Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> European Coatings Show 2001 s novým profilem
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

European Coatings Show 2001 s novým profilem

Letošní bienální 6. veletrh povlaků v Norimberku, konaný ve dnech 3. až 5. dubna 2001, se výrazně profiloval do největší evropské akce pro organické povlaky, barvy, laky a jejich komponenty včetně tiskových barev.

V roce 1999 přibral do výstavních oborů lepidla a v letošním roce se stal i veletrhem stavební chemie. Tento trend posilují doprovodné akce; vedle tradičního kongresu Nürnberg Congress proběhl i kongres zabývající se oblastí lepidel Stick, kongres o tiskových barvách Ink Makers´ Forum a 3. kongres o stavební chemii Bauchemie Kongress.
Přestože mezi vystavovateli dominují chemické závody, má veletrh hodně společného i se strojírenstvím, mj. proto, že 24 % světové produkce, tedy 15,1 mil. tun barev, se v roce 1999 spotřebovalo jako průmyslové barvy, 13 % v oblasti ochrany proti korozi kovů a 9 % v automobilovém průmyslu. Očekává se, že tento podíl klesne, protože povrchová úprava automobilových plechů technologií coil coating se přesune přímo k výrobcům plechu. Na trhu se očekávají nové pigmenty, pojiva, aditiva, transparentní clearcoaty se stabilizací proti UV záření. Světový růst spotřeby je asi 12 % ročně, rychleji roste obliba polyuretanových systémů s asi 30% růstem a podíl systémů na vodní bázi, který dosahuje 20 %. Z hlediska nákladů jsou polyuretanové systémy velmi slibné, zejména procesy s aplikacemi primeru, basecoatu a topcoatu bez mezivytvrzení, tzv. wet-in-wet-in-wet. Technologie s konečným vytvrzením při teplotě pod 100 °C zatím nejlépe odpovídá představám automobilových výrobců (a nejen jejich) o dvoukomponentních polyuretanových systémech. Cesta vede i přes tenké povlaky tlouštěk kolem 0,6 mm s bezbarvým clearcoatem a přes plastové díly vybarvované při zastřikování nebo zapěnění a kryté probarvenou a bezbarvou fólií. Pro zkoušení povlaků přinesl veletrh několik zajímavých novinek.

Automatické přístroje pro korozní zkoušky

Tlak automobilového průmyslu na jakost povrchových úprav nutí jejich dodavatele k průběžné kontrole kvality ve vlastních zařízeních. Tomuto požadavku vychází vstříc dva němečtí výrobci zkušební techniky nabídkou automatizovaných zařízení pro nejpoužívanější korozní zkoušky, a to Kesternichovu zkoušku s SO2 dle ISO EN 6988 (DIN 50018) a zkoušku v solné mlze dle ISO EN 9227 (DIN 50221). Výrobce zkušební techniky Erichsen GmbH z Hemeru vystavoval automatické zkušební komory o obsahu 300 l, označené Hygrotherm 519 FA, s integrálním ovládácím systémem SPS. Výrobce zařízení pro korozní zkoušky Gebr Liebisch GmbH z německého Bielefeldu nabízí pro Kesternichovu zkoušku stolní zařízení Constanzo s manuálním dávkováním SO2 Gasomat a plně automatizované zařízení Constamatic G s objemem 400 l.
Nová metoda detekce delaminace povlaků podpovrchovou korozí a nitkové koroze při zkoušce dle ISO EN 4623 pomocí pulzní termografie vznikla spoluprací ústavu Fraunhofer Wilhelm-Klauditz-Institut für Holzforschung v Branschweigu a firmy Pausch Messtechnik, Haan. Zkoušený materiál ohřátý krátkými tepelnými pulzy se snímá termokamerou, přičemž místa defektu a necelistvosti se zviditelňují jako "chladnější". Metoda byla původně vyvinuta pro kontrolu nátěrů na dřevě, je však vhodná i pro kontrolu povlaků na kovech, lakovaných dílů, lepených a pájených spojů, svarů i technologií mechanického spojování.

Design prodává i tloušťkoměry

Na veletrhu v Norimberku zaujal svým neobvyklým ergonomickým tvarováním bezkontaktní ultrazvukový tloušťkoměr Elcometer 456 britské firmy Elcometer Instruments Ltd. z Manchesteru. Přístroj ve třech bezkabelových provedeních Basic, Standard a Top má hmotnost 130 g včetně zdrojů, grafický podsvícený displej ve 12 jazycích a jednoduchou kalibraci podle piktogramů. Provádí 60 i více měření za minutu a v provedení Top může jeho paměť uložit až 40 000 měření v 999 blocích, příp. odeslat data do PC nebo tiskárny. Měří povlaky všeho druhu, i nevytvrzené povlaky na magnetických i nemagnetických substrátech, ve třech rozsazích 0 - 13 mm, s rozlišením 0,1 µm pro rozsah do 100 µm (1 µm do 5 mm, 10 µm do 13 mm) a s přesností měření ±1 - 3 %.
Novinkou je též bezkontaktní ultrazvukový tloušťkoměr Elcometer 550 pro měření tlouštěk nevytvrzených práškových povlaků, při jehož použití lze podle výrobce ušetřit 10 - 30 % prášku. Měří v rozsahu 30 - 110 µm s rozlišitelností 1 µm a s přesností ±5 µm v celém rozsahu.

Příště za dva roky

Další, v pořadí již 7. mezinárodní veletrh European Coatings Show 2003 se bude konat ve dnech 8. - 10. dubna 2003 na výstavišti Nürnberg Messe v Norimberku. Po letošních 654 firmách se očekává účast více než 700 firem. V roce 2002 se veletrh střídá s veletrhem práškových povlaků Powder Coating Europe 2002 ve dnech 15. - 17. ledna 2002, rovněž v Norimberku.

Další články

Technologie pro povrchové úpravy
Metrologie/ kontrola jakosti

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: