Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Finance pro podnikání - Pomoc při poklesu odbytu
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Finance pro podnikání - Pomoc při poklesu odbytu

Českomoravská záruční a rozvojová banka – ČMZRB – je první institucí, která začala podnikatelům, jejichž aktivity byly negativně ovlivněny koronavirovou infekcí nebo opatřeními s nimi spojenými, reálně vyplácet podporu. K 8. dubnu 2020 schválila bezúročné úvěry v objemu 500 mil. Kč. Žádosti, u nichž bude možné úvěr poskytnout, pak plánuje schválit v průběhu dubna.

Do úvěrového programu COVID I ČMZRB přijala přes 3 200 žádostí v objemu přes 10 mld. Kč, do záručního programu COVID II pak přijala 5 900 žádostí v objemu 19 mld. Kč. Mezi prvními podnikateli, kteří získali bezúročný úvěr z programu COVID I od ČMZRB, jsou vedle firem z oblasti maloobchodu a velkoobchodu, stravovacích a ubytovacích služeb, zdravotní péče, cestovního ruchu a dalších služeb, také firmy z průmyslu, od strojírenství přes kovovýrobu až po textilní průmysl.

Je
dnou z firem, jejíž činnost byla negativně ovlivněna koronavirovou infekcí, je česká společnost Stránský a Petržík, Pneumatické válce. (Zdroj: ČMZRB)

Nejčastěji se jedná o společnosti, které odebírají materiál ze zahraničních trhů zasažených koronavirem, takže u nich docházelo či stále dochází ke zpožďování dodávek. Dále jde o společnosti, jejichž produkty odebírají firmy napojené na automobilový průmysl, jenž zaznamenal v uplynulých měsících značný útlum. Další nepříznivou okolností jsou pak samotní zaměstnanci, kteří nemohou chodit do práce z důvodu karantény nebo péče o děti.

Jednou z firem, jejíž činnost byla negativně ovlivněna koronavirovou infekcí, je česká společnost Stránský a Petržík, Pneumatické válce. Rodinná strojírenská firma z Bílé Třemešné u Dvora Králové nad Labem, která byla založena v roce 1991 a jež se zaměřuje na výrobu prvků pro průmyslovou automatizaci. Společnost s cca 105 zaměstnanci se řadí ke středně velkým firmám. „Naše výroba je kusová, potřebujeme, aby všichni byli strojírenští odborníci. Je pro nás obrovsky důležité, abychom udrželi zaměstnanost, abychom nemuseli propouštět,“ říká Bohumíra Horáková, jednatelka společnosti.

Rodinná strojírenská firma z Bílé Třemešné u Dvora Králové nad Labem, která byla založena v roce 1991 a jež se zaměřuje na výrobu prvků pro průmyslovou automatizaci.
(Zdroj: ČMZRB)

Investice posledních let do osobního rozvoje zaměstnanců nebyly malé. O to víc je pro společnost důležité překonat toto nepříznivé období, kdy na jedné straně dochází ke zpožďování dodávek a na druhé straně se snižuje odbyt výrobků. „Máme subdodavatele v oblastech zasažených koronavirem, ať je to Itálie, nebo Čína. V případě Číny jsme pocítili zpoždění dodávek už na začátku nového roku. Vedle toho část našich zákazníků je dodavateli pro automobilový průmysl. To je i jeden z důvodů, proč máme propad v zákaznických objednávkách,“ popisuje situaci Bohumíra Horáková.

Společnost Stránský a Petržík, Pneumatické válce, proto začala poptávat provozní financování, které by jí pomohlo toto období překonat, aniž by musela přistoupit k propouštění zaměstnanců. „O bezúročném úvěru COVID I jsme se dozvěděli ze stránek Českomoravské záruční a rozvojové banky, s níž máme pozitivní zkušenost již z roku 2011, kdy jsme od ní získali zvýhodněný úvěr na výstavbu naší haly pro strojírenskou výrobu,“ vzpomíná jednatelka společnosti. Nová hala tehdy rozšířila výrobní prostory o 700 m2, usnadnila logistický tok materiálu a umožnila pořídit a uvést do provozu větší stroje.

Nová hala tehdy rozšířila výrobní prostory o 700 m2, usnadnila logistický tok materiálu a umožnila pořídit a uvést do provozu větší stroje. (Zdroj: ČMZRB)

Nyní se tedy společnost znovu rozhodla využít pomoc od ČMZRB. „V úterý 17. března jsme zažádali o úvěr v objemu 5 mil. Kč. A v pátek 1. dubna jsme již byli podepsat smlouvu o poskytnutí bezúročného úvěru. ČMZRB svůj produkt představila na svých webových stránkách poměrně rychle. Všechny podmínky byly dobře zpracovány, a co se týče rychlosti schválení, tak jsme byli příjemně překvapeni a považujeme to za profesionální,“ uzavírá Bohumíra Horáková, jednatelka společnosti Stránský a Petržík, Pneumatické válce.


Programy COVID

Bezúročný úvěr COVID I byl prvním opatřením vlády ČR a Ministerstva průmyslu a obchodu pro usnadnění přístupu malým a středním podnikatelům k provoznímu financování. Podnikatelé v období od 16. března do 20. března mohli o úvěr zažádat, nicméně kapacita programu byla naplněna velmi rychle. Často se však do programu hlásily firmy, které se dostaly do ekonomických obtíží dávno před vypuknutím koronavirové infekce, a musely tak být bankou zamítnuty. Přestože ČMZRB může podporovat i více rizikové klienty, nemůže rezignovat na platnou legislativu a musí zajistit, aby se zapůjčené prostředky opět do systému vrátily. ČMZRB ve spolupráci s MPO dále přistoupily k vyhlašování záručních programů COVID, díky kterým je možné podpořit větší množství malých a středních podnikatelů a živnostníků, protože jsou do systému zapojeny i komerční banky.

Hana Janišová

Další články

Management a řízení
Financování stroj. výroby/Podniková ekonomika

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: