Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Firemní strategie pro internet
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Firemní strategie pro internet

V následujícím článku naleznete některé náměty a návody, jak se zachovat, abyste byli úspěšní i při podnikání na internetu, který se stává obchodním médiem současnosti.

Prvním předpokladem jakýchkoliv obchodních aktivit je dostat se vůbec do sítě a dát o sobě vhodným způsobem vědět. Existuje několik cest, jak to udělat. Nepříliš vhodnou formou je hromadné rozesílání elektronické pošty neboli SPAM. Provozuje se to tak, že nějakým způsobem získáte elektronické adresy firem nebo jejich zaměstnanců a pošlete jim všem stejnou informaci či nabídku. V podstatě je to totéž jako rozházet do schránek letáky. Na internetu se to ovšem považuje za drzost a nemá to dobrou odezvu, takže je vhodné se takového kroku vyvarovat.
Další formou je vytvoření WWW prezentace. Toto lze plně doporučit, ale je třeba si také uvědomit, co má být obsahem. Mělo by tam být především:
 • kdo jsem a jak je možné mne kontaktovat;
 • co vyrábím nebo nabízím a jak si to lze objednat nebo koupit;
 • zákaznická podpora a servis;
 • jiné užitečné informace nebo zajímavosti;
 • dobrá navigace, stručná informace, jasná a srozumitelná.
 • Naopak na WWW prezentaci bychom se měli vyvarovat velkých grafických souborů - např. obrázků nebo animací (vyvolají problémy některých uživatelů se stažením takovéto informace), mnohostránkových popisů výrobků nebo produktů (většinou je nikdo nebude číst) a samozřejmě složitých struktur (není možné nic jednoduše a rychle najít).

  Jak získat čtenáře svých WWW stránek?

  Mnoho firem se domnívá, že někomu zadá svoji internetovou prezentaci a má vystaráno, ale opak je pravda. Základním předpokladem k tomu, aby prezentace plnila svůj účel, je, aby měla své čtenáře.
  V tomto směru je třeba podniknout některé kroky:
 • adresu svých WWW stránek zviditelnit na všech firemních materiálech;
 • vložit informace o svých WWW stránkách do významných vyhledávacích serverů (jde především o Alta Vistu, Yahoo, HotBot, Seznam, Atlas, Centrum apod. - vložení je vždy bezplatné);
 • využít prezentací spřátelených firem a umístit na nich odkazy na svoji firmu (většinou se řeší recipročně umístěním odkazů na ně ve své prezentaci);
 • využít reklamních bannerů (reklamních proužků) na velmi navštěvovaných serverech (to již stojí peníze);
 • využít reklamy v televizi nebo tisku.
 • Jak si čtenáře udržet?

  Tento problém je podstatně složitější než jednorázově čtenáře přilákat. Existují však některé metody, které to umožňují. Jednak jde o pravidelnou aktualizaci informací v uvedených termínech, dále je vhodné umístit rubriku zajímavostí - např. informace o počasí, sportu, událostech nebo např. postupnou publikaci receptů pro vaření, pokud jde o potravinářskou firmu, nebo zajímavosti z oblasti fotografických technik, pokud jde o výrobce filmů apod. Dalším "lákadlem" jsou různé soutěže, jako postupné zveřejňování informací, hledání informačních prvků v prodejnách, hledání informací o výrobcích, slosování a výhry atd.

  Zpětná vazba

  Toto je věc, kterou nezajistí žádné jiné reklamní médium v takové formě jako WWW prezentace. Zpětná vazba umožní nejen "hustit" informace do zákazníka nebo perspektivního zákazníka, ale i naopak získat informace o tom, co se mu líbí a co ne, co chce a co nechce, jak je spokojen apod.
  Jako součást prezentace vytvoříme dotazníky, z nichž postupně získáme některé informace, o které máme zájem.
  Problém přinutit čtenáře vyplnit dotazník se řeší většinou slosováním vyplněných dotazníků. Výsledky hodnocení těchto dotazníků mohou sloužit k rozhodnutí o zavedení dalších služeb, jako např. elektronický prodej, support prostřednictvím WWW či elektronické pošty, zprovoznění diskusních skupin, elektronických konferencí apod.

  Plánování a hodnocení

  Toto je pochopitelně jednou ze základních věcí, které je třeba provádět. Je třeba si na počátku ujasnit, co vlastně od internetu chci, jaké očekávám přínosy a kolik mne to bude stát. Potom v pravidelných intervalech hodnotím, zda to splnilo očekávání, a pokud ne, tak proč. Tento interval by měl být asi 6 měsíců až jeden rok.
  V závěru bychom vám chtěli popřát mnoho úspěchů při obchodním používání nových elektronických technologií. Je třeba mít ovšem na paměti, že zpočátku by měly být jen doplňkem vašich stávajících obchodních a marketingových postupů a praktik. Časem se pak ukáže...

  Další články

  Informační technologie/E-business

  Komentáře

  Nebyly nalezeny žádné příspěvky

  Sledujte nás na sociálních sítích: