Témata
Reklama

Evoluce v trochoidním frézování

Optimalizace procesu na základě rychlejších obráběcích časů a delší životnosti obráběcích nástrojů je dnes pro většinu výrobních podniků klíčem k dosažení vyšší hospodárnosti. Řešení představují inteligentní strategie pro proces frézování, k nimž patří i trochoidní obrábění. Ve spojení s novými stopkovými frézami CircularLine CCR od firmy WNT lze prodloužit životnost obráběcích nástrojů a současně i zkrátit čas obráběcího cyklu.

V průběhu posledních pěti desetiletí došlo k zásadní změně požadavků kladených na průmyslové obrábění materiálů. Na jedné straně jsou obrobky stále komplexnější a nákladnější, na straně druhé jsou podniky vystaveny nesmírnému časovému tlaku a musejí minimalizovat personální a strojní náklady. Aby si i po určité době zachovaly hospodárnost vlastní výroby, bude pro ně stále důležitější využívat nové, aktuálně dostupné technické možnosti, a to v maximální možné míře. Jednu z těchto možností představuje trochoidní frézování, které díky využití nových programů CAM pro počítačovou podporu obrábění a řídicích cyklů garantuje optimální a efektivní realizaci obráběcích procesů. Společně s volbou správného nástroje generuje tato strategie obrábění několik zajímavých předností. Jednoznačně k nim patří vyšší procesní spolehlivost a značná úspora času i nákladů.

Reklama
Reklama
Reklama

Trochoidní proces frézování přináší ekonomické výhody

Přednosti trochoidního frézování se zviditelní zvláště tehdy, když je při obrábění nutné odebírat velký objem materiálu nebo frézovat hluboké drážky, popř. vysoké boky. Vedle enormní procesní spolehlivosti a nezanedbatelné úspory času se dosáhne především delší životnosti a současně nižšího opotřebení nástrojů včetně zatížení stroje. Vyplývá to ze skutečnosti, že se při trochoidním frézování udržuje minimální úhel záběru, popř. takzvaný úhel opásání, a tím se redukuje chvění nástroje. Na vyšší otěruodolnost má pozitivní vliv i skutečnost, že se zvětšuje oblast, v níž se může fréza opět ochlazovat.

Nové frézy CircularLine CCR od firmy WNT dosahují špičkových výsledků při trochoidním frézování a představují první volbu pro dosažení vyšší hospodárnosti v obrábění.

Zvlášť zajímavé je využití TK substrátu. Množství tvrdokovového prášku, který je nutný pro výrobu nástroje, je sice poněkud větší, zato délka břitu nástroje je dvojnásobná. Tím se otěr, s ohledem na objem obráběného materiálu, rozloží na celý delší břit. Pokud tuto skutečnost opět porovnáme s použitým substrátem, pak dospějeme k velmi pozitivnímu a hospodárnému výsledku.

Stopková fréza CCR = optimální výsledek obrábění

V důsledku působení vyšších radiálních sil jsou kladeny i vyšší nároky na nástroj, přičemž je nutná speciální a stabilnější geometrie jádra. Dále musejí být tvrdokov i povlak velmi odolné proti tepelnému šoku, jelikož střídáním fází zajíždění do materiálu a ochlazování značně kolísá teplota břitu a při nesprávném výběru nástroje může docházet ke vzniku vlásečnicových trhlin na břitu či k jeho vylamování.

Specifickou vlastností CCR fréz je speciální lamač třísek, který je součástí geometrie břitu a umožní obrábění do hloubek až 4x D.

Nové frézy CiruclarLine CCR od firmy WNT disponují všemi těmito vlastnostmi a představují první volbu pro dosažení velmi dobrých výsledků při trochoidním frézování. V případě vývoje těchto fréz se kladl i zvláštní zřetel na povrchovou úpravu a odolnost povlaku proti otěru, přičemž se využila moderní technologie povlakování „Dragonskin“. Stejně jako jiné vysokovýkonné nástroje WNT opatřené touto inovativní technologií povlakování jsou i nové frézy CCR velmi spolehlivé, otěruodolné a současně schopné odolávat značnému kolísání teplot, které je u frézování typické.

Další specifickou vlastností těchto fréz je speciální lamač třísek, který je součástí geometrie břitu. Nutnost tohoto lamače třísek si uvědomíte nejpozději v okamžiku, když se podíváte na 48 mm dlouhou třísku, která vzniká bez lamače například v případě břitu o délce 4x D a průměru 12 mm. Díky lamači třísek se délka třísky omezí na 2x D a zajistí se její optimální odvádění (zvlášť při obrábění problematických materiálů a uzavřených tvarů, např. kapes).

Trochoidní frézování je metoda dynamického obrábění, která díky využívání nových řídicích systémů CAM umožňuje dodržet konstantní opásání nástroje i konstantní střední tloušťku třísky. Tím se zabezpečí optimální a efektivní proces obrábění.

Frézy CCR jsou v nabídce ve dvojím provedení. První typ fréz CCR-UNI určených pro univerzální použití je vybaven šesti břity pro zajištění tichého chodu a odebírání velkého objemu materiálu. Druhým typem CCR-AL jsou speciální frézy pro obrábění neželezných kovů a zejména slitin hliníku. Tento typ má čtyři břity pro zajištění velkých přísuvů a bezpečného odchodu třísek. První typ fréz je k dispozici v délkách břitu do hloubek 3x D a druhý typ do hloubek až 4x D.

WNT nabízí dva typy CCR fréz pro trochoidní frézování. Geometrie CCR-UNI se 6 břity pro univerzální použití a geometrii CCR-AL se 4 břity pro frézování neželezných kovů, zejména slitin hliníku. Užitnou hodnotu zvyšují inovativní povlaky Dragonskin WNT.

Zkrácení času obráběcího cyklu, prodloužení životnosti

Na základě praktických výsledků lze prostřednictvím trochoidního frézování s využitím fréz CCR dosáhnout vyšších řezných parametrů, než je tomu v případě tradičních metod obrábění, a navíc tím lze dosáhnout výrazně nižších výrobních časů. „Tímto propojením se nám podařilo podstatně zlepšit dokonce i takové obráběcí operace, které se dříve považovaly za velmi obtížné a byly doprovázeny určitými problémy. Například v jednom případě u výrobku z nerezavějící oceli 1.4404 (X2CrNiMo 17-12-2), která se vykazuje špatnou obrobitelností, se dříve neustále bojovalo s problematickým odváděním třísek a fréza měla malou životnost z důvodu přeřezávání třísek v řezu. V rámci testů se tento materiál obráběl atypicky kompletně za sucha za pomocí vzduchové trysky. Při této změně jsme získali přehled nad obráběcím procesem, výbornou kontrolu nad třískou a také se podařilo minimalizovat účinky tepelného šoku způsobené řeznou kapalinou, což se pozitivně odrazilo v mnohem delší životnosti nástrojů než v případě obrábění za mokra. V dalším zajímavém případě jsme zákazníka potěšili snížením výrobního času z 12 minut na 5,5 minuty a celkovou životnost jsme mu ztrojnásobili,“ podtrhuje úspěšné výsledky servisní technik WNT z Německa. Tyto ukazatele více než přesvědčivě dokládají, jakých výsledků lze v případě kombinace optimálně zvoleného nástroje a správné strategie obrábění dosáhnout.

WNT

Ing. Jan Gryč

jan.gryc@wnt.com

https://www.wnt.com/cz/

Video s ukázkou efektivity obrábění technologií trochoidního frézování s novou frézou CCR od firmy WNT

Reklama
Vydání #9
Kód článku: 160933
Datum: 07. 09. 2016
Rubrika: Výroba / Obrábění
Autor:
Firmy
Související články
Prestižní ocenění Zlatá medaile

Výjimečnost nástroje FreeTurn skupiny Ceratizit potvrdila na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu odborná porota prestižního ocenění Zlatá medaile. Ocenění za inovaci ve zpracovatelské technologii bylo společnosti uděleno za inovativní metodu technologie podélného a čelního soustružení, kdy je hrubování, dokončování a obrábění kontur realizováno pomocí jediného nástroje. Společně s progresivní obráběcí metodou High Dynamic Turning zvyšuje nástroj FreeTurn dynamičnost a efektivnost procesu soustružení.

Produktivní vrtání otvorů do hliníku

Výrobci automobilů produkují čím dále více dílů z hliníku s cílem snížit hmotnost vozidel i spotřebu paliva. S ohledem na tuto tendenci je proto jasné, že vzniká poptávka po vrtácích použitelných pro výrobu otvorů ve součástkách z hliníkových slitin. Musí být zároveň schopny zajistit vysokou produktivitu, nízké náklady na otvor, dlouhou a konzistentní životnost, vysokou opakovatelnost i bezpečnost procesů.

Úspora vedlejších časů

V současné době se firmy v České republice potýkají s nedostatkem pracovníků. Obzvláště citelná je tato situace v oblasti strojírenství, kde jsou na pracovníky kladeny vyšší požadavky na vzdělánV současné době se firmy v České republice potýkají s nedostatkem pracovníků. Obzvláště citelná je tato situace v oblasti strojírenství, kde jsou na pracovníky kladeny vyšší požadavky na vzdělání a praxi v oboru. Nelze ani očekávat, že se situace sama zlepší nebo nás zachrání zahraniční pracovníci. í a praxi v oboru. Nelze ani očekávat, že se situace sama zlepší nebo nás zachrání zahraniční pracovníci.

Související články
Nový pohled na moderní CAM programování v praxi

Při své dennodenní praxi se odborníci firmy Grumant u svých zákazníků opakovaně setkávají s tím, že jsou programy připravovány přímo na strojích. Důsledkem toho jsou ztráty strojní kapacity a dále dochází ke ztrátě kontroly nad výrobním procesem z hlediska použitých strategií a řezných podmínek. Ani tam, kde se již používá CAM programování, nemusí být vyhráno. O tom, jak revolučně vidí CAM programování ve firmě Grumant, pojednává tento článek.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Řezné kapaliny zvyšují výkonnost při soustružení závitů

Závity jsou strojně obráběné prvky, se kterými se lze běžně setkat prakticky ve všech průmyslových odvětvích. A přesto, že se soustružnické závitořezné operace využívají už celá desetiletí, stále ještě se daří dosahovat v tomto procesu pokroků, zejména pokud jde o problematické materiály, jako jsou korozivzdorné oceli, žáruvzdorné slitiny (HRSA) nebo titan. Jako příklad lze uvést vývoj soustružnických závitořezných nástrojů, které jsou opatřeny přívodem řezné kapaliny z horní i ze spodní strany, jehož kombinovaná přesnost přináší prodloužení životnosti nástroje a zvýšení kvality závitů a otevírá potenciál pro použití vyšších hodnot řezných parametrů. Tento pozitivní vliv ještě více vyniká při obrábění problematických materiálů.

Nové perspektivy v obrábění titanových draků letounů

Rostoucí využití titanu pro aplikace v leteckém průmyslu je za poslední léta velmi dobře zdokumentováno. Stejně tak se tématem diskuze a zkoumání staly i problémy spojené s efektivním, produktivním a vysoce kvalitním obráběním tohoto oblíbeného materiálu. Každá obrobna chce samozřejmě při frézování titanu optimalizovat výkonnost použité frézy, ale bez vhodných technologií a správného know-how to nemusí být až tak snadné. Díky převratnému objevu se však v současnosti začínají v této oblasti věci měnit.

Progres v navyšování podílu na trhu

Skupina Plansee Group dosáhla v hospodářském roce 2017/18 konsolidovaného obratu 1,3 miliardy euro, což znamenalo nárůst o 11 % ve srovnání s předchozím obdobím. V rámci bilanční tiskové konference konané v Reutte o tom informovali členové představenstva Bernhard Schretter a Karlheinz Wex.

Technologie pro firmu s dobrou tradicí

Společnost Jihlavan je tradičním výrobcem letecké i pozemní hydrauliky. Má vlastní vývoj leteckých hydraulických přístrojů. Navíc vyrábí pro významné evropské společnosti přístroje dle jejich dokumentace. S jeho výrobním ředitelem Liborem Babákem jsme si povídali zejména o technologiích a trendech a „vychytávkách“ v této oblasti výroby.

Nové nástroje z opotřebovaných nástrojů

Není-li možné nástroje ze slinutého karbidu dále přeostřovat, zbývá většinou pouze jedna možnost – odho-dit je do šrotu. Použití nově vyvinuté metody recyklace však nyní umožňuje tyto opotřebované nástroje využít jako výchozí polotovar pro výrobu nástrojů nových.

Proč používat strategii trochoidního frézování?

Strategie trochoidního frézování byla na trh díky svým výhodám uvedena už před několika léty, ale přesto se často setkáváme se zákazníky, kteří používají výhradně tradiční metody obrábění. Důvodem nejsou nedostatečné možnosti strojového parku nebo absence kvalitního CAM systému pro programování. Důvodem je nejčastěji obecná neznalost této strategie frézování a konzervativní myšlení.

Zrod (a znovuzrození) břitové destičky

Prakticky veškeré výrobky z kovů se obrábějí pomocí břitových destiček – ať už se jedná o letecký průmysl, výrobu energetických zařízení, nebo oblast spotřebního zboží. Břitové destičky jsou využívány ve velkém měřítku a pro širokou škálu aplikací, od frézování masivních bloků motorů a tvarového obrábění forem využívaných výrobci sportovní obuvi až po obrábění číselníků. Seznam požadavků na břitové destičky je dlouhý: vysoká odolnost proti opotřebení a dlouhá životnost, vysoké rychlosti úběru kovu a maximální spolehlivost, a to i v náročných podmínkách, jako jsou složité dráhy nástrojů nebo hluboké dutiny, špičková výkonnost při obrábění za sucha i za mokra a vynikající kvalita obrobené plochy při dodržení přísných tolerancí.

Zero point - efektivní způsob upínání obrobků

Soustava stroj–nástroj–obrobek předurčuje, jak přesné a kvalitní bude obrobení polotovaru obrobku. K významným, ale bezesporu velmi podceňovaným prvkům tohoto procesu patří také upínání obrobku. O trendech v upínání obrobků pomocí technologických palet pojednává tento příspěvek.

Rychlovýměnný upínací systém

Společnost v-tech v minulém roce představila modulární rychlovýměnný systém pro CNC obráběcí stroje. Slouží jako rozhraní mezi stolem CNC stroje a upínačem obrobku, který může být v podobě svěráku, univerzálního sklíčidla či přípravku.

Vysokorychlostní dokončování tvarových ploch

Za účelem efektivního snižování procesních časů se výrobní podniky při hledání příslušného řešení často zaměřují na oblast hrubování. Velký potenciál pro zkracování výrobních časů a zajištění rychlejší výroby ovšem nabízí časově náročné dokončovací frézování. A právě na tuto kartu vsází WNT, specialista na třískové obrábění patřící do koncernu Ceratizit Group, při zavádění nového systému 3D Finish. Díky frézám tohoto systému lze při dokončovacím obrábění na 5osých strojích dosáhnout značné časové úspory a současně docílit lepší kvality obrobeného povrchu.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit