumpf pro plechy.
Řezací laser Tubematic s podavačem zpracovává trubky a profily do délky až 6000 mm; v provedení RC je určen pro čisté a přesné řezy kruhových tenkostěnných trubek bez deformací.
Novinkou byl snad největší 3D laser, 3D laserové výrobní centrum Lasercell 6005 pro řezání, svařování a tepelné zpracování povrchu s úctyhodným pracovním prostorem 12 m3 a pracovním pohybem v osách X 4000 x Y 3000 x Z 1000 mm. Centrum je vybaveno programovacím systémem ToPs 800, podporujícím uživatele od CAD dat přes rozhraní CATIA 4.2 po NC pracovní program.
Zřejmě nejrychlejším řezacím laserem současnosti je řezací laser Amada FOL 3015 s lineárními pohony při posuvu v osách X 3000 x Y 1500 mm a výkonem 4 kW. S posuvem rychlostí až 240 m.min-1 a simultánně v osách X a Y až 340 m.min-1 dosahuje zrychlení až 4 G (ve zkouškách bylo dosaženo až 8 G). Díky lineárnímu pohonu je lehčí a i při své dynamice ani nepotřebuje těžký základ. Svému předchůdci, portálovému laseru FO 3015, není podobný a nemá asistenci řezání vodním paprskem.
Superstrojem je řezací CO2 laser Mazak Super Turbo-X Mark II, jehož největší provedení 612 Mk II se 4 kW řeže plechy až 4000 x 2000 mm a tloušťky 22 mm. Na přání může mít 2 paletové měniče. Umožňuje snadnou integraci do pružného výrobního systému. Pro 2D a 3D operace jsou určeny 2 lasery Mazak Space Gear s výkony 2,5 nebo 4 kW a v 6osém CNC provedení. Pro zpracování dlouhých trub a profilů na stavební konstrukce až do rozměrů o 267 x 8000 mm nebo o 200 x 8000 mm vyvinul Mazak laser 3D Fabri Gear 300 s výkonem 2 kW a tloušťkou řezu 9 mm a s řezy úkosů svarových hran. Nový je též kompaktní 1 kW CO2 laser New Turbo-X Jr s pracovní plochou 1250 x 1250 mm, tloušťkou řezu do 9 mm a s minimálními nároky na půdorys.
V nabídce Bystronic zaujalo nové 4,4kW provedení řezacího laseru Byspeed pro plechy a 3 typy 3 kW CO2 řezacích laserů pro trubky a profily (Bytube 3204, Bytube 6504 a Bytube S). Lasery se liší velikostí podle délky (od 2500 do 6500 mm) a průměru trubek (20 až 170 mm); všechny jsou s tloušťkou řezu do 12 mm u oceli.

Stříhací/laserové automaty

Mezi nejlepší z kategorie těchto pružných výrobních systémů patří bezesporu nové zařízení Finn-Power Laser Brilliance s lineárním pohonem v osách X 3000 mm a Y 1500 mm, umožňující posuv až 228 m.min-1. Obsahuje CO2 řezací laser o výkonu 3,5 kW řezajícím rychlostí 20 m.min-1, dále pak 30místný zásobník nástrojů, niblující 1100 zdvihy/min a vysekávající 520 zdvihy/min tlakem 30 t. Zakládání, třídění a ukládání umožňuje 5osý robot. Laser Brilliance nabízí výrazné zkrácení výrobních časů ve srovnání se strojem Sheer Brilliance, uvedeným před dvěma lety.

Tváření, spojování a montáže

Ze společnosti Bihler se stal dnes světový výrobce multicenter integrujících dělení plechu, pásu a drátu, tváření, spojování, svařování, obrábění, montáž a popisování do jednoho zařízení.
Vrcholným exponátem bylo zařízení Maxi-Application, vzniklé spojením již před 4 lety představeného strojem Multicenter MC 42 se stříhacím a ohýbacím automatem RM-30E, v demonstraci výroby čtyřpólového spínače s přivařenými pružinami a stříbrnými kontakty, se závity a zašroubováním šroubů, s montáží do plastu včetně laserového popisování.
Druhým bylo spojení amerických lisů Minster a multicenter Bihler do zařízení Twintec na komplikované montáže lisovaných dílů s ohýbanými a svařovanými díly. Třetím novým strojem bylo CNC stříhací, ohýbací a montážní centrum Bimeric BM-306, které předvádělo na veletrhu výrobu prostřihovaných hadicových svorek z nerezového pásu.

Lisy v modulárním stavebnicovém řešení

Řadou lisů ProfiLine nabízí Schuler představu modulární koncepce zařízení, jak pro mechanické, tak pro hydraulické lisy (řada lisů od 2000 do 20 000 kN), linky a transferové lisy (řada lisů od 2000 do 32 000 kN) podle potřeby doplněné o zařízení pro tváření vnitřním přetlakem nebo proces AHM (Aktive Hydromec). Lisy jsou vhodné pro velkoplošné automobilové díly, např. dveře s rovnoměrným rozložením deformace a dodržením úzkých tolerancí tlouštěk. Součástí systému, vhodného i pro středně velké uživatele, mohou být i modulární 3D svařovací laserová zařízení Translas Schuler Held Lasertechnik s volitelným zdrojem záření CO2, Nd:YAG nebo diodový laser.

Ohýbání s automatizovanou manipulací

Z ohýbacích a ohraňovacích lisů se automatizací manipulace stávají bezobslužná pracoviště, ohýbací buňky. Řešení Trumpf spočívá v nasazení vakuového manipulátoru BendMaster s programovacím softwarem TOPs 600. Nové řešení je vhodné jak pro malé i velké série, tak i pro lehké a tvarově složité díly až do hmotnosti 40 kg. Ohýbání na lisu TrumaBend V85S probíhá pod kontrolou systému ACB (Automatically Controlled Bending), jenž sleduje tloušťku plechu, směr válcování, pevnost, tvrdost a také zpětné odpružení, které vyrovnává přesným přehnutím pomocí dat zjištěných ACB senzorem.
Naproti tomu řešení Amada pro díly do hmotnosti 20 kg spočívá na konfiguraci robotického zařízení Astro 100 NT s ohraňovacím lisem HDS 1030, naprogramované externím softwarem Astro-CAM pro ohýbání, ve spojení se zakládacím a ukládacím zařízením ERX 1220.
Salvagnini tento problém řešil vývojem robotizované ohýbací buňky ROBOformER. V nově vystavené buňce přebírá ohýbací operace centrum P4-2516 ABT, kde ABT je program Advanced Bending Technology, jehož předností je mj. minimalizace odpadů a snížení spotřeby energie až o 60 %.

Materiálové novinky

Výrobci strojů se připravují na zpracování plechů s vyšší a vysokou mezí kluzu, navrhovaných v nedávno ukončené studii vozu budoucnosti ULSAB-AVC (UltraLight Steel Auto Body - Advanced Vehicle Concepts), která u konstrukce karoserie počítá s až 80% hmotností z ocelí AHSS (Advanced High-Strength Steels) s mezí kluzu nad 350 MPa, včetně martenzitických ocelí s min. mezí kluzu mezi 950 až 1250 MPa. Na 53 % hmotnosti karoserie se podílí dvě dvoufázové DP oceli s mezí kluzu min. 500 a 700 MPa.
Uvažují se také možnosti zpracování ocelí se zbytkovým austenitem (tzv. RA oceli) s 15 % Mn, 3 % Al a 3 % Si, vyráběných technologií horizontálního kontilití Direct-Strip-Casting s in-line válcováním, vhodných pro lehké konstrukce. Oceli RA nabízí vysokou tažnost při vysoké pevnosti, až nad 40 % při pevnosti v tahu 1000 MPa. Výzkum probíhá paralelně v ústavu MEFOS ve Švédsku a v Německu na poloprovozním zařízení Technické univerzity v Clausthalu ve spojení se Salzgitter Flachstahl GmbH.
Přibývá speciálních plechů pro laserové řezání typu LaserCut (ThyssenKrupp Steel) a TS-ThermoCut 1 a 2 (Thyssen Schulte), ve formátech až 2000 x 6000 mm do tloušťky až 25 mm, resp. 2000 x 8000 mm do tloušťky 20 mm a s min. mezí kluzu ReH 240, resp. 380 MPa. U finské firmy Rautaruuki Steel přibyla k za tepla válcované Laser Raex za studena válcovaná ocel Laser Racold. Oceli pro laserové řezání jsou tak k dispozici od tlouštěk 0,5 do 40 mm a s mezí kluzu ReH 220 až 700 MPa. Do konce roku 2002 budou zavedeny i laserové jakosti žárově zinkovaných plechů. Rautaruuki je zatím jediným výrobcem dodávajícím žárově zinkované plechy se základem z ocelí válcovaných za studena s mezí kluzu ReH nad 600 MPa.
Výroba nových mechanicky spojovaných profilů DAVEX byla zahájena v roce 2002 novou společností ThyssenKrupp DAVEX GmbH, Duisburg, zřízenou za tímto účelem pro velký zájem trhu. Na veletrhu bylo vystaveno 14 profilů U, T, I, L a O kombinací ocel/ocel, ocel/nerez, ocel/hliník, hliník/nerez, nerez/nerez, nerez/GFK kompozit a lehčené panely titan/titan.
Novými profily pro stavebnictví a architekturu jsou tvarově komplikované laserově svařené otevřené i uzavřené profily Thyssen Schulte z nerezavějící oceli se stojinami 40 - 150 mm a přírubami 40 - 400 mm a v délkách až 7000 mm.
Velkou událostí v nabídce ultralehkých materiálů se stalo uvedení do provozu první specializované válcovny na hořčíkové plechy a polotovary na míru společností Salzgitter Magnesium-Technologie GmbH v Salzgitteru, na začátku července 2002. Válcovna dodává ploché výrobky z hořčíkových slitin v šířích až 1850 mm a tloušťkách 1 až 100 mm.

§§§§

Na veletrhu byla široká nabídka systémů mechanického spojování a výrobců svařovací techniky, mj. Binzel, Cloos, EWM, ESAB, Fronius, Kemppi, Messer, Migatronic, Rehm aj. pro plechy, trubky a profily. Srovnání novinek se současně probíhajícím veletrhem Welding v Brně by bylo jistě zajímavé.
Příští 18. mezinárodní veletrh pro zpracování plechu EuroBLECH 2004 se koná ve dnech 26. až 30. října 2004 opět v Hannoveru.

Další články

Novinky z veletrhů a výstav

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: