Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Fenomén otáčení
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Fenomén otáčení

Najít v přírodě cokoliv, co se mechanicky otáčí, je velmi obtížné. Otáčení však hraje roli v celé historii našeho průmyslu. Bez otáčení by nebyl vynalezen soustruh, bez soustruhu by nebyly vyrobeny písty, bez pístů by se nepodařilo spustit parní stroj, bez páry by nezačala éra techniky…

Podívejme se na roli jednoduchého otáčení či spíše kyvu v automatizaci výroby. Pro tuto funkci se velmi často používají pneumatické pohony, neboť jsou robustní, výkonné a přesné. Pro automatizaci strojů lze vybírat ze dvou různých konstrukčních principů.

Sortiment příslušenství znamená efektivitu

Zejména do oblasti manipulace se skvěle hodí pohony s ozubenými převody. Obsahují dva ozubené hřebeny a mezi nimi pastorek. Pohony tohoto typu jsou zajímavé především kvalitou pohybu a rozsahem výbavy. Příkladem je výrobek firmy Festo s názvem DRRD. Hlavní valivé ložisko je již na první pohled velmi robustní – svým průměrem zabírá celou šířku tělesa pohonu. Předepnutí je dnes už samozřejmostí. Rotující předmět tak během pohybu opisuje velmi přesně a bez vůlí takřka dokonalou kružnici, o schopnosti přenášet velké zatížení ani nemluvě.


Kyvný pohon s mechanickým převodem DRRD

 

Seřiditelné dorazy, interní hydraulické tlumiče a mnoho dalších drobností je dnes prakticky standardem. Podívejme se na méně obvyklé, avšak o to užitečnější možnosti výbavy.

Tlumiče nárazu mohou být umístěny vně – v praxi to vede k tomu, že až do poslední chvíle sílu do ozubení přenášejí oba hřebeny a pohon tak dotlačuje zátěž maximálním momentem až na doraz (interní dorazy nejprve zastaví jeden z hřebenů a v poslední části pohybu, dané vůlemi v ozubení, působí pouze jeden z hřebenů). V praxi to dovoluje použít poloviční velikost pohonu.

 


Vnější umístění tlumičů nárazu znamená možnost použít poloviční velikost pohonu.

 

Veřejnosti málo známá je varianta se třemi polohami, kdy píst s velkou plochou a dvěma seřiditelnými tyčemi umístěný v nástavbě dokáže přemoci oba hřebeny a srazit je do místa, které se nachází blízko středu pohybu. Toto místo lze ve značném rozsahu definovat seřízením zmíněných tyčí.

Při umístění na koncovou část manipulátoru uspoří mnoho starostí sada pro upevnění s průchody energií – při objednávce stačí vybrat, kolik si přejete elektrických a pneumatických přívodů, a o převod jejich rotace pak není třeba se starat. Jsou zkrátka vyvedeny na otáčející se přírubu, na kterou se pohodlně připojí všechny potřebné hadice a kabely, například pro chapadlo.

 


Pohony DRRD lze libovolně polohovat mezi třemi různými pozicemi.

 

Sortiment příslušenství je široký jako nikdy v historii. Můžeme zmínit mechanické západky (například pro bezpečné zastavení), snímání poloh magnetickými či indukčními čidly, výstup hřídelí s perem nebo přírubou, ochranu proti nepříznivému prostředí utěsněnou variantou, velký počet adaptačních sad pro kombinaci s nejrůznějšími pohony a další.

 


Průchody energií ušetří mnoho práce a zjednoduší situaci na stroji.

 

Jednoduchost, nenáročnost a menší pracnost – cesta k úsporám

Pohony s mechanickým křídlem jsou konstrukčně jednoduché, ale velmi náročné na technologii ve výrobě. Lze je proto vyrobit levně, ale to dokáže jen málokdo. V posledních dvou letech vystoupila do popředí nová řada DRVS, při jejímž vývoji konstruktéři hledali cesty, jak omezit obrábění na minimum. Výsledkem je pohon, který lze vyrobit s polovičními náklady v porovnání s jeho předchůdci.

Při nákupu výrobku se vždy vyplatí pohlížet na něj komplexně, tedy nejen na cenu, ale i na celkovou náročnost při aplikaci. DRVS je efektivní v obou těchto směrech. Příslušenství slouží k upevnění libovolnou metodou (přírubová montáž, patky apod.), hřídel s perem lze doplnit o nástrčnou přírubu. Kuličková ložiska zabezpečí přesný pohyb bez vůlí, jejich nosnost je vysoká a dovolí značné zatížení.


Pohon DRVS s mechanickým křídlem

 


Kromě tlumičů nárazu lze na pohon umístit také snímání koncových poloh. Jedná se o doslova převratné uspořádání, které významně zkracuje čas potřebný pro seřízení. Namísto běžných mechanických držáků a magnetických či indukčních čidel, tedy množství dílů a pracného nastavování polohy, se zde jedná o jediný díl – snímací nástavbu, kterou stačí umístit na pohon. Nástavba obsahuje nejen potřebné snímání, ale i tlačítko a dvě LED. K nastavení snímaných poloh stačí prakticky jen stisk tlačítka. Nastavit obě polohy je tak otázkou doslova sekund. Ušetří se i na instalaci, neboť oba signály vedou společným kabelem. V případě potřeby lze snímání zmíněným tlačítkem naprogramovat a změnit funkci spínací na rozpínací nebo dokonce přepnout z PNP na NPN.

Inovativní snímání poloh přináší značné úspory.


V on-line katalogu firmy Festo najdete mnoho dalších informací o možnostech, které kyvné pohony nabízejí. Nejsnazší cestou k čerpání informací jsou názorné animace všech dostupných funkcí s českým popisem. Budete-li pro svoje zařízení potřebovat kyvný pohyb, určitě zde najdete vhodné řešení.

Festo

Ing. Zdeněk Haumer

vaclav.lacina@festo.com

www.festo.cz
 

Další články

Automatizace, regulace
Pneumatické prvky/ kompresory

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: